A Hagyományok Háza különleges módon terjeszti el magyar kultúráját a nemzetközi színtéren és a digitális világban. Innovatív megközelítésekkel és kreatív projektekkel hódítják meg a globális közönséget, miközben őrzik a hagyományokat. A virtuális térben v


Ahogy a 2024-ben bemutatott Folk_ME kapcsán készült riportunkban említettük, az oldal célja, hogy a Kárpát-medence falvaiban található zenefolklór kincseit összegyűjtse, és létrehozzon egy olyan népzenei archívumot, ahol ez a gazdag örökség a legkiválóbb hang- és képtechnikával hallgatható és látható. Azóta a projekt jelentős fejlődésen ment keresztül; Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója szerint az elmúlt év tapasztalatai alapján a platform már Németországtól Finnországig, Katartól Nagy-Britanniáig bemutatkozott. Ez nemcsak a nemzetközi elismertségét növelte, hanem a partnerek pozitív visszajelzései alapján új együttműködések kialakulásához is vezetett. A Hagyományok Háza népművészeti fórumain az aktív pedagógusok részére többször is hangsúlyozták, hogy a néptáncpedagógusok és népzeneoktatók rendszeresen használják az oldalt, ami jelentősen megkönnyíti mindennapi tevékenységüket. Éppen ezért remélik, hogy a projekt folytán minél több hazai és nemzetközi diskurzus alakul ki, amely lehetőséget biztosít a tapasztalatok összegzésére és a projekt további fejlesztésére a jövőben.

Miklós hozzátette, hogy a tavaly bemutatott felvételek bővítése során számos új szempontot vettek figyelembe. Olyan kistájak zenéjét is feldolgozzák, amelyekről eddig nem készült anyag, így olyan különleges népzenei tartalmak is napvilágot látnak, mint a tarcsafalvai, hari, nyárádgálfalvai vagy árpástói zenék. Emellett a táncházak és a zenekarok repertoárjában népszerűbb műveket is bemutatnak, mint például a széki, méhkeréki, somogyi és magyarbődi dallamok, hiszen ezek a muzsikusok körében a leggyakrabban előforduló darabok. A korábbi felvételek erdélyi dominanciáját is igyekeznek kiegyenlíteni, dunántúli, alföldi és felföldi anyagokkal gazdagítva a gyűjteményt. A vonósok mellett a tamburazenekari hagyomány is fontos szerepet kap. Nagy figyelmet fordítanak arra is, hogy elsősorban négy-hat fős zenekarokkal készüljenek a felvételek, hiszen itt érvényesül a legjobban a sávonkénti megtekintés lehetősége. A gyűjtemény célja nem csupán az oktatás, hanem a 2020-as évek meghatározó népzenei előadóinak magas színvonalú megörökítése is. Ennek érdekében arra törekednek, hogy a legelismertebb muzsikusok minél szélesebb spektrumát bemutassák egy-egy felvételen, biztosítva, hogy az autentikus zenei anyagokat a legjobban tudják tolmácsolni.

A Folk_ME brand jelenlegi átalakulása izgalmas új irányokat vetít előre. A tavalyi évben bevezetett Folk_Music Education név 2025-től almárkaként folytatódik Music_Media & Education néven, ami lehetőséget ad arra, hogy a népművészet még szélesebb spektrumát fedezze fel a platform. Ezzel párhuzamosan debütál az új Craft_ME (Craft_Media & Education), amely a tárgyalkotás gazdag kulturális örökségét kívánja bemutatni csaknem negyven különböző tárgyon keresztül. A platform videói közérthetően tárják elénk a nemezelés, a kosárfonás és a csuhéfonás mesterségeinek fortélyait és folyamatát, így a hagyományok megismerése izgalmas élménnyé válik minden érdeklődő számára.

A főigazgató szavai szerint a népi kézművesség oktatására irányuló platform egyedülálló kezdeményezés, amely a digitális tanulási környezet és a kulturális örökség megőrzésének kereszteződésében található. Fő célja, hogy a hagyományos kézműves technikák és mesterségek teljes folyamatát – az anyagok előkészítésétől egészen a késztermék létrejöttéig – szemléletes módon, digitális eszközök segítségével tegye hozzáférhetővé minden érdeklődő számára. Ezzel a kezdeményezés hozzájárul a népi kézművesség kulturális örökségének megőrzéséhez, miközben támogatja a gyakorlati készségek és a hagyományos értékek átadását a következő generációknak.

- jegyzi meg, majd hozzáteszi: az oldal önmagában is sokrétű oktatási segédeszköz, amely elsősorban a kézműves szakágakban dolgozó tanárokat, hallgatókat és érdeklődő autodidakta alkotókat céloz meg. Ugyanakkor nem korlátozódik formális oktatási intézményekre: bárki számára lehetővé teszi, hogy elmélyedjen a népi kézműves hagyományokban, felfedezze azok történeti vonatkozásait és alkalmazott technikáit. A platform egyik különlegessége, hogy a mesterek és szakértők részletes magyarázatait tartalmazza, amelyek valódi gyakorlati tudás és tapasztalat átadását teszik lehetővé.

A felvételek rögzítésekor különös hangsúlyt fektettek arra, hogy a teljes alkotási folyamatot részletesen és világosan ábrázolják. A mesterek szakszerű kommentárjai és észrevételei végigkísérik a videókat, felfedve a technikai, esztétikai és kulturális háttérfolyamatokat egyaránt.

És bár az oldal struktúrája hasonlít a Folk_ME-hez, új funkciók és kiegészítő tartalmak is helyet kaptak. Ilyen a Mesterségek nevű fül, amely alatt az adott tárgy alapvető ismertetése található, egy kísérőfotóval. Áttekintést nyújt az alkalmazott anyagokról, eszközökről és az adott kézműves műfaj kulturális, földrajzi hátteréről. A Munkafázisok és technikák szekcióban ezzel szemben egymásra épülő videók mutatják be lépésről lépésre az adott tárgy elkészítésének folyamatát. Minden felvétel egy-egy munkafázist vagy kulcsfontosságú technikai megoldást szemléltet a mesterek magyarázatának kíséretével.

Related posts