Az AKG program keretein belül az istállótrágya és a zöldtrágya alkalmazása kulcsszerepet játszik a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokban. Az istállótrágya, mint természetes tápanyagforrás, nemcsak a talaj termékenységét növeli, hanem hozzájárul a szer
Az új AKG kiírásban ismételten megjelenik a kétszeri istállótrágya és vagy zöldtrágya kijuttatásának vállalása. Tulajdonképpen kétféleképpen tudjuk teljesíteni a vállalást. Az egyik, hogy zöldtrágyanövényt vetünk és 60 nap után a talajba dolgozzuk vagy szervestrágyát használunk fel, és azt juttatjuk ki a táblára. Biogáz iszap és az istállótrágya ugyanazon elbírálás alá esik, tehát szervestrágyának tekintendő. - írja legújabb bejegyzésében a Morva Tamás a morvanovenydoki.hu-n.
A feladatunk alapvetően hasonlít a jól ismert ökológiai másodvetés koncepciójára, de van néhány lényeges eltérés a kettő között.
Az első és talán leglényegesebb dolog, hogy a 10. mellékletben feltüntetett növények közül elegendő csupán egy fajt elvetnünk. Persze, ha inkább növénykeveréket szeretnénk használni, az is teljesen megfelelő megoldás.
Ha valaki a zöldtrágya növényt téli talajtakaróként kívánja alkalmazni, ezt bátran megteheti. Ráadásul, a zöldtrágya és az AÖP talajtakarási gyakorlatok kombinálása is lehetséges. Fontos azonban, hogy a téli talajtakarás céljából vetett zöldtrágya növényeket legkésőbb február 28-át követően 60 napon belül be kell dolgozni a talajba.
Amennyiben a talajtakarót a következő évre átviszitek, úgy az a következő évben fog érvényesülni. Fontos ezt hangsúlyozni, mivel ez a vállaláscsomag választható opcióként is elérhető, így egy plusz lehetőségként is szolgál.
Viszont csak akkor elfogadott, ha külön-külön években valósul meg. Tehát az nem elfogadható, ha az áthúzódó zöldtrágyanövény beforgatás után istálló trágyáztok. Ugyanakkor két évben egymás után áthúzódó talajtakarással már megoldható a vállalás.
Fontos, hogy az egységes kérelem kitöltésekor különös figyelmet fordítsunk arra, hogy a vetésünket "Másodvetés zöldtrágyázás céljából" agrotechnikai műveletként tüntessük fel. Bármilyen más jelölés a másodvetési agrotechnikai műveletek között nem lesz elfogadva.
De nézzük meg mi az az istállótrágya/biogáz iszap!
A két trágyatípusra közös szabályok vonatkoznak. Az egyik talán legfontosabb, hogy attól függetlenül, hogy nitrátérzékeny területen gazdálkodtok vagy sem, ha indultok AKG-ban, akkor már nitrátérzékeny területnek számítotok. Tehát be kell tartanotok az 59/2008. (IV.29.) FVM rendeletet!
Természetesen, íme egy egyedi variáció: Szóval:
Az, hogy milyen típusú szervestrágyát alkalmaztok a feladat megvalósításához, lényegtelen. A kulcsfontosságú tényező az, hogy mennyit használtok belőle. – fogalmaz Morva Tamás.
A szervestrágyázás elfogadásához az szükséges, hogy a tápanyag-gazdálkodási tervben meghatározott maximálisan kijuttatható nitrogén hatóanyag igény legalább 40%-át a hasznosuló szervestrágyából nyert nitrogénnel fedezzük. A szervestrágyák esetében a hasznosuló nitrogén mennyisége szintén 40%-nak felel meg. Ennek megfelelően, ha például 170 kg szervestrágyát juttatunk ki, akkor az első évben 68 kg hasznosuló nitrogénre számíthatunk.
Amennyiben egy növény számára a tápanyag-gazdálkodási terv alapján 100 kg nitrogén hatóanyag szükséges, úgy hivatalosan minimum 40 kg hasznosuló szervestrágyából származó nitrogént kell alkalmaznunk. Ezen kívül, a megfelelő tápanyagellátottság érdekében legalább 100 kg szerves anyagból származó összes nitrogén hatóanyagot is be kell juttatnunk a növény fejlődéséhez.
A magas természeti értékű területeken tett kötelezettségek közé tartoznak azok a szabadon választható intézkedések, amelyek célja a kijuttatott nitrogén hatóanyag mennyiségének csökkentése. Amennyiben ezt az opciónak választjátok, úgy a szervestrágyából maximálisan annyit alkalmazhattok, amennyi a vállalás keretein belül megengedett.
Mennyire gazdag nitrogénben az egyes istállótrágyák összetétele?
A biogáz iszapnál nyert ügyünk van, mert azt be kell vizsgáltatnunk, illetve talajvédelmi terv alapján juttathatjuk csak ki, amiben rögzítve van az iszap hatóanyag tartalma, tehát egyszerű számolnunk. Istállótrágyánál már kicsit más a helyzet ott szintén a 59/2008. (IV.29.) FVM rendeletet kell figyelnünk. Viszonylag sok fajta szervestrágya hatóanyag tartalma fel van vezetve a rendeletben. Tehát az ott szereplő adatokat kell felhasználnunk, ha szeretnénk a szervestrágyánk tonnánként összes nitrogéntartalmát megtudni. Abban az esetben, ha nem szerepel a szervestrágyánk a rendeletben, akkor vagy be kell vizsgáltatni az adott trágyát, vagy megfelelő szakmai dokumentációval kell bizonyítanunk annak hatóanyag tartalmát.
Mentesülések a zöldtrágyázás és/vagy szervestrágyázás alól
Amennyiben a KET-ünk területének 90%-án olyan évelő növénykultúrákat hozunk létre, mint például zöldugar, méhlegelő, évelő szálas pillangós takarmánynövények, illetve évelő gyógy-, aroma- és fűszernövények, és ezen növények vetése a 2025-ös egységes kérelem benyújtási időszakának utolsó napjától kezdődően 2029. december 31-ig folyamatosan a táblákon marad, akkor mentesülünk a vállalás végrehajtása alól.
A "Mit jelent ez?" kifejezés arra utal, hogy valaki információt vagy magyarázatot kér egy adott dolog, jelenség vagy kifejezés értelméről. Ez a kérdés gyakran felmerül, amikor valaki nem biztos abban, hogy pontosan mit is takar az adott tartalom, vagy amikor szeretné tisztázni a jelentést, hogy jobban megérthesse a körülötte zajló eseményeket. Ezzel a kérdéssel a tudás megszerzése és a megértés elmélyítése a cél.
A gyakorlat elszámolásának módja hektáralapú, ami fontos szempont. Ha például egy KET-ed területének csak 50%-án foglalkozol évelő kultúrák termesztésével, míg a másik felén egyéves növényeket nevelsz, akkor a vállalásaidat több éven keresztül is teljesítheted. Vegyünk egy példát: ha van egy 100 hektáros KET-ed, amelyből 50 hektáron lucernát termesztesz, és a másik 50 hektáron egyéves növényeket ültetsz, akkor az egyéves növények helyén, ha két éven át zöldtrágyázást vagy istállótrágyázást végzel, a vállalásaidat így is teljesíted. Ez a megközelítés vonatkozik a melléktermékek leforgatására és a középmély lazítás elvégzésére is.
Ha viszont nem végzed el ezt a gyakorlatot, akkor az utolsó évben a KET-ed teljes összegének 100%-ától megfoszthatnak a támogatásodtól.