Illegális tűzifakereskedelem, álcázott erdőőrök és Facebookon garázdálkodó csalók: aggasztó hírek láttak napvilágot.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a faanyag-kereskedelmi lánc felügyelete kapcsán elvégzett ellenőrzési, valamint más hatóságoktól, szervektől kapott statisztikai adatok alapján 2024-ben is (nyolc év adatainak összehasonlításával) elkészítette elemzését a hazai illegális fakitermelés és kereskedelem helyzetéről. A Nébih honlapján közölt dokumentum szerint
A hivatal tájékoztatása szerint az illegális fakitermelés és kereskedelem visszaszorításának legfontosabb céljai továbbra is:
A klímaváltozás elleni küzdelem és a káros hatások mérséklése érdekében kulcsfontosságú, hogy megóvjuk és fejlesszük a meglévő erdőterületeinket. Ezek a zöld területek nem csupán a biodiverzitás fenntartását szolgálják, hanem hozzájárulnak a levegő minőségének javításához és a szén-dioxid megkötéséhez is. Emellett elengedhetetlen a fagazdaság átláthatóságának növelése, valamint a faalapú termékek iránti fogyasztói bizalom erősítése. Az erdőgazdálkodás fenntarthatóbbá tétele és a környezettudatos vásárlói döntések elősegítése révén egy zöldebb jövőt építhetünk, ahol a természet és az emberi szükségletek harmóniában élnek.
A kockázati pontszámok alakulása világosan jelzi, hogy az ellenőrzések gyakorisága, hatékonysága és következetessége hozzájárult a jogszabályok betartására való hajlandóság növekedéséhez, különösen Budapesten, valamint Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy a magas és extrém magas kockázati besorolású területeken további fokozott ellenőrzéseket végezzünk. Mindezek ellenére a Nébih már 2023-ban is összehangolt akciókat folytatott a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei rendőrséggel, hogy még hatékonyabban biztosítsák a jogszabályok betartását.
A visszaeső jogsértők esetében a büntetések fokozatosan egyre keményebbé váltak, és ezt a megközelítést továbbra is érvényesíteni szükséges a kitűzött célok elérése érdekében.
A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy...
A tűzifacsalók 2024-ben is kitartóan tevékenykedtek, gyakran az állami erdőgazdaságok nevét felhasználva próbáltak illegális eredetű tűzifát értékesíteni. Az ilyen csalások nemcsak a vásárlókat, hanem a környezetvédelmet is súlyosan károsíthatják.
Az elmúlt évben több fontos változás is volt, így például 2024. július 1-től kötelező a Nébih felé elektronikus úton bejelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket. A fásításban saját célú felhasználásra bejelentett fakitermelésből származó erdei faválaszték kereskedelmi forgalomba nem hozható, ez alól hatáskör hiányában utólag sem tud felmentést adni a Nébih. 2024-ben mintegy 718 m3 elkobzott faanyagot ingyenesen adtak át elsősorban a pályázó önkormányzatoknak.