"Ezzel az Eb-szerepléssel és erre a keretre hosszú távon is alapozhatunk, hiszen évek munkájának gyümölcse lehet ez az eredmény."


Az utóbbi évek világversenyein sajnos nem alakultak kedvezően a dolgok, de a kitartó nevelőmunka és az utánpótlás világversenyeken elért eredmények végre meghozták a várt sikert a női kézilabda-válogatott számára. Most először 2012 óta, immár hatodik alkalommal, Európa-bajnoki elődöntőt játszhatnak. Konkoly Csaba, a Győri ETO korábbi BL-döntős edzője és a Vasas jelenlegi vezetője úgy véli, hogy a siker kulcsa a kiváló klubmunka és az, hogy a válogatott keretének 90-95 százaléka az utóbbi években nemzetközi kupákban szerepelt, így tapasztalatukkal is hozzájárultak a csapat fejlődéséhez.

A magyar női kézilabda-válogatott története eddigi legkiemelkedőbb teljesítményét nyújtva készül az elődöntőre, a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság keretein belül. A csapat szenzációs játékkal kápráztatta el a közönséget, amely már régóta izgatottan várta ezt az eseményt. Golovin Vlagyimir érkezése óta, akit a szurkolók messiásként üdvözöltek, a válogatott új erőre kapott, és a szurkolók reményei egyre inkább valóra válni látszanak.

Vova szárnyalva, a siker fényében érkezett: először a hazai talajon megrendezett 2018-as junior világbajnokságon, majd az azt követő, győri Európa-bajnokságon is aranyérmet szerzett. Bár az átmeneti időszak nem alakult a legjobban (a felnőtt világbajnokságokon két 10. helyezéssel, míg a 2022-es Európa-bajnokságon egy 11. hellyel zárta a szereplését), az idei olimpián már egy olyan csapatot láthattunk, amely csak egy balszerencsés, hosszabbításos mérkőzésen maradt le a négy közé jutásról.

A mostani kontinenstorna során a csapat számára egy igazán mérföldkőnek számító pillanat következett el. A szövetség kitűzte célul a legjobb hat közé jutást, és a felkészülés során sikerült legyőzniük a franciákat. Az Európa-bajnokság során sorra gyűjtötték be a győzelmeket: először Törökországot (30-24), majd Svédországot (32-25), Észak-Macedóniát (29-19), Montenegrót (26-20), Lengyelországot (31-21) és végül Romániát (37-29) múlták felül, így biztosították helyüket az elődöntőben. Még egy Franciaország elleni 30-27-es vereség is belefért a sorozatba, de ez sem tudta elhomályosítani a csapat eddigi teljesítményét.

Mi zajlik a csapat háza táján? Az egyértelmű szakmai előrelépések kapcsán Konkoly Csabát, a Vasas női csapatának vezetőedzőjét faggattuk.

Nem mondok újat, de elmondhatom, hogy az igazi türelem volt a kulcs ahhoz, hogy elérjük mindezt. Az idő a mi oldalunkon állt. Az elmúlt évtizedben az utánpótlás világversenyeken folyamatosan az élmezőnyben, az első négy, sőt gyakran az első két csapat között szerepeltünk. Így valóban csak idő kérdése volt, hogy ez a generáció eljusson a legjobbak közé.

"Főként, mivel a vetélytársaink is ezen generáció tagjai, akik a kereteket formálják, és akiket folyamatosan legyőztünk korosztályos versenyeken. A nevelőmunka és az utánpótlás világversenyeken elért sikerek végre meghozták a várt eredményeket" - nyilatkozta Konkoly a 24.hu kérdésére.

A szakértő véleménye szerint az utóbbi néhány, nem túl eredményes világverseny tapasztalatai révén ezek a fiatal sportolók jelentős fejlődésen mentek keresztül, mind mentális állapotukat, mind pedig játékbeli intelligenciájukat illetően.

"De mi, klubedzők is folyamatosan fejlődtünk, a fizikális felkészülésbe is egyre több olyan elemet vettünk be, ami kellett ehhez a sikerhez. Anno a régi rendszerben mi voltunk vezérszereplői az európai kézilabdának - meg is kaptuk, hogy ortodox módszerekkel dolgoztunk, de azért az is működött -, azóta felgyorsult a játék, átalakultak a terhelési, élettani módszerek, amelyeket be kellett építenünk az edzésekbe, hogy ezt a fajta modern kézilabdát kövessük.

Ugyanakkor ki merem jelenteni, hogy ez a fajta folyamatos fejlődés a magyar edzők oldaláról is megjelent, most pedig segíti a válogatott munkáját.

Szerinte a játékosok számára nem elegendő a válogatott edzőtáborok egy-másfél hetes időszakai ahhoz, hogy megfelelő fizikai alapot nyerjenek. Az alapokat klubszinten kell alaposan kidolgozni és megerősíteni.

"Az eredményességhez hozzátartozik az is, hogy a válogatott keretét alkotó kézilabdázók 90-95 százaléka az elmúlt két-három évben nemzetközi kupacsapatokban szerepelt. És nem is feltétlenül a BL-csapatokra gondolok, hanem a Mosonmagyaróvárra és a Vácra. Vagy arra a Debrecenre, amelynek tavalyi BL-szereplése ugyanolyan sikersztori, mint most a magyar válogatott eddig menetelése. Hogy ezek a játékosok ott vannak most a nemzetközi élvonal közelében, bírják erővel, tudják tartani a tempót és a sebességet, az ennek is betudható."

Amikor arról érdeklődtek, hogy milyen mértékben támogatta a szakvezetés a kulcsemberek külföldi szerződéskötéseit (Vámos Petra külön kiemelte ezt a szempontot), Konkoly azt válaszolta, hogy sokkal inkább megerősítette a játékosokat abban, amit eddig itthon végeztek.

Természetesen, amikor az ember új játékstílusba csöppen, azonnal észreveszi, hogy csapattársai hogyan táplálkoznak, mit isznak, mennyi időt szánnak a pihenésre, valamint azt, hogy mennyire készülnek fel a mérkőzésekre. Mindezek a tényezők egymásra épülnek, és formálják a játékos fejlődését. Az értelmi fejlődés szerepe is rendkívül fontos, hasonlóan ahhoz, ahogyan a gyerekek nyári szünet után visszatérnek az iskolába. A kis ötödikes-hatodikosok sokkal érettebbek és értelmesebbek lesznek az eltelt három hónap alatt, ami bizonyítja, hogy akár egy rövid időszak is jelentős hatással lehet a fejlődésükre.

Ez a megállapítás a kézilabda és a mozgáskultúra világára is kiterjeszthető: Vámos például olyan elhivatottsággal és tudásvággyal érkezett Metzbe, hogy képes lehet duplán emlékezetessé tenni teljesítményét.

Egy érdekes ellenpéldaként említhetjük Szemerey Zsófit, aki az Európa-bajnokságon remek védekezésével tűnt ki. Bár Metzben nem sok lehetőséget kapott a játéktérre lépésre, most mégis lenyűgöző formát mutat, és félelmetesen teljesít a pályán.

"Nem gondolnám, hogy azért játszik most olyan jól, mert a francia klubjában alig kapott játéklehetőséget. Hanem azért, mert tavaly a Mosonmagyaróvár húzóembere volt, és ő ebből most ennyi pluszt tudott kihozni."

Milyen jövőt festhet elénk ez a válogatott és az utánpótlás hosszú távon?

Konkoly véleménye szerint ez az Európa-bajnokság olyan magabiztosságot nyújt, amelyre a következő két-három év során bátran lehet alapozni.

Kétségtelen, hogy ez a világverseny olyan alapot teremt, amelyre hosszú évekig lehet építkezni. Az ígéretek szerint a posztokon már ketten-hárman is stabil helyet foglalnak el, vagy a jövőbeli terveik között szerepelnek. Ha pedig bármi váratlan történik, a következő generáció magabiztosan léphet előre, tudva, hogy lehetőségük van megmutatni magukat. Gondoljunk csak Csíkos Lucára, aki ugyan még csak néhány gólt szerzett, de a hazai bajnokságban olyan önbizalommal játszik, hogy szinte megállíthatatlan. A saját környezetében, Vácon, majdnem Vámos Petra szintjét hozza. És ez a fejlődés nemcsak helyi, hanem nemzetközi szinten is meg fog mutatkozni.

Ami a végjátékot illeti, a döntőbe kerülés valódi teljesítménynek számítana, de Konkoly hangsúlyozza, hogy már a legjobb négy közé való bejutás is jelentős sikernek tekinthető.

Related posts