A cserebogarak inváziója komoly kihívás elé állítja mindennapjainkat, és nemcsak nekünk, hanem a növényeknek is megkeseríti az életét.


A cserebogarak úgy szaporodnak, hogy minden negyedik évben magasabb a populáció nagysága és ez ismétlődik ciklikusan. Az idei éppen egy olyan év, amikor magas a populáció

- mondta Ábrahám Levente, az entomológus és a Rippl-Rónai Múzeum igazgatója, amikor a Somogy vármegyei hírportálnak nyilatkozott.

A cserebogarak sokféle faja honos hazánkban, mindegyikük eltérő rajzási időszakkal és fejlődési ciklussal bír. E különbségek révén

Már április elején felfedezhetjük a közönséges vörhenyes cserebogarat, amely 1,5-1,8 cm-es méretével és rozsdavörös árnyalatával könnyen felhívja magára a figyelmet. E különleges rovar teste hosszú szőrökkel borított, beleértve a fejét, nyakpajzsát és szárnyfedőit is, így igazán egyedi megjelenést kölcsönöz neki.

Elterjedésük leginkább a szorosabb talajú sík- és dombvidékeken figyelhető meg. Jellemzően az esti órákban érdemes számítani a jelenlétükre, amikor 20-80 centiméter magasan szelik át a talaj feletti teret.

A cserebogár lárvája már korai stádiumában is jelentős károkat képes végezni, hiszen hosszú, két éves időszakot tölt el ebben az állapotban, miközben hatalmas étvággyal bír. Ekkor a növények gyökereit pusztítja, és ezt a tevékenységet folytatja, amíg el nem érkezik a harmadik év, amikor is bebábozódik, hogy végül átalakuljon a felnőtt bogárrá.

- mutatott rá a szakember. Hozzátette, hogy a kifejlett cserebogár sem egy kedves kis állatka a fák levelein, hiszen a növények leveleit, friss hajtásait lerágja.

Ennek ellenére hasznosak is, hiszen több állat számára táplálékot biztosítanak.

A rigók és verebek örömmel falatoznak a cserebogár potrohrészéből, miközben a pajorok is jelentős szerepet játszanak a táplálékláncban. A varjak és csókák mellett a legnagyobb fenyegetést a vakondok és a sünök jelentik, akik nem kímélik ezt a kis élővilágot.

A cserebogarak kártétele ellen ma már számos hatékony módszer áll rendelkezésünkre. Az egyik leghatékonyabb technika továbbra is a rázás, amellyel a fákról könnyedén eltávolíthatjuk ezeket a kártevőket – mondta el egy szakértő entomológus.

Related posts