Kína orvosi eszközökkel válaszol az Európai Unió kihívásaira.

Peking határozott intézkedésekkel reagált az Európai Unió korlátozó intézkedéseire.
Kína vasárnap hivatalosan bejelentette, hogy korlátozza az Európai Unióból származó orvosi eszközök kormányzati beszerzését, amelynek értéke meghaladja a 45 millió jüant, ami körülbelül 2,13 milliárd forintnak felel meg. Ezzel a lépéssel reagáltak az EU korábbi döntésére, miszerint kizárja a kínai cégeket éves 60 milliárd eurós (nagyjából 23 966 milliárd forint) közbeszerzéseiből. Az EU ezt az intézkedést azzal indokolta, hogy a kínai piacon az uniós vállalatok nem élveznek tisztességes hozzáférést. A hírről a Reuters számolt be.
Az Európai Unió intézkedése a Nemzetközi Közbeszerzési Eszköz első implementációját jelenti, amely 2022-ben vált érvényessé a kölcsönös piacnyitás elősegítése céljából. Peking már korábban kifejezte szándékát, hogy "szükséges intézkedéseket" foganatosít az EU döntésére reagálva.
"Sajnálatos módon, Kína jó szándéka és őszinte törekvése ellenére az Európai Unió továbbra is kitart saját irányvonala mellett, újabb protekcionista korlátokat emelve" - jelentette be a kínai kereskedelmi minisztérium vasárnapi közleményében.
A kínai pénzügyminisztérium nyilatkozata szerint a legfrissebb korlátozások kiterjednek azokra az orvosi eszközökre is, amelyek nem az EU-ból származnak, de értékük több mint 50%-át EU-ban készült alkatrészek alkotják. Ezek az intézkedések vasárnap léptek életbe, és fontos megjegyezni, hogy a Kínában gyártott európai termékekre nem vonatkoznak.
Kína pénteken bejelentette, hogy öt évre akár 34,9%-os vámot fog kiszabni az Európai Unióból, különösen Franciaországból érkező konyakokra, válaszul az európai elektromos autókra vonatkozó vámok bevezetésére. Azonban a Pernod Ricard, az LVMH és a Remy Cointreau gyártók mentesülnek e terhektől, amennyiben megfelelnek egy, Kína által meg nem határozott minimális árkategóriának.