Fedezd fel a Ráday utca rejtett gyöngyszemét - az ismeretlen Schmalz-udvart! Ez a bérpalota nem csupán építészeti különlegességével, hanem lenyűgöző történetével is magával ragadja a látogatókat. A Ráday utca vibráló atmoszférája és a Schmalz-udvar titokz
A Ráday utca 26. szám alatti épület, amely a Ráday és a Köztelek utca sarkán helyezkedik el, viszonylag keveset mondhat magáról. Az építtető és a tervező nem tartozott a hírességek közé, és a falak között sem zajlottak le emlékezetes vagy drámai események. Egyszerűen egy esztétikus házról van szó, amely nemcsak jó állapotban van, hanem szépsége önállóan is megállja a helyét. Budapest tele van hasonló épületekkel, amelyek mellett nap mint nap elhaladunk, gyakran észrevétlenül. Mennyire kár, hogy a rohanásunk közepette ritkán állunk meg, hogy egy-két percre megfigyeljük a falak mintázatait, az apró részleteket, amelyek felfedik, hogy éppen egy különleges ház előtt állunk. Ha belépünk a lépcsőházba, és onnan az udvarra lépve alaposan körülnézünk, a kezdeti sejtelem biztos tudássá válik, és a szépség, amelyet felfedezünk, már nem csupán illúzió, hanem valóságos élmény.
Bár a német "Schmalz" kifejezés valóban disznózsírt jelent, a Schmalz-udvar elnevezése nem ennek az étkezési konnotációnak köszönhető, hanem az építtető, Schmalz Károly nevét viseli. A négyzet alakú telken egy korábbi épület már létezett, de 1908-ban Schmalz Károly földbirtokos és nagyvállalkozó birtokába került. Egy évvel később engedélyt kért az új építkezésre, amit meg is kapott, így 1909-re elkészült a szecessziós stílusban készült bérpalota, amelyet Bach János tervezett. Bach nem volt kiemelkedő tehetség az építészet világában, inkább a megbízható középszert képviselte. Az 20. század első felében, mielőtt 1925-ben elhunyt, számos szecessziós és historizáló épületet tervezett Budapesten, főként a XI., XIII. és IX. kerületekben.
A IX. kerületi telek története szorosan összefonódik a Schmalz család életével, amely már az 1880-as évek közepén birtokában volt. Schmalz Károly édesapja a malomipar világában tevékenykedett, emellett számos bérház is fűződött nevéhez a kerület területén. Amikor elérkezett a visszavonulás ideje, fia, Károly nem csupán a Ráday utca és a Köztelek utca sarkán elhelyezkedő telek irányítását örökölte, hanem az egész üzleti birodalmat is, amelyet folytatott és fejlesztett. Károly új utakat keresett, így belefogott a szállodai szektorba, valamint megalapította saját autós vállalkozását is, ezzel tovább gazdagítva a családi örökséget.
Amikor belépünk a házba, azonnal magával ragad a lépcsőház varázsa. De a valódi csoda a belső udvar közepén állva bontakozik ki, ahol érdemes alaposan körülnézni. A festett üvegablakok ragyogó színei, a függőfolyosók eleganciája, a virágokkal díszített kőpadló, a gazdagon díszített falak, a sokszínű csempék és a kovácsoltvas korlátok mind-mind felfedik a hely különleges atmoszféráját. Ezek az elemek együttese olyan érzést kelt, amely arra sarkall, hogy milyen csodás lehet itt élni, nap mint nap hazaérkezni ebbe a varázslatos térbe. A főbejárat a Ráday utcára nyílik, de nem szabad elfeledkezni a másik bejáratról sem, amely a Köztelek utca felől közelíthető meg. Ez az autóbejárat egykor a szén szállításának útvonala volt, hozzájárulva a ház történetéhez.