Washingtonban elutasították a magyar kormány képviselőjét – nem osztottak meg információt a USAID-ről.

László András, a magyar kormány megbízottja, a közelmúltban Washingtonba látogatott, hogy alaposan megvizsgálja a USAID-programmal kapcsolatos magyarországi szerződéseket. A Reuters híradása szerint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségénél már a Trump-adminisztráció hivatalnokai is elzárkóztak a magyar kormánybiztos előtt - számolt be róla a 444.
A hírügynökség forrásai szerint az amerikai tisztviselők tartózkodtak az információk átadásától, mivel aggályaik voltak afelől, hogy a magyar kormány ezeket az adatokat a független média és civil szervezetek elleni intézkedésekhez használná. A találkozó végén Lászlót arra kérték, hogy Szijjártó Péter lépjen kapcsolatba Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel, hogy hivatalos tárgyalások előkészítésére sor kerülhessen.
A magyar kormány februárban László Andrást bízta meg azzal a feladattal, hogy kormánybiztosként átvilágítsa az USAID által nyújtott támogatásokat Magyarországon. A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentésében arra a megállapításra jutott, hogy a program célja az volt, hogy a támogatott szervezetek "globális-progresszív elit eszméit hirdessék, miközben igyekeztek aláásni a kormánypártok hitelességét".
László András egy korábbi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a USAID-támogatások felhasználása mögött akár büntetőjogi következmények is meghúzódhatnak. Mostanában, éppen ezekben a napokban, a Fidesz benyújtotta az eltakarítási törvényjavaslatát, amely lehetőséget adna arra, hogy elnémítsák a külföldi támogatásban részesülő szervezeteket és vállalkozásokat.
László a Reutersnek kifejtette, hogy észrevette az amerikai tisztviselők körében tapasztalható "bizonytalanságot és tétovázást".