A templom megújításának ünnepi eseményei


A lendvai Alexandriai Szent Katalin-plébániatemplomot hat évnyi átfogó felújítást követően Štumpf Peter muraszombati megyéspüspök szentelte fel újból. Az eseményhez kapcsolódóan a plébánia egy négynapos ünnepi rendezvénysorozatot hirdetett meg, amely különleges alkalmat teremtett a közösség számára.

Felszentelték a megújult lendvai Szent Katalin-templomot.

Lendva óvárosának szívében évszázadok óta büszkén áll az Alexandriai Szent Katalin-plébániatemplom, amely a közösség védőszentjének tiszteletére november 25-én tartott ünnepségek középpontjában áll. Az idei év különlegességét az adta, hogy a templom teljeskörű felújításon esett át, így az újraszentelés eseménye különösen emelkedett hangulatban zajlott. A város legimpozánsabb szakrális épülete 273 év alatt számos átalakuláson és restauráláson ment keresztül, de ezúttal a legátfogóbb munkálatok révén nyerte el megújult formáját, amely méltó a hely szelleméhez és történetéhez.

A négynapos ünnepi sorozat pénteken vette kezdetét egy különleges kétnyelvű szentmisével, amelyet Dolhai Attila Jászai-díjas magyar színész és érdemes művész színesített zenés előadásával. A hívek ezúttal nem a megszokott templomi kórust hallhatták, hanem a művész által előadott keresztény dalokat, ami új színt vitt az ünnepi alkalomba. A hagyományos szentbeszéd helyett Dolhai Attila tanúságtétele tette felejthetetlenné az eseményt, amikor is életének fontosabb pillanatait osztotta meg a jelenlévőkkel, mindezt az istenkeresés és a hit fényében. Szólt tanulmányai rögös útjáról, a sikeres párválasztásáról, a családi élet kihívásairól, és a hangját érintő korábbi betegségekről is. Az ünnepi szentmisén Lőrincz Éva vezette a beszélgetést a művésszel, aki a budapesti 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hírnökeként is ismertté vált.

Szombaton a Színház- és Hangversenyteremben különleges esemény zajlott: a plébánia több mint 700 éves történetének felfedezésére invitálta a résztvevőket, mindezt szóban és filmmel gazdagítva. Göncz László történész vette át a vezetést, és egy teltházas közönséget kalauzolt a gazdag múlt rejtelmeibe, miközben az RTV magyar tévéstúdió által készített kisfilmek színesítették előadását. Érdekes részlet, hogy a templom főoltáráról 1751-ben tartották az első szentmisét, amely azóta számos kisebb felújításon esett át, ám sok esetben a megfelelő szakértelem hiánya miatt ezek nem mindig voltak maradéktalanul sikeresek.

Martin Dolamič Konrad plébános felszólalásában kiemelte, a többéves felújítás során megmutatkozott, hogy közös erővel, együttműködve mire képes a közösség. - Ezért szeretnénk, hogy a felszentelése ne valaminek a vége, hanem a kezdete legyen. Nem akarunk megelégedni a felújított templom felszentelésének büszkeségével, hanem előre akarunk nézni, új utakat keresni az egymásra találásra, a lehetőségekre és a széleskörű földi és lelki fejlődésre - zárta gondolatait. Ez alkalomból a támogatóknak, az adományozóknak, a szakembereknek és a felújításban a legnagyobb terhet viselőknek a plébános és Štumpf Peter muraszombati püspök Alexandria Szent Katalin-aranyplakettet adott át, többek közt Magyar Józsefnek a Padovai Szent Antal oltár restaurálási költségének fedezéséért, a magyar kormány részéről Soltész Miklósnak és Pirityiné Szabó Juditnak - nevükben az elismerést Kelemen Gertrud főkonzul vette át -, Šimon Mónikának, Horváth Ferencnek, a lendvai evangélikus gyülekezetnek, a magyar tévéműsorok stúdiójának, Mertik Ignacnak és a felújításokat végző mestereknek. Köszönőoklevélben részesítették a hetési mintákkal hímzett oltárterítők elkészítéséért a csentei Petőfi Sándor Művelődési Egyesületet, Škrilec Katarinát és a kapcai, gyertyánosi, valamint lendvai hímzőasszonyokat, továbbá Opec Vöröš Jasminát és Vöröš Tibort, a Varis vállalatot és a lendvai Lions Klubot.

- Ez egy igazán különleges és páratlan esemény, ezért fontos, hogy megőrizzük az együttműködést és az összetartást, amire manapság egyre nagyobb szükség mutatkozik - hangsúlyozta Štumpf püspök. Az est további részében a püspök és a plébános a felújítás leglényegesebb részleteit és az újraszentelés emlékét egy kézzel írt, latin, magyar és szlovén nyelvű okirat aláírásával örökítették meg, melynek latin szövegét Sakač Vid olvasta fel. Az okirat a templom szentélyében kapott méltó helyet.

Az esemény keretében lehetőség nyílt megismerkedni a plébánia három restaurált, történelmi jelentőségű ereklyéjével. Az egyik legkülönlegesebb darab az aranyozott Bánffy-kehely, amely 1608-ban Bánffy Kristóf adományaként került a plébániához. Emellett bemutatásra került a 18. század második feléből származó Hadik-kehely is, melyet Hadik Mihály fia, András hozott a közösség számára. A harmadik érdekesség egy mintegy 880 oldalas anyakönyv, amely a 18. századból maradt ránk. Ez a plébánia legrégibb anyakönyve, és értékes információkat őriz a születésekről, házasságkötésekről és elhalálozásokról, amelyek egy évszázad eseményeit dokumentálják.

Az ünnepi programot a 1. Számú Lendvai KÁI Cséphadarók ének- és citerazenekara, valamint a tehetséges Žižek Katja énekesnő és Žalik Teodor orgonista fellépése színesítette.

A templom felújítása az elmúlt hat év során jelentős átalakuláson ment keresztül, és a teljes költségvetését 760-780 ezer euróra becsülik, bár pontos számadatok még nem állnak rendelkezésre. A magyar kormány 360 ezer euróval támogatta a projektet, míg a szlovén kulturális tárcánál a plébánia hasonló összegű támogatást nyert, ennek felét, azaz 168 ezer eurót már el is utaltak. Lendva Község is hozzájárult a felújításhoz, összesen 60 ezer eurós támogatást nyújtva pályázatok révén. Külön említést érdemel Magyar József, aki 35 ezer euróval járult hozzá egy teljes oltár restaurálásának költségeihez. A plébánia híveinek adományai szintén jelentős szerepet játszottak a projekt megvalósításában.

A teljes mértékben megújult szakrális műemlék, amely mind a belső terét, mind pedig külsejét tekintve átalakult, vasárnap ünnepélyes keretek között kapott új életet. 273 évnyi várakozás után Štumpf Péter, Muraszombat megyéspüspöke 12 különböző helyszínen kente fel szent olajjal, majd megáldotta a felújított oltárokat és a szószéket is, ezzel újraélesztve a közösség spirituális központját.

A templom 1751-ben nyitotta meg kapuit, amikor is felszentelték. Az eltelt 273 év során számos átalakításon és restauráláson ment keresztül, de most a legátfogóbb külső és belső felújításon esett át. Ennek örömére a felszentelő püspök újra megszentelte a felújított szentélyt, szenteltvízzel hintázva meg, és tizenkét helyen, Jézus apostolainak tiszteletére, szent krizmával kente meg a falakat. A krizmával való megkenés, amely megszentelést jelképez, azt hirdeti, hogy a templomot a püspök kiemelte a hétköznapi használatból, és Isten szolgálatába állította. Az ünnepi szentmisét a püspök vezette, közreműködve Dolamič Martin Konrad lendvai plébánossal, Režonja Franc-szal, a muraszombati püspökség nemzetiségekért felelős vikáriusával, Márton István tótszerdahelyi plébánossal, valamint Andrejek Györffy Judit evangélikus lelkésszel. A szentmise után, Magyarország kormánya nevében, Azbej Tristan külgazdasági és külügyi államtitkár, Ivan Oven, a szlovén Kulturális Minisztérium képviselője, és Magyar János, Lendva Község polgármestere átvették az Alexandriai Szent Katalin-aranyplakettet.

A magyar külügyminisztérium képviseletében érkező államtitkár a szentmise keretein belül megszólította a jelenlévőket, kifejezve örömét és büszkeségét, hogy a magyar kormány nevében átadhatta az elismerést. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a magyar kormány elkötelezett amellett, hogy egy erős és egységes keresztény Európát támogasson, emellett pedig aktívan segíti a külhoni magyar közösségek vallási életét is, ezért vállal szerepet hasonló fejlesztésekben a Kárpát-medence különböző pontjain. Kiemelte, hogy most nem csupán egy gyönyörűen felújított templomot ünnepelhetünk, hanem egy olyan közösséget is, amely két nyelven él és együttműködik, ami biztosítékot nyújthat a jövőbeli boldogulásra.

A szentmise után egy különleges esemény vette kezdetét a nagysátorban, amelyet kifejezetten erre az alkalomra állítottak fel.

A plébániatemplom felszentelésének rendezvénysorozatát - védőszentjének az ünnepén - a hagyományos Katalin-napi vásár zárta a Templom téren, melyet szlovén és magyar nyelvű szentmisék előztek meg. Katalin idén nem kopogott, a napsütéses idő kedvezett a vásári forgatagnak. A hagyományos rendezvényre a Muravidék szinte minden szegletéből és Magyarországról érkeztek árusok, akiknek színes kézműves portékái - ékszerek, fajátékok, fazekas termékek, csuhétárgyak -, valamint forralt bor, kürtőskalács, lángos, sült hurka és kolbász várta a búcsújárókat. Igazi vásári hangulat uralkodott a Fő utca mindkét oldalán, a változatos portékák mellett a viszontlátás öröme és az előző hétvége ünnepi áhítata lengte be a forgatagot a felújított templom tövében.

Related posts