Kiemelkedő határidő az anyatehéntartók számára: január 15-ig szükséges bejelenteni a szaporítási eseményeket - Agrotrend
A 2024-es Egységes Kérelem keretében igénybe vehető, termeléshez kötött anyatehéntartásra vonatkozó támogatás (Európai Uniós forrásból), valamint az átmeneti nemzeti anyatehéntartás támogatás esetében fontos tudni, hogy minden szaporítási eseményt, amely a kérelmezett anyatehenekhez kapcsolódik, legkésőbb a támogatási évet követő év január 15-ig be kell jelenteni.
A NÉBIH bejelentette, hogy 2024. december hónapban lehetőség van a háremszerű és szabad pároztatás bejelentésére, még akkor is, ha a bejelentés időpontjában az érintett időszak még nem zárult le. Ez annyit jelent, hogy a bizonylaton december 31. is feltüntethető záró dátumként. Fontos megjegyezni, hogy ez a lehetőség kizárólag 2024. december 1. és 31. közötti időszakra vonatkozik, és más típusú bizonylatokra nem érvényes. Azok, akik kihasználták ezt a lehetőséget, már decemberben eleget tehettek adatszolgáltatási kötelezettségeiknek a háremszerű és szabad pároztatásra vonatkozóan. A korábbi évek gyakorlatával ellentétben 2025. januárjában is lehetőség nyílik a bejelentések teljesítésére a TER bizonylatok esetében a 2024-es évre vonatkozóan. Ezt a 19/2024. (IV. 9.) AM rendelet 12. § (3) bekezdése, valamint a 18/2024. (IV. 9.) AM rendelet 8. § (4) bekezdése teszi lehetővé, mivel a határidő az állattenyésztők számára kedvezően, 15 nappal meghosszabbodott. Külön figyelmet érdemel, hogy a jogvesztő határidő, 2025. január 15. elmulasztása esetén a később benyújtott bizonylatokon szereplő egyedek elutasításra kerülnek.
Az anyatehén tartásához kapcsolódó támogatások elnyeréséhez a gazdálkodóknak kötelező adatszolgáltatást végezniük a szaporítási eseményekről a NÉBIH Termékenyítési Rendszerében (TER). Ezt a legegyszerűbben online, ügyfélkapus bejelentkezést követően tehetik meg. A NÉBIH hivatalos weboldalán elérhetők a szükséges bizonylatminták, mint például a 2201-es Termékenyítési napló, a 2204-es Háremszerű és szabad pároztatás bejelentő lapja, valamint a 2210-es Háremszerű és szabad pároztatás bejelentő és módosító lapja, továbbá részletes kitöltési útmutatók is. Fontos megjegyezni, hogy az embrió átültetések bejelentését kizárólag arra jogosult szakember végezheti, aki rendelkezik a NÉBIH embrió alrendszeréhez való hozzáféréssel, és aki egyben a tevékenységet is végrehajtotta. A termékenyítési jegy, amely szigorúan nyilvántartott bizonylatnak minősül, a NÉBIH-nél regisztrált inszeminátorok által kerül kiállításra, akik a szükséges sorszámozott tömböket az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft.-től szerzik be. A termékenyítési jegyek papíralapú beküldése is lehetséges, amelyet az alábbi címre kell eljuttatni: [itt adja meg a címet].
NÉBIH-ENAR, 1537 Budapest, Postafiók 397.
Minden gazdálkodó számára elérhető a NÉBIH által biztosított webes bizonylatrögzítő felületek használata, amelyet az érintett tenyészet tartója - magánszemélyként saját jogon, megyei körzetbe sorolt tenyészet esetében is, vagy magánszemély meghatalmazottja, cégek esetében kizárólag a meghatalmazott magánszemély - ügyfélkapun keresztül elektronikusan érhet el a https://portal.nebih.gov.hu/ oldalról indulva.
A NÉBIH által közzétett legfrissebb információkhoz IDE KATTINTVA férhetsz hozzá.
Felhívjuk a figyelmet minden olyan gazdálkodóra, aki termeléshez kötött anyatehén tartás vagy átmeneti nemzeti anyatehén tartás támogatására pályázik, hogy 2024-re vonatkozóan a termékenyítések és pároztatások benyújtásának elmulasztása esetén nem lesz lehetőség hiánypótlásra a Magyar Államkincstár részéről. Kérjük, ügyeljenek arra, hogy a szükséges dokumentumokat időben benyújtsák!
A NAK tagjaitól kapott információk alapján a MÁK a 2024. évi EK keretében anyatehéntartás támogatás kérelmet benyújtó gazdálkodók számára tájékoztató levelet küldött a TER bizonylatok benyújtásával kapcsolatban. Ebben a következő mondat szerepel:
A bejelentési határidő a tárgyév és az azt megelőző év szaporítási eseményeire, amelyek az ellés birtokon tartásának utolsó napjáig történtek, 2025. január 15-re tehető.
A fenti információk alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a MÁK elfogadja a 2023-as termékenyítések bejelentését az 2024. január 1-től kezdődő ellésekhez. Javasoljuk minden gazdálkodónak, hogy alaposan nézze át a korábban bejelentett adatokat, pótolja az esetleges hiányosságokat, és figyelmesen ellenőrizze az újonnan benyújtandó bizonylatok tartalmát.