Egy új kutatás szerint a gyermekkori traumák hozzájárulhatnak az endometriózis kialakulásának kockázatához a nőknél - olvasható a Házipatika oldalán.

Egyre inkább egyértelművé válik, hogy a gyermekkori traumák nem csupán pszichés problémákhoz, hanem fizikai betegségekhez is vezethetnek, például az endometriózishoz. Egy friss tanulmány, amely a Human Reproduction szaklapban jelent meg, arra mutat rá, hogy azok a nők, akik gyerekkorukban fizikai bántalmazásnak voltak kitéve, felnőttkorukban több mint kétszer nagyobb eséllyel szenvednek az endometriózistól. Ezt az aggasztó összefüggést az Euronews is részletesen ismerteti.
Az endometriózis világszerte körülbelül minden tizedik nőt érintheti. A krónikus nőgyógyászati betegség során, a méhszövet a méhen kívül is növekszik. Ezzel súlyos fájdalmat okozhat a menstruáció és a szex során, valamint puffadást, fáradtságot, depressziót, szorongást és egyes esetekben meddőséget is.
Az endometriózisra jelenleg nincs gyógymód, és az orvosok még mindig nem értik teljesen, mi okozza. Az új tanulmány azonban rávilágít arra, hogy mely nőknél lehet nagyobb a kockázata. A kutatásban több mint 1,3 millió, 1974 és 2001 között Svédországban született nő vett részt, akik közül több mint 24 000-nél diagnosztizáltak endometriózist.
A kutatások szerint a nehéz vagy traumatikus gyermekkori élményekkel rendelkező nők esetében 20 százalékkal magasabb a valószínűsége az endometriózis megjelenésének. A tanulmány arra is rámutat, hogy minél több negatív tapasztalatot élnek át, annál nagyobb a kockázat. Ide tartoznak olyan tényezők, mint például ha az egyik szülő mentális betegségben szenvedett, kábítószert használt, pénzügyi nehézségekkel küzdött vagy értelmi fogyatékossággal élt; ha a szülő fiatalon, tinédzserkorban vállalt gyermeket; vagy ha a gyermek tanúja vagy áldozata volt erőszaknak vagy szexuális bántalmazásnak.
A kutatás világosan rávilágított arra, hogy azok a nők, akik gyermekkoruk során erőszakos cselekedeteknek vagy szexuális bántalmazásnak voltak kitéve, különösen hajlamosak az endometriózis kialakulására. Ez a kapcsolat figyelemre méltó, és újabb dimenziókat ad a betegség megértéséhez.
Azok a személyek, akik öt vagy annál több negatív élményt tapasztaltak meg, 60%-kal nagyobb valószínűséggel fejlesztettek ki endometriózist, mint azok, akik traumáktól mentes gyermekkorban nőttek fel.
Fontos kiemelni, hogy a kutatások során nem fedeztek fel kapcsolatot a családban történt halálesetek és a betegség megjelenése között.
Dr. Marika Rostvall, a svéd Karolinska Intézet kutatója és a tanulmány egyik szerzője így fogalmazott: "Az eredmények azt jelzik, hogy a korai élettapasztalatok hosszú távon is jelentős hatással bírhatnak a test egészségére. Ez arra figyelmeztet bennünket, hogy az egész embert kell szem előtt tartanunk, nem csupán a felmerülő tüneteket."
Gyermekkori élményeink, különösen a legkorábbi évek élményei, közvetlen hatással vannak egészségünkre és lelkiállapotunkra felnőttkorban is. A kutatók már korábban is találtak összefüggést a gyermekkori negatív élmények és számos egészségügyi probléma között, többek között a rossz mentális egészség, a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek és a rák között.
A tapasztalatok és az endometriózis közötti összefüggések még nem teljesen tisztázottak, de Rostvall rámutat arra, hogy a gyermekkori stressz potenciálisan befolyásolhatja az immunrendszer működését. Ez a gyengülés megakadályozhatja az endometriális szövet hatékony eltávolítását a szervezetből. Ezenfelül a stressz hatással lehet a fájdalomérzékenységre is, ami miatt a nők nagyobb eséllyel tapasztalhatnak súlyosabb tüneteket, amelyek végül endometriózis diagnózisához vezethetnek.