A globális minimumadó szabályainak bevezetése komoly hatással van a nagy méretű multinacionális vállalatok működésére és adózási gyakorlatára.


A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelenleg talán a globális minimumadó szabályainak a bevezetése hat a leginkább. Az érintett vállalatok adózási szakembereinek érdemes felkészülniük, a jogszabály ugyanis számos előírást, jelentéstételi és megfelelési kötelezettséget tartalmaz. A Forvis Mazars adótanácsadó partnere, Dr. H. Nagy Dániel foglalta össze, hogy mire érdemes felkészülniük az érintett hazai vállalatoknak.

A globális minimumadóval kapcsolatos tartalmat az Adózóna anyagának áttekintésével dolgoztuk fel.

Azokra a vállalatcsoportokra terjed ki, amelyek esetében a csoportszintű éves bevétel az adóévet megelőző négy adóév közül legalább kettőben eléri, vagy meghaladja a 750 millió eurót. Ezek azok, akiknek 2024-től a belföldön fizetett adójukat ki kell egészíteniük a minimálisan elvárt 15%-ra, ha a tényleges adómértékük ennél alacsonyabb lenne. A Magyarországon 2000-3000 céget érintő új adónemmel kapcsolatban az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy milyen adókat lehet beszámítani a joghatóságra eső effektív adókulcs kiszámításánál, azaz mely adók minősülhetnek "lefedett adóknak".

Az adók általános definíciója szerint azok a terhek, amelyeket a nyereség vagy a jövedelem után fizetünk. Magyarországon ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a társasági adó, a helyi iparűzési adó, az energiaellátók jövedelemadója (más néven RH-adó) és az innovációs járulék tartozik azok közé az adónemek közé, amelyek ide sorolhatók.

A Magyarországra eső effektív adókulcs kiszámítása során az adott vállalatcsoportba tartozó hazai adóalanyoknak a globális minimumadó szabályozása alá eső jövedelmét és az általuk megfizetett lefedett adókat összesítve szükséges figyelembe venni. Hozzá kell tenni, hogy a szabályozás rendkívül összetett. Alkalmazása olyan fogalmak és komplex módosító tételek megértését igényli, amelyek egyébként a magyar adórendszerben eddig ismeretlenek voltak.

Másrészt - mivel a globális minimumadó nem az entitás szintjén, hanem joghatósági szinten gondolkodik - a cégszintű adatokat egy országszintű kalkuláció során aggregálni kell. Hozzá kell tenni azt is, hogy az elismert belföldi kiegészítő adó alkalmazása esetén a vállalatok jogosultak lesznek alkalmazni egyrészt az OECD-szabályok biztosította (úgynevezett safe harbour), illetve az országonkénti jelentéseken alapuló (CbCR-) mentességeket.

Fontos lépés előtt állnak a vállalkozások, ugyanis még az idén be kell jelenteniük adóalanyiságukat, amelyet később további adóbevallások követnek. A minimumadó már a 2024-es adóév vonatkozásában is esedékes, ezért a szükséges számításokat mielőbb el kell végezni, hiszen az esetlegesen fizetendő adót a könyvelés során is figyelembe kell venni. Tapasztalatok szerint a hazai leányvállalatok gyakran tévesen azt hiszik, hogy a központjaikban kiszámítják az új adónemet, azonban valójában ezt a bonyolult és sokrétű feladatot Magyarországon kell megoldaniuk. A kötelezettségek teljes megértéséhez pedig nemcsak a hazai jogszabályokat kell ismerni, hanem a vonatkozó OECD-anyagokat is elengedhetetlenül fontos elsajátítani. A szakember hangsúlyozta, hogy a hatékony szakmai támogatás nélkülözhetetlen ebben a folyamatban.

Related posts