Itt a végső döntés: a történelmi változások önmagukban nem elegendőek a brit gazdaság fellendítéséhez.


Az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti viszony jelentős változások küszöbén állhat a két fél által hétfőn aláírt kereskedelmi és védelmi megállapodás révén - mutat rá az ING elemzése. Az egyezmény azonban csupán a brit gazdaság bizonyos szegmenseire terjed ki, így nem várható, hogy jelentős hatással lenne a gazdasági élénkülésre. A brit költségvetés számára létfontosságú lenne a gazdasági helyzet javulása, de ehhez további együttműködésre lenne szükség a két fél között. Azonban a jelenlegi politikai kockázatok miatt kétséges, hogy folytatódnak-e a tárgyalások, így a legvalószínűbb forgatókönyv az adóemelés bevezetése az ősz folyamán.

Az Egyesült Királyság és az Európai Unió hétfőn egy új együttműködési megállapodást írt alá, ezzel lezárva a hónapok óta tartó tárgyalási folyamatot. Keir Starmer brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke történelmi jelentőségűnek minősítette ezt az egyezséget, amely új alapokra helyezi a két fél közötti kapcsolatokat. A megállapodás középpontjában egy védelmi és biztonsági paktum áll, de a gazdasági vonatkozásai is figyelemre méltóak. Az Egyesült Királyság vállalta, hogy betartja az uniós mezőgazdasági és élelmiszeripari szabályokat, ezzel csökkentve a kereskedők adminisztrációs terheit. Továbbá, a brit kormány 12 évvel meghosszabbította az európai halászhajók brit vizekhez való hozzáférését is. Végül, a megállapodás keretet ad egy átfogó diákmobilitási program számára is, amely új lehetőségeket teremt a fiatalok számára.

A felek közti kapcsolat újrarendezése azonban inkább elméleti lehetőségeket rejt magában, semmint azonnali gazdasági előnyöket - vélik az ING közgazdászai. Az érintett mezőgazdasági élelmiszeripari termékek ugyanis a brit exportnak csupán 6, szolgáltatásokat is figyelembe véve 3 százalékát teszik ki.

Tehát, bár a megállapodás jelentős hatásokkal bír, a szűk fókusza miatt valószínűleg csak csekély mértékben fogja javítani a növekedési perspektívákat.

A gazdasági megállapodás hátterét a brit gazdaság gyengélkedése adja, a kormányzatnak ugyanis óriási szüksége lenne a gazdasági növekedésre. Költségvetési tartalékok felhalmozása, valamint az adóemelés és a megszorítások elkerülése csak a gazdasági kilátások pozitív fordulatával lehetséges. A hétfői megállapodás ugyan ért el részsikereket (elsősorban a mezőgazdasági szektorban),

A várható hatás nem lesz elegendő ahhoz, hogy a Költségvetési Felelősségi Hivatal (ORB) jelentős mértékben javítsa a növekedési perspektíváit.

Egy széleskörű kereskedelmi megállapodás jelentős szerepet játszhat a termelékenység javításában, amely a Brexit 2020-as hivatalos bevezetése óta 4%-kal csökkent az ORB adatai szerint. Az ING elemzői úgy vélik, hogy a brit termékek és szolgáltatások körének bővítése, amelyek az európai szabályozás keretein belül működnek, hozzájárulhat a kívánt eredmények eléréséhez. Bár a szorosabb együttműködés elméletben egyszerűnek tűnik, a brit gazdaság eddig nem igazán használta ki a Brexit adta lehetőségeket, és alapvetően az uniós normák szerint folytatta tevékenységét. Az ING prognózisa szerint a minőségbiztosítási standardok újraegyesítése serkentheti az exportot, ami akár 1%-os termelékenységnövekedést is generálhat. Ez a növekedés 0,1%-kal magasabb kibocsátást és körülbelül 10 milliárd font költségvetési tartalékot eredményezne, ami gyakorlatilag egy 1%-os jövedelemadó-emelés hatásának felelne meg.

Ennél komolyabb hatása lenne egy szolgáltatásokat, valamint a képesítések kölcsönös elismerését érintő megállapodásnak. A brit gazdaság versenyképességét egy formális vámuniós megállapodás is jelentősen javítaná, elsősorban nem a konkrét terhek, hanem az adminisztratív feladatok csökkentésén keresztül.

A tárgyalások folytatása és a szorosabb együttműködést célzó egyezségek ugyanakkor jelentős politikai kockázatokat hordoznak magukban a brit kormánypárt számára. A diákmobilitáshoz kapcsolódó tárgyalások megmutatták a brit kormány óvatosságát a migrációs politikában, amely ezen területhez kapcsolódóan számíthat leginkább kritikára a rivális pártok (elsősorban a Nigel Farage által vezetett Euroszkeptikus Reform Párt) részéről. Az önálló bevándorlási politikához való ragaszkodás alááshatja az Európai Unióval való további gazdasági együttműködést, amely különösen fájdalmas lenne a sürgős gazdasági növekedési lehetőségeket kereső brit kormány számára.

Egy szorosabb brit-európai gazdasági megállapodás potenciálisan elegendő impulzust nyújthat a brit gazdaság számára, hogy elkerülje a költségvetési megszorításokat, mint például az adóemeléseket és a kiadások csökkentését. Azonban a várható következmények nem teljesen világosak. Például, ha a brit modell a svájci-európai kapcsolatokhoz hasonló keretek között valósulna meg, az a briteket arra kényszerítené, hogy hozzájáruljanak a közös költségvetéshez, ami viszont csökkentheti a termékek és szolgáltatások szabad áramlásának előnyeit.

A legfőbb kihívást azonban a gazdasági előrejelzések kedvezőtlen irányba történő elmozdulásának fokozódó kockázatai jelentik.

Az ORB márciusi előrejelzése alacsonyabb kamatszintet valószínűsített, és valószínű, hogy a túlzottan optimista termelékenységi mutatók újraértékelése is napirendre kerülhet. E kockázatok fényében az ING közgazdászai úgy vélik, hogy a szeptemberi adóemelés elkerülhetetlen, még akkor is, ha a nyári hónapokban pozitív fejlemények történnek a brit-európai kapcsolatok terén. A magas kamatszint viszont mérsékelte az inflációs kockázatokat, ami lehetőséget biztosít a gazdaság monetáris politikájának ösztönzésére a kamatok csökkentésével.

Az Európai Központi Bank helyett inkább az amerikai Fed-et követő brit kamatpálya a font árfolyamában is megmutatkozott. A brit fizetőeszköz kereskedelmi volumennel súlyozott árfolyama, ugyanis már csak 2 százalékra van a 2016-os, Brexit-népszavazást megelőző szinttől.

Related posts