Orbán Viktor a gazdasági egyeztetést követően hirdette meg a "Voks2025" kezdeményezést, amely új irányt mutathat a jövő politikai tájékozódásában.


Rendkívüli gazdasági egyeztetést hívott össze Orbán Viktor miniszterelnök az "ukrán energiafenyegétés" miatt, melyen részt vesz a többi között Rogán Antal és Lázár János miniszterek valamint Varga Mihály jegybankelnök is. Facebook-oldalán délelőtt annyit írt, "hamarosan jön a részletekkel".

Orbán néhány napja kommunikál "ukrán energiafenyetetésről", többek között a Kossuth Rádióban is arról beszélt pénteken, azzal, hogy az Európai Unió az orosz energiaforrásokról történő leválást sürgeti, károkat okoz a saját állampolgárainak. Számítása szerint Magyarországnak 800 milliárd forintos többletköltséget jelentene, ha az oroszok kihagyásával kellene beszereznünk a szükséges energiát.

Lényegében ugyanezt nyomatékosította az egyeztetés után közzétett videóban is, elmondta, a rezsicsökkentés épp ennyibe kerül, vagyis, ha nem sikerül megváltoztatni az EU álláspontját, akkor jóval magasabb összegű számlákat várhatunk szeptembertől. Orbán arra szólított, hogy az emberek vegyenek részt a kormány által indított, az egyébként Ukrajna EU-tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazáson, amelynek tájékoztató anyagában - noha az ország esetleges csatlakozásának számos kockázatát említik - közvetlenül nincs is szó az energiaellátást érintő kérdésekről. Ettől függetlenül a miniszterelnök a videóban úgy állította be, mintha a "VOKS2025" visszaküldése megerősítené a pozícióját, amikor az EU-ban az orosz energiaimport leállítása mellett érvel.

Az orosz olaj- és gázimporttól való eltávolodás sürgetése nem újkeletű jelenség. Az Európai Unió 2022-ben két, az orosz energiaforrásoknak erősen kitett tagállam, Magyarország és Szlovákia számára kivételt biztosított a szankciók alól. Ennek a megállapodásnak a keretében a két ország vállalta, hogy fokozatosan csökkenti függőségét ezektől az energiaforrásoktól. Eredetileg 2025 végéig kellett volna végrehajtaniuk az átállást, de azóta az Európai Bizottság bejelentette, hogy legkésőbb 2027 végéig be kell fejezniük ezt a folyamatot.

A Center for the Study of Democracy (CSD) és a Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) közelmúltban megjelent tanulmány alapján László Róbert, a Political Capital munkatársa pénteken arról beszélt a Klubrádióban, súlyos csúsztatás a miniszterelnök állítása a többletköltség mértékéről.

Related posts