Ezúttal környezetvédő aktivisták támadták meg Charles Darwin sírját, felkavarva ezzel a tudományos közvéleményt és a történelmi emlékhelyek védelmét.
Hétfőn Londonban környezetvédelmi aktivisták vandalizálták Charles Darwin sírját.
Az incidens a parlamenttel szemközt emelkedő ősi Westminster-apátságban, az evolúció elméletét kidolgozó XIX. századi brit természettudós nyughelyén történt, ahol a fosszilis üzemanyagok használata ellen küzdő Just Stop Oil környezetvédő csoport két tagja narancssárga krétaport szórt a síremlékre.
A csoport az akciót követően kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy aktivistái arra kívánták felhívni a figyelmet: 2024 eddig a legmelegebb év a hivatalos mérések történetében. A Just Stop Oil közleményében kiemelte, hogy a világ tavaly túllépte azt az 1,5 fokos küszöböt, amelyet környezeti szakértők a globális felmelegedés maximális tolerálható határaként korábban meghatároztak.
"Milliók kénytelenek elhagyni otthonaikat, Kalifornia lángokba borult, és az 1970-es évek óta a Föld vadállományának kétharmada eltűnt" - olvasható a gyakran drasztikus lépésekhez folyamodó szervezet hétfői közleményében.
A Just Stop Oil szerint a két aktivista azért választotta Darwin síremlékét akciója célpontjául, mert a természettudós is "forogna sírjában, ha tudná, hogy a világ a hatodik kihalási hullám kellős közepén jár".
A rendőrség a helyszínen elfogta a két elkövetőt, akik 66 és 77 éves nők, szándékos rongálás gyanúja miatt.
Az apátság szóvivője az események után bejelentette, hogy megkezdődött Darwin sírjának takarítása, és valószínűtlen, hogy a síremlék tartós károsodást szenvedett volna el.
Az utóbbi időszakban a Just Stop Oil számos, felbecsülhetetlen művészeti kincs és történelmi emlék védelmét veszélyeztette, amikor megpróbálta őket megrongálni.
Tavaly szeptemberben a londoni Nemzeti Galéria falain belül egy figyelemfelkeltő esemény zajlott: a csoport három tagja konzerv zöldséglevest öntött Vincent van Gogh híres festményeire. Az akció nem csupán a művészet védelméről folytatott diskurzus részeként értelmezhető, hanem a kortárs társadalmi kérdésekre való figyelemfelhívásként is.
Az egyik megsérült műalkotás a művész Napraforgók című festménye volt, amelyre ugyanazok a tagok, akiket a szervezet azóta letöltendő börtönbüntetésre ítélt, 2022 októberében konzerv paradicsomlevest öntöttek.
Kép forrása: X közösségi platform.
Az üveglappal védett műalkotás mindkét esemény során érintetlen maradt, azonban a kerete megsérült, és a helyreállítás költsége tízezer fontot (majdnem 5 millió forintot) tett ki.
A szervezet tagjai tavaly júniusban élénk narancssárga porral borították be az ősi dél-angliai kultikus emlékhelyet, Stonehenge szikláit, ezzel megzavarva a hely titokzatos atmoszféráját.
Tavaly májusban a londoni brit nemzeti könyvtárban egy merész és szokatlan esemény zajlott: két idős aktivista egy véső és kalapács segítségével próbálta meg összetörni a Magna Carta egyik üvegfalú tárolóját. E dokumentum, amely az angol-brit alkotmányosság egyik legfontosabb jogforrása, megmenekült a károsodástól, és így a történelmi örökség továbbra is épségben maradt.