"Fény és árnyék. A szombathelyi zsidóság történetének lapjai 1828-1914 között"


Csillogás és katasztrófa: Lapok a szombathelyi zsidóság történetéből 1828-1914 címmel jelent meg egy új könyv, amelyet a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (iASK) adott ki. Az első kötet bemutatójára csütörtökön került sor a Berzsenyi Dániel Könyvtárban, pontosan 81 évvel azt követően, hogy 1944. július 3-án megkezdődött a Szombathelyen összegyűjtött zsidók deportálása. Az esemény nemcsak a múlt fájdalmát idézi fel, hanem a közösség történetének gazdagságára és sokszínűségére is rávilágít.

Nem győzték a pótszékeket pakolni a könyvtár munkatársai a földszinti előadóterembe, olyan sokan kíváncsiak voltak a könyvre, amelyet dr. Nemény András polgármester a saját olvasásélménye után a hiánypótló, felkavaró, szembesítő jelzőkkel illetett. - A könyv iránytű, ha jól olvassuk. Hiteles korrajz, elgondolkodtató, izgalmas és tanulságos is. Segít megérteni a régi folyamatokat. A szombathelyi zsidóság története, egyben mindenki története, lenyomata itt van a városban - fogalmazott.

Fény és árnyék: A szombathelyi zsidóság történetének lapjai.

Miszlivetz Ferenc, a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete vezetője kifejezte háláját Szombathely város polgármesterének, valamint a szombathelyi História Alapítványnak, amiért támogatták a könyv kiadását.

- mondta.

"A főszereplők a városi középosztálybeli csoportok: értelmiségiek, polgárok. A könyv gondolatmenetének gerince a zsidóság politikai és társadalmi emancipációjának bemutatása. A zsidóság betelepülésének az 1840. évi 29. törvénycikk nyitott utat, egy évtized alatt háromszázra emelkedett az izraeliták száma, és így a korábbi Rohonc helyett egyre inkább Szombathely lett a vasi régió zsidó szellemi és szervezeti középpontja. Meghatározó téma az ortodox és neológ irányzatok szétválása, a monográfia igen részletesen elemzi a nagy vitakérdéseket, így a nyelvhasználattal, az oktatásüggyel kapcsolatos eltérő nézeteket s az egész időszak során vizsgálja az antiszemitizmus hullámait" - ezt korábban Pók Attila történész, az iASK kutatója fogalmazta meg a kötetről, amelyet ő lektorált.

A könyvtárban Mátay Mónika, az iASK kutatója, történész és Csorba László történész méltatták a kötetet.

Related posts