4 millió dollárral pöröghet a székletelemző startup!

A beszédes nevű Throne olyan dologból igyekszik várat, azaz jövedelmező vállalkozást építeni, amiből a mondás szerint nem lehet.
A texasi Austin városában működő Throne (Trón) nevű startup jelentős fejlődési lehetőségek előtt áll, miután nemrégiben 4 millió dollárnyi tőkét gyűjtöttek össze kockázati tőkések és angyalbefektetők, akik hisznek az üzleti modelljükben. A TechCrunch által közzétett beszámolóban pedig váratlanul feltűnik Lance Armstrong neve, az egykori kerékpárversenyző, aki doppingügyével a korábbiakhoz képest még nagyobb hírnevet szerzett magának.
Kincsesbányán ülünk
A Throne nagy ötlete, hogy egy kamerával szerelt eszközt rakat a vécékagylókra, hogy aztán az onnan begyűjtött adatokat elemezve az ügyfelek folyamatos és pontos tájékoztatást kaphassanak folyó- illetve szilárdabb halmazállapotú ügyeikről. Természetesen a sztoriból nem maradhat ki a mesterséges intelligencia, mert anélkül ma már a nyilván a mellékhelységbe sem érdemes elindulni.
A vállalkozás honlapján is olvasható szlogen szerint nagy botorság lehúznunk a lefolyón az értékes adatokat, ami abból a szempontból mindenképpen igaz, hogy az orvostudomány ősidők óta igyekszik extra információhoz jutni a test állapotáról a vizelet és a széklet vizsgálatából.
Az egyelőre csak szériagyártás előtti prototípus formájában létező hardvert egy szoftveres elemző platform és alkalmazás egészíti ki. Utóbbi többek között olyan érdekes hangzású mérőszámokat szállít a felhasználóknak, mint amilyen a "személyre szabott vizeletáramlási pontszám". Ezt egyébként a kütyü a csobogás ritmusából számolja ki. De nyomon követhető az "emésztési mintázat" is, ami leginkább a széklet szilárdságát rögzíti egy négyfokú skálán.
Az előrehaladott technikai megoldásoknak köszönhetően ráadásul az sem baj, ha egy kagylót többen használnak. Az alkalmazásban egyéni profilok készíthetők, a Bluetooth-kapcsolatnak köszönhetően pedig automatikusan megtörténik az azonosítás.
A rendszer egyik első próbázója, ahogyan már említettük, Armstrong volt, akiről köztudott, hogy hosszú évekkel ezelőtt hererákos diagnózist kapott. Klinikai kutatások alapján ez a betegség például a vizelési szokások megváltozásából előre jelezhető. Az exkerekes mindenesetre lenyűgözte a felfedezés, és egy titkos összegű csekkel támogatta az alapítókat, lehetőséget adva nekik a további munkához.
Bár a gyártás még messze van, a startup máris 400 dollár körüli áron megkezdte az előrendeléseket egy innovatív fürdőszobai eszközére. Érdemes megjegyezni, hogy ez az ár még nem fedi le a teljes költségeket, hiszen az alkalmazás havi használati díja további körülbelül 6 dollárba kerül majd a felhasználók számára.
Milyen problémák adódhatnak ebből?
Bár nem zárható ki, hogy a Throne rendszere valós és hasznos információkat kínálhat az ügyfelek számára, érdemes megemlíteni az utóbbi évek során tapasztalt látványos kudarcokat. Az MI-őrület árnyékában a figyelmetlen (vagy éppen túlságosan kapzsi) befektetők hajlamosak szinte bármire pénzt áldozni, amiben felbukkan a varázslatos két betű, ám ez gyakran csak súlyos veszteségekhez vezet.
És ha már az egészségügy és az elemzés a téma, akkor nem maradhat el a Theranos említése sem. A céget alapító Elizabeth Holmes jelenleg több mint 11 éves börtönbüntetését tölti azért, mert a vérvizsgálatok forradalmasítása ígéretével tudatosan megtévesztette a befektetőket, akikből a techvilág egyik legnagyobb szabású csalásával közel másfél milliárd dollárt tudott kisajtolni.