Kínai állampolgárokat vettek őrizetbe aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaság területén.
A közép-afrikai országban három kínai állampolgárt fogtak el a helyi hatóságok, akiknél 12 aranyrúd és 800 ezer dollár készpénz volt. A Kongói Demokratikus Köztársaság gazdag nemesfémkészlettel rendelkezik, melyet többen próbálnak kisajátítani, ezért a térség instabilitással küzd. Eközben az ország vezetése a szomszédos Ruandát azzal vádolja, hogy segíti ásványkincseit exportálni.
Három kínai állampolgárt tartóztattak le 12 aranyrúddal és 800 ezer dollár készpénzzel a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén - közölték a helyi hatóságok. Jean-Jacques Purusi, Dél-Kivu tartomány kormányzója szerint az aranyat és a pénzt annak a járműnek az ülései alá rejtették, amelyben utaztak.
A BBC beszámolója szerint a letartóztatást titokban hajtották végre, mivel korábban 17 kínai állampolgárt már szabadon engedtek, akiket illegális aranybányászat miatt vádoltak.
A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti vidéke gazdag arany- és gyémántforrásokban, továbbá olyan értékes ásványokban bővelkedik, amelyek alapvető fontosságúak a mobiltelefonok és elektromos járművek akkumulátorainak előállításához. E kincsek iránti vonzalom már a gyarmati időszak óta tart, és ennek következtében a térséget folyamatosan instabilitás és konfliktusok jellemzik.
Az ország keleti részén lévő aranybányák egy részét milíciák tartják ellenőrzésük alatt. A terület kormányzója szerint a nemesfém-kereskedők kapcsolatban állnak a főváros, Kinshasa befolyásos embereivel, ezért tartották titokban a letartóztatásokat. Az aranyat és pénzt tartalmazó járművet a ruandai határ közelében találták meg.
Ruanda határozottan elutasította azt az állítást, hogy illegálisan bányászott ásványkincsek exportőreként tevékenykedne a Kongói Demokratikus Köztársaságból. A kongói kormány jogi képviselői azt hangoztatták, hogy a háború sújtotta régiókból származó ásványi anyagokat "nemzetközi ellátási láncokon keresztül megtisztították", így azok jogtalan forrásuk ellenére a globális piacon bukkannak fel.
A kongói jogászok szerint ezek a tevékenységek hozzájárultak az erőszak és a konfliktusok ciklikus megújulásához, mivel a milíciák és terrorista csoportok finanszírozásához járultak hozzá, emellett elősegítették a gyermekek kényszerített munkáját és a környezet súlyos károsodását.