Kijev megpróbálta drónnal támadni a Török Áramlatot.
"2025. január 11-én a kijevi rezsim az európai országokba irányuló gázszállítás megszakítása érdekében kilenc repülőgép típusú, pilóta nélküli repülőszerkezet felhasználásával támadást kísérelt meg a Gaj-Kodzor (Krasznodari terület) faluban lévő Russzkaja kompresszorállomás infrastruktúrája ellen, amely a Török Áramlat gázvezetéken biztosítja a gázellátást" - áll a Moszkvában kiadott tájékoztatásban.
A Török Áramlat gázvezeték-rendszere két fő szakaszból áll: az egyik szakasz Oroszország területéről indul, és a Fekete-tengeren keresztül éri el Törökországot, míg a második szakasz Dél- és Délkelet-Európa országaiba, köztük Magyarországra szállítja a gázt. Ezt a gázvezetéket 2020 januárjában állították üzembe, és tervezett éves kapacitása eléri a 31,5 milliárd köbmétert. Az Északi Áramlat gázvezetékek megrongálása után a Török Áramlat vált az egyedüli megbízható útvonalává az orosz üzemanyag európai piacra történő eljuttatásának.
Az orosz katonai tárca nyilatkozata szerint minden drón elfogásra került, azonban az egyik gép roncsai kisebb károkat okoztak a gázmérőállomás épületében és a berendezéseiben. Szerencsére személyi sérülés nem történt. A Gazprom gázipari vállalat munkatársai azonnal megkezdték a berendezések helyreállítását.
A közlemény szerint a kompresszorállomás normál üzemmódban szivattyúzza a gázt. Dmitrij Peszkov orosz elnöki sajtótitkár az orosz olajszektor ellen pénteken bevezetett amerikai szankciókra reagálva hétfőn újságíróknak azt hangoztatta, hogy büntetőintézkedésekkel lehetetlen "elvágni" az orosz energiaexport útvonalait. Azt mondta, hogy a Roszatom az állami vállalat felső vezetése ellen foganatosított amerikai intézkedések ellenére is folytatja nemzetközi tevékenységét.
Peszkov véleménye szerint Oroszország aktívan keresni fogja az alternatív energiaellátási útvonalakat, hogy csökkentse a szankciók negatív következményeit. A Kreml arra számít, hogy az Egyesült Államok továbbra is "nem versenyképes eszközökkel" próbálja gyengíteni az orosz vállalatok pozícióját, azonban az orosz hatóságok optimistán tekintenek arra, hogy képesek lesznek ezt a helyzetet kezelni. Peszkov kifejezte meggyőződését, miszerint a szankciók "csupán a nemzetközi energiapiacok bizonyos fokú destabilizálódásához vezethetnek", beleértve az olajpiacokat is. (MTI)