Meglehetősen megdöbbentő eredmények láttak napvilágot egy friss tanulmányban, amely 19 különböző ásványvíz minőségét vizsgálta, köztük egy hazai márka is szerepel.
A Pesticide Action Network Europe, egy vegyszerellenes szervezet, friss kutatása során 19 ásványvíz mintából 10-ben kimutatták olyan mérgező anyagok jelenlétét, amelyek a növényvédő szerek révén kerülhettek a környezetbe. Ezek az anyagok potenciálisan rákot okozó hatásúak lehetnek.
Hosszú ideje tudjuk, hogy az örök vegyi anyagok, más néven PFAS, milyen komoly egészségügyi kockázatokat jelentenek: rákos megbetegedéseket és meddőséget is okozhatnak. A név arra utal, hogy ezek az anyagok rendkívül ellenállóak, és évtizedekig, sőt évszázadokig is eltarthat, míg lebomlanak. A mesterséges eltávolításuk pedig hatalmas energiát igényel. Erre pedig sürgősen szükség lenne, hiszen a PFAS szennyező anyagok szinte mindenütt jelen vannak, még az esővízben is fellelhetők.
A The Guardian most azt írja, egy vizsgálat arra mutatott rá, hogy több európai nemzet ásványvizében is jelen van a TFA (trifluorecetsav), ami az örök vegyi anyag egyik változata. A vizsgálatot végző Pesticide Action Network Europe nevű szervezet 19-ből 10-ben talált TFA-t, és volt, amelyben az Európai Unió által meghatározott egészségügyi határérték 32-szeresét találták meg. A TFA-val szennyezett ásványvizek között találni többek között belga, osztrák és francia márkát is. A szakemberek a magyar Primavera ásványvizet is megvizsgálták, és arra jutottak, hogy abban nincs, vagy elenyésző a koncentráció.
A lap szerint az eredmény azért megdöbbentő, mert az ásványvíz elvileg nem érintkezik ezzel az anyaggal a természetben. Éppen ezért úgy vélik, hogy a szennyeződés a TFA-t tartalmazó peszticidekből - vagyis növényvédő szerekből - származhat. Ezek alapján sürgős intézkedésekre lenne szükség, és arra, hogy újragondolják a döntéshozók a TFA-határértéket.
Angeliki Lysimachou, a Pesticide Action Network Europe társkutatója szerint a vizsgálat nem a gyártókat hibáztatja, ők nem tehetnek a TFA-koncentrációról.
A peszticidek mellett a TFA, vagyis trifluor-acetát, egy elterjedt hűtőközegként is ismert, amelyet a korábbi, környezetre káros üvegházhatású gázok, például a CFC-k (klorofluor-szenek) alternatívájaként fejlesztettek ki. Ezen kívül a zöldenergia előállításában is jelentős szerepet játszik. Azonban a legfrissebb kutatások rámutattak arra, hogy a TFA valójában egy rendkívül erős üvegházhatású gáz, amely akár 1000 évig is megmaradhat a légkörben. Érdekes módon, a 2019 és 2022 között előállított PFAS (per- és polifluoroalkil anyagok) körülbelül egyharmada fluorozott gáz formájában található, amely végül TFA-vá alakul át.
A cikk alapján a vízből nem olyan egyszerű kiszűrni a TFA-t, mint a PFAS-t. Ennek ellenére az ipari szektor folyamatosan növeli a TFA-t, illetve azokká alakuló vegyületek alkalmazását, miközben azt hangoztatja, hogy ezek biztonságosak, természetes módon előfordulóak, és nem mérgező alternatívái a korábban alkalmazott örök vegyületeknek.
Az Európai Unió bizottsága két széles körben használt peszticid tilalmát javasolja, mivel ezek TFA-vegyületeket tartalmaznak, és várhatóan a termékenységet hátráltató anyagok közé kerülnek.