Ez a szokás drámaian mérsékelheti a rák kialakulásának esélyeit, amennyiben beépítjük a mindennapi életünkbe.


Amikor a rák megelőzéséről vagy kezeléséről beszélünk, hajlamosak vagyunk a kemoterápiára, a cukormentes diétákra és a rendszeres orvosi szűrővizsgálatokra koncentrálni. Azonban van egy rendkívül egyszerű, mégis hatékony módszer, amelyet gyakran figyelmen kívül hagyunk, pedig képes lehet védelmet nyújtani a rák számos formája ellen.

A szív- és érrendszeri megbetegedések után a daganatos betegségek állnak a legnagyobb halálozási arányt mutató okok listáján Magyarországon. Éppen ezért nem meglepő, hogy sokan rettegnek a hárombetűs diagnózistól, hiszen a gyógykezelés gyakran hosszú és nem minden esetben eredményes. Azonban a megelőzés terén számos hatékony eszköz áll rendelkezésünkre, amelyek segíthetnek a kockázatok csökkentésében.

A helyes táplálkozás, a káros szokások elhagyása és az étrend-kiegészítők használata mind olyan eszközök, amelyek valós támogatást nyújtanak egészségünk megőrzésében.

A szűrővizsgálatok szerepe megkérdőjelezhetetlen, hiszen a rák korai felismerése döntő fontosságú a hatékony kezelés szempontjából. Minél előbb derül fény a betegségre, annál valószínűbb, hogy a gyógyítás gyorsan és sikeresen végbemegy. A méhnyakrákszűrés mellett érdemes kiemelni a mammográfiát, a tüdőszűrést, valamint az anyajegyek rendszeres, legalább évi egyszeri ellenőrzését. Ne feledkezzünk meg a kolonoszkópiáról sem, amely szintén jelentős szerepet játszik az egészség megőrzésében és az életmentésben.

A mindennapok során, a fent említett lehetőségeken kívül, egy rendkívül egyszerű és költségmentes tevékenység nyújthat támogatást: a gyaloglás.

Sokszor elmondták már, de mintha még mindig nem értenénk: az emberi szervezetet nem ülő életmódra és mozgásszegénységre tervezték. Akkor működünk jól, akkor nem fáj a derekunk, ha minél változatosabban és minél többet mozgunk, gyalogolunk. Olyannyira erre vagyunk optimalizálva, hogy már a gyaloglás hiánya is növeli a rák megjelenésének valószínűségét.

Az Oxfordi Egyetem legfrissebb kutatásai tovább erősítik ezt a nézetet. A tanulmányhoz több mint 85 000 brit résztvevőt vontak be. Az eredmények azt mutatják, hogy a napi aktivitás növelésével csökkenthetjük a 13 különböző ráktípus kialakulásának valószínűségét a szervezetünkben.

A kutatás során a résztvevők aktivitásmérő eszközöket használtak, amelyek nyomon követték a napi mozgásuk mennyiségét és intenzitását.

A kutatók hat éven át figyelemmel kísérték a résztvevők egészségi állapotát, és világosan kirajzolódott egy tendencia: a rendszeres gyaloglás jelentős mértékben csökkentette a rákkockázatot, függetlenül attól, hogy a lépések milyen tempóban történtek.

Hány lépést érdemes megtennünk naponta? Az egészségügyi jótékony hatások már napi 5000 lépésnél kezdtek érezhetővé válni. Amikor elérjük a 7000 lépést, a rák kockázata 11%-kal csökken, és 9000 lépésnél ez a szám már 16%-ra emelkedik. Érdekes módon, napi 9000 lépés felett nem figyeltek meg további egészségügyi előnyöket, így ez a mennyiség elegendő ahhoz, hogy hozzájáruljunk a rákmegelőzéshez. A gyaloglás előnyei pedig mind a férfiak, mind a nők számára azonos mértékben érvényesülnek.

A kutatások során a lépésintenzitásra is fókuszáltak, és megállapították, hogy a gyorsabb gyaloglás összefüggésbe hozható az alacsonyabb rákkockázattal.

Amikor azonban a teljes fizikai aktivitást is figyelembe vették, a séta sebessége már nem jelentett különbséget. Más szóval: a gyaloglás teljes mennyisége számít, nem pedig az, hogy mennyire vagyunk gyorsak.

A kutatók 13 specifikus rákos megbetegedést elemeztek, amelyek közé tartozik a nyelőcső-, máj-, tüdő-, vese-, gyomor- és endometriumrák (a méhtest daganatos elváltozása), valamint a myeloid leukémia, a mielóma (a plazmasejtek daganatos állapota), továbbá a vastagbél-, fej- és nyaki-, végbél-, hólyag- és emlőrák.

A hatéves nyomon követési időszak során a résztvevők körében a vizsgált rákos megbetegedések valamelyikének kialakulása a személyek 3 százalékánál fordult elő.

A leggyakoribbak a vastagbél-, végbél- és tüdőrák volt a férfiaknál, illetve az emlő-, vastagbél-, méhtest- és tüdőrák a nőknél. A magasabb fizikai aktivitási szint a legerősebben hat rákos megbetegedés kockázatának csökkenését idézte elő: a gyomor-, hólyag-, máj-, méhtest-, tüdő-, valamint fej- és nyakrákét.

A tanulmány azért is fontos, mert nem kizárólag az erőteljes testmozgásra összpontosított. Azt már korábbi tanulmányokból tudjuk, hogy az intenzív edzés csökkentheti a rák kockázatát, de nem mindenki tud (vagy akar) keményen edzeni. Ez az új kutatás rámutat, hogy még a könnyű mozgás, például a séta is eredményezhet változást.

Már napi 40 percnyi könnyed séta is jelentős pozitív hatást gyakorolhat hosszú távú egészségünkre.

Nem szükséges mindent egyszerre elvégezni, hiszen a napunk bőven tartogat lehetőségeket. Cseréljük le a liftezést lépcsőzésre, sétáljunk egy kicsit, mielőtt automatikusan az autóba ülnénk, és gyalogoljunk el pár megállót, mielőtt felszállnánk a villamosra. Ráadásul kutyánkat is sűrűbben vihetjük sétálni. Számos módja van annak, hogy aktívabbá váljunk fizikailag, és ez nemcsak a rák kockázatának csökkentésében segít, hanem az életmódváltásban és más betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik.

Related posts