Embertelen körülmények és túlzsúfoltság: Európa börtönei egyre súlyosabb válságot élnek meg.

Túlzsúfoltság a rácsok mögött: egyre szűkebb a hely Európa börtöneiben
2023-ban az Európai Unió tagállamai közül közel fele, összesen 13 ország, tapasztalt börtönzártsággal kapcsolatos problémákat – derült ki az Euronews jelentéséből, amely az Eurostat legfrissebb adataira támaszkodik. Ez a jelenség nem újkeletű, ám a koronavírus-járvány utáni jogi szigorítások és politikai átalakulások jelentősen súlyosbították a helyzetet. Idil Aydinoglu, a Penal Reform International regionális programmenedzsere hangsúlyozza, hogy...
A fogvatartottak létszáma Európában folyamatosan emelkedik, különösen a COVID-19 járvány utáni időszakban hozott intézkedések visszavonása óta. Ennek a jelenségnek számos oka van, amelyek közül kiemelkednek a nem kielégítő vagy ellentmondásos politikai döntések és jogalkotási gyakorlatok, amelyek hozzájárulnak a börtönökben lévő személyek számának növekedéséhez.
Ciprus börtönrendszere 2023-ban drámai mértékű, 226%-os kihasználtsággal működött, ami azt jelenti, hogy a fogvatartottak száma több mint duplája volt a létesítmények által elviselhető kapacitásnak. Franciaország (122,9%) és Olaszország (119,1%) szintén súlyos túlzsúfoltságról számolt be. Ez a helyzet nem csupán logisztikai kihívásokat jelent, hanem súlyos biztonsági problémákat is generál: a börtönökben megnövekedett az erőszakos összecsapások, az öngyilkosságok és az emberi jogi visszaélések száma.
Az Eurostat legfrissebb statisztikái alapján 2023 során körülbelül 499 ezer ember volt börtönben az Európai Unió területén, ami 3,2%-os emelkedést jelent az előző évhez viszonyítva. Ezen kívül, a jövőbeli prognózisok szerint 2027-re a politikai szigorítások és a jogalkotási változások hatására akár 200%-kal is megugorhat az elítéltek száma.
Magyarország, Lengyelország és Csehország a fogvatartottak arányának terén kiemelkedik, hiszen ezekben az országokban a legmagasabb a börtönökben lévő személyek száma. Az elítéltek aránya 100 ezer lakosra vetítve Lengyelország esetében 203, Magyarországon 187, míg Csehországban 181. Ezzel ellentétben Finnország, Hollandia és Szlovénia sokkal alacsonyabb fogvatartotti arányt mutat, hiszen mindhárom országban kevesebb mint 70 elítéltet tartanak nyilván 100 ezer lakosra számítva.
A külföldi állampolgárságú elítéltek aránya figyelemre méltó, hiszen 2023-ban a fogvatartottak ötöde nem az ország állampolgára. Ez a helyzet komoly kihívásokat támaszt a társadalmi reintegráció folyamatában, valamint az anyanyelvi jogi képviselet biztosításánál is.