Húsvét Ukrajnában: Az LMBTQ-filmeket ünneplő Sunny Bunny fesztivál a színek és a sokszínűség ünnepeként robban be az életünkbe.

Kiderült, hogy Brüsszel is a "húsvéti Pride" mögött áll, ami nagy felháborodást váltott ki.
Sunny Bunny néven, a húsvéti időszakra időzítve kezdődött LMBTQ-filmfesztivál Kijevben, amely ukrán és nemzetközi queer filmeket mutat be. Ahogy arról a Mandiner korábban beszámolt, több politikus és közéleti szereplő is felháborodott az időzítésen. Most kiderült, az Európai Unió is beszállt némi pénzzel a húsvéti LMBTQ vetítés költségeibe, miután a USAID-pénzek elapadtak. A húsvéti időzítéssel kapcsolatban a szervezők úgy reagáltak:
A program nagypénteken indult el, ami komoly felháborodást váltott ki a közvéleményben. Sokan úgy érezték, hogy ez a lépés a kereszténység megsértését jelenti az LMBTQ-közösség részéről. A fesztivál szervezője a Magyar Nemzetnek adott interjújában kifejtette:
"Meggyőződésünk, hogy az ukrán társadalom egy része egyszerűen ürügyet talált a húsvétban vagy a nagypéntekben arra, hogy kifejezze a fesztivál, vagy általában az LMBTQ-közösség létezésével szembeni egyet nem értését,
A Sunny Bunny fesztivál szervezői idén arról panaszkodtak, a USAID források elapadása finanszírozási nehézségeket okozott. Bohdan Zhuk fesztiváligazgató korábban arról nyilatkozott, sok nemzetközi szervezet, amely emberi jogi vagy LMBTQ-csoportokkal foglalkozik, nem tudott támogatást adni, mert elfogyott az ukrajnai projektek finanszírozására szánt pénz, emiatt kevesebb előadó tud fellépni a fesztiválon.
„Tedd különlegessé a szövegedet!” – javasolta Zhuk. A fesztivál igazgatója kiemelte, hogy a rendezvény támogatása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a filmfesztiválon bemutatott, többségében queer tematikájú filmek szélesebb közönséghez eljussanak. Azt is hangsúlyozta, hogy a vetítések árai ne jelentsenek akadályt a filmélményhez való hozzáférésben.
A fesztivál idén 40 ezer eurós költségvetéssel dolgozik, szemben a 2024-es 80 000 euróval. Az LMBTQ-filmfesztivál partnerei között van
A British Council egy különleges retrospektív kiállítást szervezett, amely hat klasszikus brit queer filmet vonultat fel, köztük Derek Jarman ikonikus Caravaggio-ját és Andrew Haigh Weekend című alkotását. Zhuk optimistán néz a jövőbe, és arra számít, hogy sikerül újabb magánadományozókat bevonni a projektbe.