A csokoládé iránti szenvedély nem csitul, de az árak már jócskán megugrottak a tavalyihoz képest. | Startlap Vásárlás
Elszaladt a csokoládé ára a 2024-es esztendő végére, már jóval magasabb, mint 2023 azonos időszakában. Mutatjuk, miért is lehetséges.
Az Agroforum.hu által szemlézett elemzés szerint az európai vásárlók mostanra már jelentősen nagyobb összeget kénytelenek fizetni a csokoládéért, mint 365 nappal ezelőtt.
A karácsonyi időszak slágertermékeinek árainak változása igencsak figyelemre méltó. Az elemzések szerint a csokoládé Mikulások ára a kontinens egyes részein akár 50 százalékkal is megemelkedhet. Ezen kívül a mézeskalácsszívek árai 32 százalékkal drágulhatnak, míg a dominócsokik esetében ez a növekedés 12 százalékra tehető. Mindezeket egy németországi ár-összehasonlító portál statisztikái tükrözik.
Ezek alapján egy tábla tej- vagy étcsokoládé ára átlagosan 17%-kal, míg egy tízes csomag gyerekcsokoládé ára 8%-kal nőtt. A Ritter Sport például nemrég emelte egyes termékeinek árát, így az Alpenmilch csokoládé most 27%-kal kerül többe, mint korábban.
A kakaótermés csökkenése mögött a drágulás áll, melyet a szélsőséges időjárási viszonyok, mint a szárazság és az intenzív esőzések okoztak.
Egy másik lényeges aspektus, hogy a vezető kakaótermelő országok ültetvényein számos helyen növénybetegségek jelentek meg, amelyek súlyosan érintették a termelést. Ennek következtében a kakaó ára a december közepére a világpiacon tonnánként 12 700 dollárra emelkedett, míg szeptember végén még csupán körülbelül 5900 dollárt ért el.
A csokoládégyártók különböző módszerekkel próbálnak reagálni a költségnövekedésre. Egyesek a termékek méretének csökkentésével, mások új, drágább prémium árucikkek piacra dobásával igyekeznek mérsékelni a hatásokat.
Összességében elmondható, hogy ezek a stratégiák nem tudják maradéktalanul ellensúlyozni az alapanyagköltségek emelkedését.
Szakértők előrejelzései szerint a kakaó árának ingadozása a közeljövőben is folytatódik, ami újabb nehézségeket jelent a csokoládégyártók számára.
A költségek kezelése érdekében a fenntartható termelés és az etikus beszerzési gyakorlatok előtérbe helyezése egyre fontosabbá válik.