Juhász Előd azt állítja, hogy ügynökként tevékenykedett, ám erről ő maga nem is volt tudomása.
Gulyás Gergely éles szavakkal illette Magyar Pétert, aki nem hagyta válasz nélkül a támadást. Nézd meg, hogyan alakult a szócsata közöttük!
Bár a közéleti szereplők többsége hajlamos azonnali hárításra vagy tagadásra, amikor ügynökvádakkal találkoznak, Juhász Előd bátran felvállalta múltja ezen aspektusát. A Blikk Talk című műsorunkban részletesen elmesélte, hogyan történt, hogy szinte észrevétlenül bevonták őt a titkos ügynöki világba.
Évtizedekkel ezelőtt, a Magyar Televízió történetében egy emlékezetes műsor, a Zenebutik, amely 1981 és 2002 között 266 adást élt meg, egy legendás műsorvezető körül forgott. Azonban a hírnév árnyoldalaként vádak merültek fel, miszerint a műsorvezető besúgó lett volna a szocializmus időszakában. A tévés, aki számos szívhez szóló pillanatot hozott a képernyőre, most megosztotta velünk emlékeit a közel 60 évvel ezelőtti eseményekről, felfedve a múlt titkait és a valóságot, amely a színfalak mögött zajlott.
1966 és 67 között egyéves Ford-ösztöndíjat nyertem az Egyesült Államokban, aminek hátterében az állt, hogy másfél évvel korábban megjelent a Gershwinről írt könyvem. Az utazásom előtt egy fiatalember keresett meg a Belügyminisztériumtól. Egy kávé mellett azt kérte, hogy ígérjem meg, amennyiben bármilyen bántó vagy kártékony dolog kerül szóba, azt mondjam el, és írom meg. Én pedig azt feleltem, hogy ez nem jelent problémát - mesélte Juhász Előd a Blikk Talk műsorában. Kihangsúlyozta, hogy zenei körökben mozogva pontos naplót vezetett, amelyből később könyv is született. Hazatérése után a fiatalember újra felkereste, és miután részletesen elmondta a napló tartalmát, már a harmadik részletnél megkérdezték, hogy csak ennyi volt-e? Pedig tényleg csak ennyit tudtam, senki nem próbált manipulálni. Ekkor már a rádiónál dolgoztam, és a fiatalember azt javasolta, hogy a nevem miatt használjam a Jávor Endre álnevet. Aláírtam, de hangsúlyozták, hogy nem ügynökként vagy besúgóként, hanem mint kapcsolatként kellett működnöm.
Juhász Előd arra is kitért, hogy évekkel később szembesült azzal egy portálon, ahol felkutatták a régi iratokat, hogy gyakorlatilag ügynöki tevékenységet végzett.
A szövegben szereplő információkat újraértelmezve és egyedivé téve, az alábbiakat mondhatjuk: "Az írásban említésre került Juhász Előd, aki párton kívüli belépéssel kapcsolatosan szerepelt, és különféle hazafias csoportok között mozgott. Korábban fogalmam sem volt arról, hogy mennyi féle csoport létezik. Ezt a hátteret természetesen nem ismertük, hiszen a tévés munkám során leginkább hangulatjelentéseket készítettem a Belügyminisztérium számára."
- Mi is lett volna más, amikor én ebben a világban éltem, ezekkel az emberekkel találkoztam, és hál' Istennek, soha nem volt más jellegű tapasztalatom. Senki sem keresett meg, hogy maradjak külföldön, pedig sokan mondták, hogy valószínűleg jó állást kaptam volna, de itt van a családom, szeretem ezt az országot, itt érzem magam otthon - hangsúlyozta Juhász Előd. Hozzátette, hogy soha egy fillért sem kapott a jelentéseiért, és fogalma sincs arról, miért került elő ez az ügy évtizedekkel később. - Akkor bukkant fel, amikor nyugdíjba küldtek, de az okát nem tudom...
A Zenebutik megálmodója, miután nyugdíjba vonult, egy ideig még bízott abban, hogy kedvenc műsora újra életre kel. Sajnos ez a vágy végül nem valósult meg. Azonban a Zeneközelben elnevezésű rádiós programját 87 évesen is lelkesen folytatja, bizonyítva ezzel tartós szenvedélyét a zene iránt.
- Ameddig erőm van hozzá, addig dolgozni szeretnék, de nem erőltetem meg magam túlzottan. Senki és semmi nem hajt, magamat mozgatom, mert örömömet lelem benne, nincs benne kényszer. Én sosem fogtam fel munkaként azt, amit csinálok, számomra ez hobbi és szórakozás is egyben. Azt gondolom, ez az egyik kulcsa annak, hogy ilyen szép kort élhettem meg - fogalmazott lapunknak korábban.