Az Úr kegyelme megérintett.

Kyrie, eleison – ez a latin kifejezés, vagy magyarul: Uram, irgalmazz. Szerbül pedig: Господе, смилуј се на нас. A keresztény hit befolyása elkerülhetetlen az élet bármely területén, különösen számunkra, keresztények számára. Valószínűleg a többi négy világvallásra is hasonlóan érvényes ez. Ezek a vallások erkölcsi irányelveket, viselkedési normákat és kötelező törvényeket állítanak fel, amelyek kényszerítő erővel hatnak az emberi életre. A tízparancsolat első három parancsa, amely Istenhez kapcsolódik, után a Mindenható tiszta erkölcsi és viselkedési elveket fogalmaz meg. Azok, akik ezeket az alapelveket követik, általában mentesek az etikai és morális dilemmáktól. Ugyanakkor, akik eltérnek tőlük, gyakran fohászkodnak az Úrhoz, ám ezt egyre ritkábban teszik. A mai társadalom, különösen itt, Szerbiában, nem az erkölcsre alapoz, ahol sajnos a csalók, hazugok és tolvajok irányítják a közösséget. Itt az erkölcstelenség sokszor a siker jele, és sokan azt vallják, hogy "meg kell lovagolni a rendszert", miközben élvezik a könnyű megoldásokat.
Persze, itt van egy egyedi változat a "Kegy vagy nem" kifejezésre: "Tekintetében rejlik az a különös varázs, ami arra késztet, hogy elgondolkodjak: vajon kegyet gyakorol, vagy csupán a sors fintora játssza a főszerepet?"
Miért éppen most kezdek egy ilyen magvas, értékekkel teli tirádát? Hát a legutóbbi elnöki kegyeletadás, valamint a kilátásba helyezett események ihlettek. Az ország kétségtelen ura megkegyelmezett azoknak a verőlegényeknek, akik január 28-án baseballütőkkel támadták meg azokat a fiatalokat, akik arra vállalkoztak, hogy az uralkodó párt (SNS) irodája környékén ellenállásra buzdító feliratokat ragasszanak ki. Az incidens során, amikor a diákok menekülni próbáltak, üldözőik közül az egyik támadó eltörte egy egyetemista lány, A.V. állkapcsát. Azóta eltelt fél év, és a vádlottak ügyvédjei mindent elkövettek, hogy lassítsák a folyamatot. Kérvényezték a kirendelt bíró kizárását is, amit az igazságszolgáltatás akkor alkalmaz, ha a bíró elfogultsággal vádolható, és emiatt nem lehet őt egy adott ügyben kirendelni. Holott ez a bíró már mindent megvizsgált, hiszen a verés és az üldözés helyszínét biztonsági kamerák figyelték, és van egy számítógépes program is, amely másodpercnyi pontossággal rendszerezi a felvételeket. Így nem sok kétség merülhetett fel a bizonyítékok alapján hozható ítélet helyességét illetően. Vajon miért is kellett ennek gátat vetni? Mi állhat a háttérben?
A legfrissebb fejlemények szerint a négy vádlott közül kettő már korábban is büntetett volt. A csoport három tagja 22 éves, míg a negyedik 30. A bíró két esetben három-három év börtönbüntetést, a másik két vádlott esetében pedig két és fél év fegyházat kért. Időközben ezek a fiatalok a hősök rangjára emelkedtek, az állam elnöke hivatalosan is elismerte őket. Érdekes megjegyezni, hogy az elnök a "junak" kifejezést használta, ami nem teljesen fedi a "heroj" fogalmát, amit a szerbek jobban megértenek. Az elnök talán tudja, miért választotta ezt a kifejezést – valószínűleg a kegyelmi rendelet bevezetését akarta ezzel megalapozni. Jogi szempontból kétségtelenül van erre felhatalmazása, de erkölcsileg ez már kérdéses.
Tehát a három merész férfiú - talán a "tökös" kifejezés illene rájuk a legjobban -, szabadok, mint a madarak. Az elnök ugyanis nem csupán a már elítélteket részesítheti kegyelemben, hanem azokat is, akik ellen még folyamatban vannak az eljárások. Jogilag tehát minden a helyén van, ám erkölcsi szempontból számos aggály merül fel az ügy kapcsán. De hát régóta tudjuk, hogy ennek a meglehetősen agresszív, gyakran cinikus, gúnyos és valóban sivár egyénnek semmi sem számít. Így tanulta meg, majd tanította a radikális iskolában, miközben miniszterként, aztán első alelnökként, kormányfőként, végül pedig elnökként tevékenykedett. Nem akar gyávának tűnni, hanem inkább olyan kemény fickónak, aki az újbelgrádi utcákon menő: csaló, szerencsejátékos, aki durván átver másokat, és aki semmitől és senkitől nem riad vissza.
A nacionalizmus, ami túlteng nála is, csak politikai mellébeszélés, egyszerű populista fogás, amely, sajnos, nem csak Szerbiában hatásos. Az olyan kicsiny populistákat, mint a magyar meg a szlovák kormányfő, említeni sem érdemes, De nézzünk az amerikai, az orosz vagy a kínai elnökre - nekik is megy ez, csak előbb biztosítani kell az erőszakszervezetek maradéktalan támogatását. A miénk ezen már rég túl van. És még valami: nincs a világon olyan populista uralkodó, aki ne okozta volna milliók szenvedését, halálát. Csak emlékezzenek vissza a múlt század derekára, amikor az európaiak akarták újra felosztani a világot, nem értve, hogy az a kor lezárulóban volt. Ez a mostani világ szerencsére még nem tart ott.
Miért fontos az egyediség? Az egyediség lehetővé teszi, hogy kitűnjünk a tömegből, és saját hangunkat képviseljük. Az élet számos területén, legyen szó művészetről, üzletről vagy akár személyes kapcsolatokban, az egyediség adja meg azt a különleges vonzerőt, ami másokat magához vonz. Az eredetiség nem csupán a megkülönböztetés eszköze, hanem lehetőség arra is, hogy kifejezzük belső értékeinket és gondolatainkat. Emellett az egyedi megközelítések gyakran új perspektívákat nyújtanak, elősegítve a kreativitást és az innovációt. Tehát miért ne törekednénk arra, hogy a saját, különleges látásmódunkat hozzuk a világba?
De miért ragadta meg a kegyelmezési vágy az államfőt? Hiszen bejelentette, hogy annak a nőnek is megkegyelmez, akit gyilkossági szándékkal vádolnak. Valószínűleg tudatában van annak, hogy meg kell védenie saját fajtáját, mert különben minden a feje tetejére állhat. Eközben pedig az általa folyamatosan sajnált rendőrökkel megvereti azt a fiatalembert, aki valójában semmit sem vétett. Az egyetlen 'bűne' csupán annyi, hogy eltérő véleménye van, mint az uralkodónak és környezetének. Az állam védelme indokolt, de nem szeszélyből történik!
A kegyelemadást egyébként Európában diszkréciós jog, és komoly államokban elfogadhatatlannak tarják a nemzetközi bűntények elkövetésekor, továbbá háborús bűnért kirótt büntetés, az emberi jogok durva megsértése és a jogrendszer és utoljára hagytam: a hatalom szándékos aláásása esetében. Azért utoljára, mert emberünk az utóbbi időben számtalanszor legyőzte a színes forradalmat. Ő maga mondta.
Uram, könyörülj! Félek, hogy eljön az idő, amikor szükségem lesz a segítségedre.