Biodiverzitás: egyre többen vonzódnak a hagyományos gazdálkodás módszereihez.


Erdélyben, ahol az emberek a természeti erőforrásokat tisztelettel kezelik, ott a biodiverzitás is fennmaradt és ezzel együtt a gazdaság is egészségesebb - hangzott el többek között a Biodiverzitás és mezőgazdaság címmel, az Európai Unió támogatásával, a FarmBioNet projekt keretében nemrég megszervezett konferencián Csíkszeredában, a Vadgazdálkodási és Hegyi Erőforrások Kutató-Fejlesztési Intézetében.

A jeles szakmai értekezleten - melyen kutatók, szakértőket és gazdák vettek részt nagy számban a régióból - felvezetőként Mihai Pop természetvédelmi szakember ismertette a Co-Creating Coexistence (Co-Co) projektet, aminek célja, hogy elősegítse az emberek és a vadvilág harmonikus együttélését. Megtudtuk, hogy a tevékenység körülbelül 60 százaléka a pásztorkodáshoz, az állattartó gazdaságokhoz, illetve az ezekhez kapcsolódó politikai és gyakorlati kérdésekhez kapcsolódik. "Vállaltuk, hogy egy erős javaslatot dolgozunk ki az Európai Bizottság számára. Ez a javaslat a pásztorkodás és a vadon élő állatok kezelésének kapcsolatáról szól, különösen annak kapcsán, hogy ezek az élőlények hogyan és milyen módon védhetők" - fogalmazott a szakember.

Ben Mehedin, a Transilvania ADEPT Alapítvány menedzsere és a FarmBioNet projekt romániai hálózatvezetője a biodiverzitás fontosságáról beszélt érdeklődésünkre: "A biodiverzitás az élővilág gazdagságát és sokszínűségét tükrözi, függetlenül attól, hogy növényekről, állatokról vagy rovarokról van szó. Az utóbbi évtizedekben a mezőgazdaság területén azonban számos értékes tudást, köztük hagyományos ismereteket is elveszítettünk, különösen a biodiverzitás védelmét illetően. Mindazonáltal Románia még mindig megőrzi ezt a gazdagságot, amelyet nagyrészt a hagyományos gazdálkodási módszereknek köszönhet. Azokban a közösségekben, ahol az emberek tiszteletben tartják a természeti erőforrásokat, a biodiverzitás fennmaradása és a gazdaság egészséges fejlődése is biztosított."

Megtudtuk: az erdélyi kaszálók egyedülállóak a világon, hisz egyes helyeken a kutatók több mint 150 növényfajt találtak egyetlen négyzetméteren. De nemcsak a fajgazdagság, hanem ezek társulásának módja is különleges. Egy ilyen rét nemcsak az állatoknak biztosít táplálékot, hanem a beporzóknak is, ami végső soron a tej és a hús minőségére is hatással van.

"A természetbarát mezőgazdaság olyan ökoszisztéma-szolgáltatásokat nyújt, mint a tisztább levegő, az egészségesebb talaj és a kevésbé szennyezett víz. A Fan Bionet projektben épp az a célunk, hogy ezeket a jó gyakorlatokat feltérképezzük, és elérhetővé tegyük más gazdák számára is. Örömteli, hogy egyre többen érdeklődnek, és nyitottak arra, hogy gazdálkodásukban a természetet is figyelembe vegyék, hiszen ez hosszú távon nemcsak a környezet, hanem a saját megélhetésük javát is szolgálja. A biodiverzitás a biosz - azaz az élet - szóból ered. Ha nem értékeljük az életet, akkor valójában semmit sem értékelünk igazán. Éppen ezért úgy gondolom, hogy az a mezőgazdaság, amely a biodiverzitás védelmére épül, magasabb rendű bármely más gazdálkodási formánál" - fogalmazott a szakember.

Az előadók, meghívottak a szakmai felszólalásokat követően csoportos munkamegbeszéléseken vettek részt, majd a terepen is megtekinthették mikét működik a biodiverzitás a gyakorlatban, ugyanis egy látogatás keretében - Țăpuc Loránd, homoródalmási KongoFarm elnevezésű gazdaságában - testközelből is megismerkedhettek a megújuló mezőgazdaság biodiverzitásra gyakorolt hatásaival, valamint megtekintették azt a kísérleti mezőt, ahol a gyepfelületek regeneratív programja zajlik.

Related posts