A Friss Hús legkiemelkedőbb magyar filmjei automatikus Oscar-nevezésben részesülnek - Könyves magazin.


Különleges esély kínálkozik a Friss Hús rövidfilmfesztivál magyar versenyprogramjában részt vevő alkotások számára.

A Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál 2025-ben különleges visszatérésre készül, hiszen először Oscar-kvalifikáló eseményként fog zajlani. Ez azt jelenti, hogy idén két magyar rövidfilm – az élőszereplős és az animációs kategória legjobbjai – automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

A május 29-én kezdődő fesztivál magyar versenyprogramja 34 vadonatúj hazai rövidfilmmel gazdagodik. A szervezők véleménye szerint ezek a művek nem csupán társadalmi kihívásokkal foglalkoznak, hanem sok esetben személyes történeteket is elmesélnek, mindezt pedig innovatív és friss filmes kifejezési módokkal teszik.

Kenyeres Bálint Cannes-ban bemutatott filmje, a No. 3 (The Spectacle), Magyarországon először a Friss Hús közönsége előtt debütál. Ez a különleges alkotás egy fiatal roma fiú életét követi nyomon, aki kivételes tehetsége révén hirtelen a média középpontjába kerül egy tévéműsor segítségével. Az esemény a cannes-i premier után közvetlenül zajlik, így a hazai nézők elsőként tapasztalhatják meg ennek a magával ragadó történetnek a varázsát.

A Magyarázat mindenre című produkció főszereplője, Hatházi Rebeka most rendezői szerepben tűnik fel (április 27-én), míg Tóth Kristóf Zsolt két különböző filmmel is megörvendezteti a közönséget (Túlpart, Denisa).

A Friss Hús fesztivál idén is izgalmas visszatérő rendezőket üdvözöl. Tóth Barnabás és Simonyi Balázs a 2003-as és 2011-es évek után újra forgatási helyszínt keresnek a (terep)SZEMLE 3. epizódjához, miközben a mai társadalmi kihívásokra is reflektálnak. Emellett a világszerte számos fesztiválon bemutatott és több díjat nyert Ulrich Gábor lírai animációs műve, a Capricció is tiszteletét teszi a rendezvényen.

Eszenyi Enikő a Boldog emberek című sci-fi filmben a boldogság mestereként lép színpadra, míg Pelsőczy Réka a Világvége című alkotásban a túlzottan aggódó, idegesítő anyafigurát alakítja. Schilling Árpád az Élő kövek terapeutájaként jelenik meg, aki a lélek mélyére hatoló módszereivel próbál segíteni pácienseinek, míg Kizlinger Lilla a terapeuta gondjaira bízott karakterként bontakozik ki a történet során. A nagyvásznon mindannyian különleges szerepeket töltenek be, így a nézők egy izgalmas és érzelmekkel teli utazásra indulhatnak.

A fesztivál színpadán különleges figyelmet kapnak a Friss Csillagok, hiszen Bukovszky Orsolya és Pigler Emília közösen brillíroznak a Ne nézz a napba és a Most ez van című alkotásokban. Az őszinte tehetségük mellett osztálytársuk, Nyomárkay Zsigmond, aki az SZFE végzős hallgatója, szintén feltűnik, hiszen öt különböző filmben is szerepel majd.

Idén főként a nemzedéki életérzésfilmeké lesz a fesztivál.

A generációs ellentétek, a felnőtté válás kihívásai, a külföldre vagy új városokba való költözés dilemmái, valamint az elvágyódás érzése számos művészeti alkotás középpontjában állnak. Ezek a témák mélyen rezonálnak a modern élet valóságával, és különböző nézőpontokból világítanak rá az ifjúság és a felnőttek közötti kapcsolat bonyolultságaira.

A párkapcsolatok kihívásai és szépségei izgalmas formában jelennek meg a filmművészetben. A Berlinalén díjat nyert animáció, a Wish You Were Ear, egy szimbolikus világba kalauzol minket, ahol a kapcsolataink mély nyomokat hagynak a lelkünkön. A Nárcisz és Echo című alkotás a nárcisztikus bántalmazás összetett pszichológiai dinamikáját vizsgálja, míg a Lilláéknál című filmben egy gyermeket váró pár nyugalmát zavarja meg a volt feleség váratlan érkezése. A Két felnőtt című vígjátékban pedig egy kínos randi abszurd helyzetei kínálnak szórakoztató pillanatokat, bemutatva, hogy a párkapcsolatok nemcsak nehézségeket, hanem humoros helyzeteket is tartogathatnak.

A világ talán legfontosabb animációs eseményének, az Annecyi Nemzetközi Animációs Fesztiválnak idén júniusban Magyarország lesz a kiemelt vendége: három magyar rövidfilmet (Az utolsó dobás, Capriccio, Kutyafül) is beválogattak a hivatalos programba. A Friss Húson - ahol az animációs és élőszereplős filmek közös blokkokban mutatkoznak be - mindhárom látható lesz már a nemzetközi premier előtt.

A Berlinale rövidfilmes versenyében idén egyedül a magyar film, az Élő kövek képviseli hazánkat, míg a Filmszemlén a Legjobb kisjátékfilmnek járó díjat elnyerő Világvége is bemutatásra kerül a fesztivál keretein belül.

A Friss Hús Budapest mellékszekcióinak és nemzetközi versenyének programját később jelentik be. A versenyprogramok győzteseit a fesztivál utolsó napján, június 4-én hirdetik ki. A 2025-ös Friss Hús Budapest magyar versenyprogramjának filmjeinek listája itt elérhető.

Related posts