Az Alkotmánybíróság véglegesen lezárta a kérdést: nem kerül sor népszavazásra az olimpiával kapcsolatban - Mandiner.


Alaptörvény-ellenes az olimpia rendezéséről szóló fővárosi helyi népszavazást hitelesítő kúriai végzés az Alkotmánybíróság szerint.

Az Alkotmánybíróság csütörtökön egy fontos határozatot hozott a magyarországi olimpiai népszavazás témájában. A testület megállapította, hogy a Kúria végzése, mely hitelesítette a fővárosi helyi népszavazást az olimpia megrendezéséről, ellentétes az Alaptörvénnyel. Az Alkotmánybíróság indoklása szerint a megsemmisítés hátterében az áll, hogy...

A történet gyökerei november végére nyúlnak vissza, amikor négy kiemelkedő magyar olimpikon – Kemény Dénes, Nagy Tímea, Kovács István László és Vaskuti István – egy fontos lépést tettek. Beadták felülvizsgálati kérelmüket az Alkotmánybírósághoz, amely a hazai olimpiai népszavazással kapcsolatos. E beadvány célja az volt, hogy a Fővárosi Választási Bizottság szeptemberi népszavazási döntésével összhangban...

Miután a kormány és a főváros részéről újra felmerült az olimpiarendezés ötlete, egy magánszemély szeptember 2-án népszavazást kezdeményezett az ügyről. Az általa benyújtott kérdés így szólt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?"

A Fővárosi Választási Bizottság elvetette a kezdeményezést, hivatkozva arra, hogy a népszavazási kérdés nem volt kellően világos. Azonban a Kúria november 12-én felülvizsgálta ezt a határozatot, és megállapította, hogy a kérdésről mégis lehet népszavazást rendezni.

A négy olimpikon által benyújtott felülvizsgálati kérelmet a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) közleményben támogatta. A MOB álláspontja szerint idő előtti népszavazásnak nincs értelme; egy esetleges olimpiai rendezési szándékról csak alapos előkészítést, felmérést, tájékozódást és érdemi társadalmi vitát követően lehet dönteni. Az aláírásgyűjtés a népszavazás érdekében már majdnem elkezdődött, amikor váratlanul beérkezett az Alkotmánybírósághoz a felülvizsgálati kérelem. Az aláírásgyűjtés megkezdése azonban az Alkotmánybíróság döntéséig nem lehetséges, így a beadvány megakasztotta a népszavazási folyamatot.

Related posts