A Titanic fedélzetére nem lépett fel a drótnélküli távíró úttörője, Guglielmo Marconi, mivel egy sürgős üzleti megbeszélés kötelezte, hogy másutt tartózkodjon.


Morgan, a jómódú és sikeres családból származó fiatalember, saját karrierjét építve választotta az üzleti élet világát. Könyvelőként kezdte pályafutását, de ambíciói hamarosan nagyobb távlatok felé terelték. Vasúti társaságokat és számos acélfeldolgozó vállalkozást egyesített, majd ezekből létrehozta a saját vállalati birodalmát, a United States Steel-t. Ez a vállalat a maga idejében a világ első milliárdokat érő üzleteként vonult be a történelembe.

A fémipart a villamosenergia területe követte és új vállalkozást hozott létre, a General Electricalt az előző módszerhez hasonlóan, két cég fúziója által. The Edison General Electrical és a Thomas Houston Electrical összeolvasztása még gazdagabbá tette Morgant. A XIX. század végére, 1891-re vállalatát tekintették hazájában a legdominánsabb elektromos eszközöket gyártó cégnek, sikerét pedig bizonyítja, hogy sokan a Wall Street Napóleonjaként emlegették.

Az üzleti színtéren egy új kaland felé navigálva, sikeresen megalapította saját hajózási cégeit, a megszokott fúziós stratégiával. Az általa életre hívott vállalatok között megtalálható volt az International Mercantile Marine, valamint a híres White Star Company, amely a tragikus sorsú óceánjáró, a Titanic tulajdonosa volt.

Ez a vállalkozás volt az, amelynek sikere akár az életébe is kerülhetett. Egyedi lakosztályt alakított ki a járművén, amelyet sétafedélzettel, fürdőszobával és különleges, stílusos szivartartókkal szerelt fel.

Bár a szükséges feltételek már rendelkezésre álltak ahhoz, hogy a tulajdonos elindulhasson új hajójával, ő mégis inkább a francia Aix környékén, egy híres gyógyfürdővárosban töltötte el vakációját. A Titanic indulása előtt, az utolsó pillanatokban döntött úgy, hogy meghosszabbítja tartózkodását, főként az egészségi állapota érdekében, továbbra is élvezve a gyógyvizek jótékony hatásait.

A katasztrófát követően a tulajdonos meglepő visszakozása és a hajón elhunyt riválisok halála között egyesek furcsa összefüggéseket véltek felfedezni, ami számos pletykához és találgatáshoz vezetett. Az elhunyt üzleti ellenfelek között említésre méltó IV. John Jacob Astor is, aki nem csupán amerikai üzletember és feltaláló volt, hanem írói tehetséggel is megáldotta a világot, sőt, alezredesként szolgálta a spanyol-amerikai háború során is.

Egy figyelemreméltó figura Benjamin Guggenheim, aki a neves zsidó mágnáscsaládból származik. Ő is jelentős szerepet játszott az üzleti világban, ahogyan azt tette a harmadik riválisa, Isidor Straus is, aki Németországból érkezett az Egyesült Államokba, és szintén zsidó gyökerekkel rendelkezett. Mindkét férfi kiemelkedett a kereskedelmi életben, és nyomot hagytak a történelemben.

Ironikus módon Morgan valóban profitált az ellenfelei bukásából, de a sors fintora, hogy ebben az évben ő maga is átlépett az élők világából.

Related posts