Döntés született: a mesterséges intelligencia által készített filmek is esélyesek lehetnek az Oscar-díjakra.

AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!
A Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia hétfőn bejelentette legfrissebb szabályzatát, amelyben tisztázza az AI és egyéb digitális technológiák alkalmazásának kereteit. Az új irányelvek értelmében a mesterséges intelligencia és a modern digitális eszközök használata "
Nem fogja befolyásolni a jelölések esélyeit, sem pozitív, sem negatív irányban.
A döntés a Tudományos és Technológiai Tanács javaslatainak figyelembevételével készült.
A döntés a Tudományos és Technológiai Tanács javaslatai alapján került meghozatalra.
Az új előírások szerint az Akadémia tagjainak minden egyes jelölt filmet alaposan meg kell tekinteniük az adott kategóriában, hogy jogosultak legyenek a végső szavazási körben való részvételre, ahol a győztesek sorsa dől el.
A generatív mesterséges intelligencia, amely képes szövegek, képek, hangok és videók létrehozására egyszerű szöveges utasítások alapján, már az idei márciusi díjátadón is jelentős szerepet játszott számos díjnyertes alkotásban. Például Adrian Brody Oscar-díjas teljesítménye a The Brutalist című filmben, ahol a technológiát a színész magyar akcentusának finomítására használták. Ezen kívül az Oscar-díjas Emilia Perez című musicalban is alkalmaztak hangklónozó technológiát az énekhangok tökéletesítésére.
Az AI térnyerése a film- és zeneiparban egyre nyilvánvalóbbá válik, mivel képes gyorsan és precízen módosítani egy művész hangzását és stílusát, vagy finomítania egy személy megjelenését. Ennek ellenére a technológia alkalmazása továbbra is kényes kérdéseket vet fel, amit a 2023-as hollywoodi sztrájkok során a színészek és forgatókönyvírók is világossá tettek. Susan Sarandon színésznő a BBC-nek adott interjújában rámutatott:
Ha valaki a megjelenésemet, a fizikai lényemet és a hangomat használja fel, hogy olyan szavakat vagy cselekedeteket erőltessen rám, amelyekről nem volt beleszólásom, az nem helyénvaló.
A forgatókönyvírók aggodalommal figyelik, hogy a stúdiók a költségek csökkentése és az időhatékonyság növelése érdekében egyre inkább a ChatGPT-hez hasonló generatív AI megoldásokhoz fordulnak kutatási és forgatókönyvírási feladatok esetén. Az animátorok véleménye szerint ezek az eszközök jelenleg még nem képesek reprodukálni a munkájuk minőségét, különösen nem olyan szinten, amely díjnyertes alkotásokhoz szükséges, ahol az érzelmi mélység és a kreatív kifejezés elengedhetetlen.