Egyedülálló helyzet alakult ki Párizsban, ahol egy színházat migránsok foglaltak el, és ennek következtében a színház csődbe juthat. Az események alakulása komoly kihívások elé állítja a kulturális intézményeket, és felveti a társadalmi feszültségeket is.
Illegálisan léptek be az országba, és most zsarolás révén próbálnak tartózkodási engedélyhez jutni a francia hatóságoktól.
Rémálommá változott néhány woke aktivisita akciója: a 19. században épült patinás Gaite Lyrique színházban - ahol egykor Offenbach mutatta be operáit, és amely Párizs belvárosában egy rövid sétára fekszik a nemrégiben újranyitott Notre Dame-székesegyháztól - december 10-én
a helyzet egyre feszültebbé vált. A professzorok és kutatók próbálták megérteni a migránsok helyzetét, míg a Vöröskereszt szakértői igyekeztek támogatást nyújtani. Az esemény során a nézők között kialakult egyfajta szolidaritás, és a migránsok elmondták történeteiket, amelyek sokakat mélyen megérintettek. Amikor a rendezvény véget ért, a színház üresedni kezdett, de a migránsok nem akartak távozni. Az éjszaka folyamán egyre többen érkeztek, és a helyiség zsúfolttá vált. A színház falai között különböző nyelvek és kultúrák találkoztak, ami különös atmoszférát teremtett. Az emberek egymás mellett ülve beszélgettek, miközben a Vöröskereszt önkéntesei próbálták biztosítani a szükséges élelmet és takarókat. A helyzet kezelése nem volt egyszerű, mivel a biztonsági személyzet is aggódott a kialakult káosz miatt. Az éjszaka folyamán többen próbáltak kapcsolatba lépni a hatóságokkal, hogy rendezni tudják a helyzetet, de a migránsok ragaszkodtak ahhoz, hogy maradjanak, hiszen a bizonytalanság és a félelem elől menekültek. A rendezvény tehát nemcsak egy információs fórum lett, hanem egy váratlan közösségi tér is, ahol az emberek összegyűltek a megértés és a támogatás jegyében.
Amikor december 14-én közel ezer párizsi színházkedvelő izgatottan érkezett a "Maraton!" című népszerű varieté előadására, váratlanul szembesültek azzal, hogy a kedvenc színházuk menekülttáborrá alakult. A Daily Mail helyszíni riportja részletesen beszámol a helyzetről:
Egy hónappal az épület lefoglalása után
A színház főbejárata előtti téren tüntetők gyülekeztek, hogy hangot adjanak követeléseiknek: lakhatási engedélyt követeltek, miközben a francia kormány rasszista és gyarmati bevándorláspolitikája ellen emelték fel a szavukat. A tér megtelt színes transzparensekkel és szenvedélyes kiáltásokkal, ahogy az emberek közösen álltak ki az igazságért és a méltóságért. A demonstrálók célja, hogy felhívják a figyelmet a lakhatás jogára, valamint arra, hogy a bevándorláspolitika ne csak a kiválasztottaknak kedvezzen, hanem mindenkinek, aki új otthont keres.
A 300 ember mind fiatal férfi, akik iratok nélkül azt állítják magukról, hogy kiskorúak, ezért a francia törvények értelmében lakhatásra és állami támogatásra jogosultak. A hatóságok ugyanakkor úgy vélik, hogy jelentős részük felnőtt.
A színház környéke a brit tudósító szerint nem csupán a helyi épületből ki-kimerészkedő, gyakran kábítószert fogyasztó és agresszív viselkedésű csoportok miatt vált biztonságtalanná. A terület vállalkozásai, kávézói és hotelei elhagyatottan állnak, mivel a látogatók elkerülik ezt a részt, és senki nem kíván itt megszállni vagy étkezni. Ennek következtében sok helyi vállalkozás sorsa került válságos helyzetbe.
A lap felveti a logikus kérdést: miért nem lépnek közbe a hatóságok? A válasz pedig az, hogy...
A párizsi befogadóközpontok figyelmeztettek, hogy nem áll rendelkezésükre elegendő szálláshely, ezért a francia kormányzat támogatására várnak. Az ügy jelentős médiafigyelmet kapott, ami politikai következményekkel járhat, hiszen Emmanuel Macron elnök, aki saját válságaival küzd, nem szeretné, ha ez a kényes helyzet árnyékot vetne rá. Jelenleg elutasította a beavatkozást, különösen azért, mert a francia sajtó szerint az akció nem feltétlenül a migránscsoport kezdeményezése volt.
amely a The Belleville Park Youth Collective nevet viseli.