Bakondi György: A nemzetállamok fokozódó ellenállása Brüsszellel szemben Az utóbbi időszakban egyre több nemzetállam fejezi ki szkepticizmusát és ellenállását az Európai Unió brüsszeli döntéshozóival szemben. Bakondi György megfigyelései alapján a tagáll


Kifejtette, hogy a jelenlegi intézkedések túlnyomórészt politikai nyilatkozatok szintjén valósulnak meg, elsősorban a nemzetállami választások és a lakosság nyomásának hatására. Ezt jól példázza Olaszország esete, ahol a menedékkérőket albániai táborokba helyezik el, miközben szerződéseket kötöttek Tunéziával, Marokkóval és Líbiával, hogy megakadályozzák a potenciális migránsok elindulását.

Ennek hatására 40 százalékkal kevesebb menedékkérőt regisztráltak - jegyezte meg. Angliában törvénybe foglalták, hogy ruandai táborokban helyezik el a menedékkérőket, de aztán a választások eredményeként a baloldal került kormányra, és visszavonták az intézkedést, pedig hatására megszűnt a Franciaország felől a szigetországba érkező migránsok áramlása. A szír kérelmek elbírálását több ország felfüggesztette, Svédország pedig kilátásba helyezte, hogy 350 ezer svéd koronát ad annak, aki visszatér a hazájába.

Bakondi György megjegyezte, még a németországi előrehozott választás előtt vagyunk, amelynek kimenetele szintén hatással lehet a migrációs gyakorlatra. A főtanácsadó szólt arról, hogy a hivatalos ENSZ adatokba csak azok a migránsok kerülnek be, akik valahogy legalizálni tudják a tartózkodásukat.

Az illegális migráció pontos számát Európában, valamint a legálisan tartózkodók és a terroristacsoportok közötti kapcsolatot nehéz megítélni, sőt, a becslések is bizonytalanok. Bakondi György rámutatott, hogy a szerb-magyar határon 2024 első tíz napjában 39 határsértőt vettek őrizetbe; ezzel szemben az idei év során ez a szám már 381-re emelkedett. Ez a tendencia arra utal, hogy a balkáni migrációs útvonal ismét komoly szerepet játszik a helyzet alakulásában.

Tavaly a magyar és a szerb rendőrök összehangolt intézkedései következtében az illegális migrációs útvonalak áthelyeződtek Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szlovénia és Olaszország felé. Most azonban úgy tűnik, hogy ez a tendencia megváltozhat. A főtanácsadó hangsúlyozta, hogy fontos kérdés, hogyan fognak teljesíteni az újonnan csatlakozó schengeni tagállamok, Románia és Bulgária.

Related posts