Egy újabb mamut maradványai kerültek napvilágra Szibéria fagyos földjéből, ahogy a globális felmelegedés hatására a jégolvadás egyre gyorsul. A felfedezés izgalmas betekintést nyújt a régmúlt világába, és új információkat kínál a kihalt fajok életéről és
Egy fiatal mamut szinte érintetlen maradványait találták a szibériai olvadó permafrosztban.
Szibériai kutatók vizsgálatokat végeznek egy fiatal mamuton, amelynek több mint ötvenezer év után feltűnően jól megőrződött maradványaira bukkantak az olvadó permafrosztban. A kiselefántra hasonlító lényt a Batagaika kráterből, egy hatalmas, több mint nyolcvan méter mély, az éghajlatváltozás következtében egyre szélesedő mélyedésből hozták ki.
A több mint száztíz kilogrammos mamutot egy improvizált hordágyon emelték a felszínre – nyilatkozta Maxim Cserpaszov, a jakutszki Lazarev Mamutmúzeum laboratóriumának vezetője. Elmondta, hogy a mamut várhatóan egy év körüli volt, amikor életét vesztette, ám a további kutatások pontosabb eredményeket hozhatnak majd. Különösen figyelemre méltó, hogy a fej és a törzs épen maradt. "Általában az a testrész, amelyik először kiolvad, különösen a törzs, gyakran a modern ragadozók vagy madarak prédájává válik. Itt viszont, bár a hátsó végtagokat már elfogyasztották, a fej meglepően jó állapotban maradt" – tette hozzá Cserpaszov a Reuters hírügynökségnek.