Egy szakértő véleménye szerint 2027-ig számos munkakör megszűnhet a mesterséges intelligencia fejlődése következtében. A technológiai forradalom hatására a munkaerőpiac jelentős átalakuláson mehet keresztül, és bizonyos pozíciók helyét automatizált rendsz


Eddig kevesen vették komolyan azt a kockázatot, hogy a mikroműanyagok az agyszövetekig is eljuthatnak, mert úgy gondolták, hogy a szemcsék túl nagyok hozzá. Az Új-Mexikói Egyetem kutatói bebizonyították, hogy ez nem igaz, sőt, riasztóan magas koncentrációban találtak mikroműanyag-szennyeződést az emberi agyban, ami mostanra sokkal fertőzöttebb lehet, mint bármelyik másik szervünk. Ha ez önmagában nem lenne elég nagy baj: az amerikai tudósok arra jutottak, hogy a környezetvédelmi törekvések ellenére növekvő tendenciáról van szó.

A mikroműanyagok, vagyis az elhasználódott műanyagok apró részecskéi, szinte mindenütt ott vannak körülöttünk. A mindennapi életünkben használt termékek, különösen a csomagolások révén jutottak el a levegőbe, a vízbe és a talajba. Az elmúlt ötven év során pedig már az emberi test különböző részeiben is fellelhetők, ami komoly aggodalmakat vet fel az egészségünkre és a környezetünkre gyakorolt hatásukkal kapcsolatban.

Egy februári kutatás eredményei alapján megállapították, hogy a koraszülött csecsemők méhlepénye lényegesen több mikroműanyagot tartalmazott, mint a teljes időre született babáké. Ez különösen figyelemre méltó, mivel a koraszülötteknek elvileg kevesebb idő állt rendelkezésükre ahhoz, hogy ezek a részecskék felhalmozódjanak.

Az Új-Mexikói Egyetem tudósai felfedezték, hogy az emberi agyban található mikroműanyagok mennyisége az elmúlt nyolc év során másfélszeresére növekedett.

- mondta a kutatást vezető Dr. Matthew Campen a New York Times-nak.

"Ez egy olyan helyzetet teremt, amely teljesen új megvilágításba helyezi a dolgokat: sok műanyagdarab sokkal kisebb, mint ahogyan azt korábban gondoltuk. A vírusok méretének kétszeresét vagy akár háromszorosát sem érik el, így nanométeres nagyságrendűek" - hívta fel a figyelmet a kutatás vezető toxikológusa. Ez azt jelenti, hogy ezek a részecskék körülbelül 400-szor kisebbek, mint egy hajszál vastagsága.

Dr. Campen kiemelte, hogy az agyban tapasztalt műanyagfelhalmozódás üteme pontosan visszatükrözi a globális műanyaghulladék növekedésének mértékét. A tanulmányban bemutatott eredmények komoly aggodalmakat válthatnak ki világszerte. Jelenleg azonban még nem tisztázott, milyen következményekkel járhat ez a műanyagmennyiség az emberi egészség szempontjából.

A legfrissebb kutatások alapján kiderült, hogy a demenciával diagnosztizált egyének agyszövete akár tízszer több műanyagot is felhalmozhat, mint az egészséges embereké. Bár a tudósok úgy vélik, hogy van összefüggés a műanyagok jelenléte és a betegség között, a kutatás eddig nem tudta egyértelműen bizonyítani, hogy a magas műanyagszint közvetlenül kiváltja a demencia tüneteit. Elképzelhető, hogy a mikroműanyagok nem okozzák a betegséget, hanem a romló állapot következményeként halmozódnak fel az agyban. Ennek oka lehet, hogy az érintett egyének vér-agy gátja porózusabb, így nehezebben tudják eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből.

Azt is vizsgálják, hogy a felhalmozódó mikroműanyagoknak van-e szerepük a Parkinson-kór vagy a memóriavesztés kialakulásában.

A kutatás során egy innovatív technikát alkalmaztak, amelyet az egyetem tudósai dolgoztak ki a szövetekben fellelhető mikroműanyagok azonosítására és mennyiségi elemzésére. Ezt a megközelítést már korábban is alkalmazták a méhlepények vizsgálatára, valamint az emberek és kutyák heréjében előforduló műanyagok tanulmányozására.

A legfrissebb kutatás keretében az Új-Mexikói Orvosi Hivatal által biztosított agyszövet-mintákat vizsgálták, amelyek megőrzése a törvény értelmében hét évig kötelező. Ez a hosszú távú tárolás ideális lehetőséget nyújt a legújabb időszak trendjeinek feltérképezésére. A korábbi minták mind az agy homloklebenyéből származnak, és 2016-ból valók; ezeket a 2024-es mintákkal vetették össze, hogy átfogóbb képet kapjanak a változásokról.

A kutatók egy innovatív megközelítést alkalmaztak a szövetek kémiai oldószerbe helyezésével, amely lehetővé tette számukra, hogy egy pépszerű anyagot hozzanak létre. Ezt követően centrifugálással kiszűrték az oldhatatlan műanyagokat tartalmazó üledéket, amely a folyamat során keletkezett. A következő lépésben pirolízis eljárással 600 Celsius-fokra hevítették az anyagot, így felfogták a műanyagok elégetésekor keletkezett gázokat. Végül a polimerekből származó ionokat elválasztották, és tömegspektrométer segítségével azonosították a különböző összetevőket.

A kutatócsoport transzmissziós elektronmikroszkóppal is megvizsgálta azokat a szövetmintákat, amelyekben magas polimerkoncentrációt találtak. Kiderült, hogy éles műanyag szilánkok csoportosulásairól van szó, amelyek mérete nem haladja meg a 200 nanométert - tehát alig nagyobbak a vírusoknál. Ennyire apró részecskék már át tudnak jutni a vér-agy gáton, vagyis azon a testünkben lévő védőkapun, ami éppen a nem kívánatos anyagok agyba jutását hivatott megakadályozni.

Campen elismerte, hogy jelenleg nem tisztázott, hogyan jutnak a mikroműanyagok az agy szövetébe, és hogy milyen következményekkel járhatnak ott. Közben azonban a különféle műanyagokat biológiailag semleges anyagoknak tekintik, ezért orvosi területen, például stentek és műízületek előállításánál is alkalmazzák ezeket.

Felvetődhet, hogy a műanyagok gátat szabhatnak a kapillárisokban áramló vérnek, sőt, akár az agy idegsejtjei közötti axonkapcsolatok működését is zavarhatják. Továbbá, nem kizárt, hogy a mikroműanyagok hozzájárulhatnak a demenciával összefüggő fehérjehalmozódás fokozódásához – tette hozzá a szakértő.

A toxikológus úgy véli, a mikroműanyagok nagy része az élelmiszereken keresztül jut be az emberi szervezetbe, különösen a húsok révén, ami az ipari húsfeldolgozás módszereire, valamint arra vezethető vissza, hogy a műanyagok növekvő koncentrációban vannak jelen a táplálékláncban.

Campen irányításával zajlott a kutatás. Az újonnan felfedezett mikroműanyagok a 1960-as évekből erednek, ami azt jelenti, hogy hosszú évtizedek telhetnek el, mire a műanyagok ilyen apró részecskékre esnek szét és végül az emberi szervezetbe jutnak.

A toxikológus véleménye szerint az új kutatási eredmények komoly globális egészségügyi kockázatokat rejtenek, azonban a fogyasztók ösztönzése kihívást jelent, mivel a mikroszkopikus méretű szennyező anyagok nem váltanak ki megfelelő félelmet vagy aggodalmat a közvéleményben.

A műanyaggyártás továbbra is zavartalanul folyik világszerte. Ha még ma leállítanák, akkor is évtizedeket venne igénybe a meglévő polimerek lebomlása mikroszkopikus részecskékké, így a mikroműanyagok és nanoműanyagok koncentrációja az elkövetkező években bizonyára tovább emelkedik majd - mind a környezetben, mind pedig a táplálékláncban.

Az első szintetikus polimert 1869-ben feltaláló John Wesley Hyatt a már akkor is egyre veszélyeztetettebb élővilág megmentőjét látta a műanyagban, hiszen a használatával kiválthatóak olyan anyagok, amelyeket az ember a természettől vesz el. Sten Gustaf Thulint, az 1965-ben szabadalmaztatott műanyag zacskó megalkotóját hasonló célok vezérelték: kifejezetten a papírszatyrok kiváltása miatt állt elő a találmánnyal, a fák védelmében.

Raoul Thulin, a svéd kutató fia, a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy ha édesapja még közöttünk lenne, nagy megdöbbenéssel figyelné, ahogyan az emberek hanyagul eldobják a szatyrokat, ahelyett, hogy újra és újra hasznosítanák őket. Hiszen édesapja pontosan ezt a célt tűzte ki maga elé. Érdemes megjegyezni, hogy a Thulin család a Celloplast cég által bejegyzett szabadalomból semmiféle anyagi előnyhöz nem jut.

Számos szakértő véleménye szerint a műanyagokkal kapcsolatban az egyik legnagyobb probléma az, hogy rendkívül olcsók, ezért sokan inkább kidobják őket, mintsem hogy újrafelhasználják. A WWF 2019-es jelentése alapján a világ műanyaghulladékának csupán 9%-át hasznosítják újra. Jelenleg a globális műanyaggyártás körülbelül 60%-a egyszer használatos termékek előállítására irányul, amelyek eredendően a hulladéklerakókra kerülnek.

A WWF álláspontja szerint elengedhetetlen egy globális megállapodás a műanyagszennyezés felszámolása érdekében. Az OECD is arra a következtetésre jutott, hogy sürgős intézkedések szükségesek a probléma kezelésére, hiszen a műanyagok környezeti hatásai egyre súlyosabbak.

A nem kellően kezelt műanyaghulladék mennyisége drámai módon, 81 millió tonnáról 119 millió tonnára emelkedhet, ami körülbelül 50%-os növekedést jelent. Ez a helyzet aggasztó, hiszen a végső élettartamukhoz közeledő, kidobott és nem megfelelően ártalmatlanított műanyagok jelentős környezeti terhet jelentenek.

Az OECD ajánlásai alapján a műanyagok és csomagolások problémájának kezeléséhez elengedhetetlen, hogy növeljük az ezekre kivetett adókat. Emellett fontos lenne, hogy bizonyos egyszer használatos műanyagok forgalmazását betiltsuk, és szélesebb körű gyártói felelősségi rendszereket vezessünk be.

Related posts