Irán úgy döntött, hogy megszünteti a WhatsApp használatára vonatkozó tilalmát.
A lépést a teheráni reformerek üdvözölték, a konzervatívok viszont elítélték.
Az iráni Kibertér Legfelsőbb Tanácsa egyhangú döntésével feloldotta a WhatsApp és a Google Play országos tilalmát - számolt be erről az állami média. Teherán a 2022-es polgári zavargások idején korlátozta a hozzáférést számos nyugati üzenetküldő és közösségi média szolgáltatáshoz.
Az IRNA hírügynökség jelentése szerint a kibertér legfelsőbb tanácsának tagjai egyhangúlag szavaztak a WhatsApp és a Google Play használatára vonatkozó tilalom feloldásáról, amelyet Maszúd Peszkian elnök vezetett az ülésen.
"Sattar Hasemi iráni kommunikációs miniszter az X platformon közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott: 'Ma egyöntetű véleménnyel és közös akaratból megtettük az első lépést az internetkorlátozások feloldása irányába.'"
A WhatsAppot, a Google Play-t és számos más platformot, köztük az Instagramot 2022 szeptemberében tiltották be Iránban, miután egy 22 éves nő rendőrségi őrizetben bekövetkezett halála tüntetéshullámot váltott ki. Teherán azt állítja, hogy a tüntetéseket nyugati hírszerző ügynökségek szították és bátorították, és az iráni fővárosban a rendőrség olyan videót tett közzé, amely azt sugallja, hogy a nő szívrohamban halt meg, nem pedig bántalmazás következtében.
Iránban 2009 óta elérhetetlen a Facebook, az X és a YouTube, így ezek a platformok nem állnak rendelkezésre a felhasználók számára.
A reformpártiak már jó ideje hangsúlyozzák, hogy a jelenlegi tiltások nemhogy nem növelték a nemzetbiztonság szintjét, hanem inkább feszültséget szültek az iráni társadalomban. „Milyen eredményeket hoztak eddig ezek a megszorítások, ha nem csak a haragot, hanem az emberek életminőségének romlását és a pesszimizmus fokozódását?” – fogalmazott Ali Rabiei, az elnöki tanácsadó, a keddi X-en közzétett posztjában.
Az AFP szerint azonban konzervatív törvényhozók egy csoportja a szavazás előtt levélben fordult a Kibertér Legfelsőbb Tanácsához, és arra szólította fel őket, hogy ne oldják fel a korlátozásokat, arra hivatkozva, hogy egy ilyen lépés "ajándék lenne Irán ellenségeinek".
Szeptember hónapjában a Fehér Ház arra kérte az amerikai technológiai cégek vezetőit, hogy támogassák az iráni állampolgárokat a kormányzati korlátozások megkerülésében ingyenes VPN-eszközök biztosításával, amelyek segítenek hozzáférni a különböző platformokhoz. A VPN, vagyis a virtuális magánhálózatok révén a felhasználók képesek más országokban lévő proxy-kiszolgálókon keresztül elérni az internetes szolgáltatásokat, ezzel megkerülve a helyi restrikciókat.