A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) adatai szerint tavasszal kiváló minőségű és megfelelő mennyiségű kalászos vetőmag kerülhet a földbe.
A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) friss adatai szerint tavasszal kiváló minőségű és elegendő mennyiségű kalászos vetőmag kerül a földbe. A szervezet közzétette a tavaszi árpa, búza és zab II. szaporulati fokú vetőmagjainak tájékoztató árát, amely egységesen nettó 160.000 forint tonnánként.
A 2024-es betakarítási szezonra vonatkozóan a tavaszi árpa vetőmagjának szaporító területe kiemelkedően nagy volt, a legutóbbi hét évben a legkiterjedtebb vetőmag-szaporítást regisztrálták. A VSZT közleménye alapján az őszi búza idei átlagtermése hasonló eredményeket mutatott, azonban a mezőgazdasági területeken elért teljesítmények alapján megfigyelhető, hogy a tavaszi árpa termése körülbelül 1 tonnával elmaradt az őszi búza termésátlagától a 2024-es betakarítási időszakban.
Azt Perczel Péter, a Vetőmag Szövetség Kalászos és Nagymagvú Hüvelyes Növények Szekcióbizottságának elnöke mondta el, hogy az elmúlt évek adatai alapján emelkedett a kalászos vetőmag fémzárolási hajlandóság. Az 5.700 tonna feletti várható fémzárolt termés akár 100%-os felújítási szintet is jelenthet a vetési szándékban jelzett vetésterület esetén is.
Az őszi búza termesztési területe 2024-ben várhatóan jelentős mértékben, több mint 100.000 hektárral bővül, ami figyelemre méltó növekedést jelez. Ezzel szemben a többi őszi kalászos, mint például az őszi árpa, tritikálé és rozs, valószínűleg stagnáló tendenciát mutat a korábbi évekhez képest. Emellett kérdéses, hogy a tavaszi árpa esetében megfigyelhető-e valamilyen területnövekedés.
Az utóbbi években egyre inkább megfigyelhető, hogy a tavaszi árpa vetőmagpiaca jelentős átalakuláson megy keresztül, hiszen már a vetések 90 százaléka őszi időszakra tevődik. Az idei évben várhatóan a tavaszi árpa jelentős része már ősszel el lett vetve, ami drasztikusan csökkenti a tavaszi vetőmagforgalomra rendelkezésre álló mennyiséget - állapították meg a szakértők.
A tagság körében végzett felmérés alapján a vetőmag szaporítások betakarítását követően eddig jelentősebb minőségi problémákról nem érkeztek jelzések, így nagy valószínűséggel a rendelkezésre álló készletek már kielégítették az őszi vetéseket és elegendőek lesznek a tavaszi vetésekhez. Az ókészletek mennyisége az előző évekhez képest alacsonyabb, sem sörárpa, sem takarmányárpa tekintetében nem tapasztalható érdemi mozgás a piacon.
A felmérés résztvevőinek válaszai azt jelzik, hogy a minőségi problémákra nem érdemes aggódni, és a tavaszi árpa vetőmagkészletei elegendőnek tűnnek. Ugyanakkor a zab esetében előfordulhat, hogy kis mértékű hiány lép fel. A résztvevők a vetőmagkeresletet közepes szintűnek értékelték.
A szakbizottság határozott a tájékoztató ár kialakításáról. A tavaszi árpa, a tavaszi búza és a tavaszi zab II. szaporulati fokú vetőmagjaira egységesen 160.000 Ft/tonna + ÁFA árat állapítottak meg, amely zsákban, csávázottan fémzárolva, az eladó telephelyén gépkocsira rakva értendő, nem fix ár és nem kötött, illetve nem ajánlott ár, a konkrét szerződéses árat a felek maguk határozzák meg.
A vetőmag árának tájékoztató jellegű közlése nem az árak rögzítését célozza, hanem inkább iránymutatást nyújt a várható piaci árakra vonatkozóan. Ez a tájékoztatás kulcsfontosságú jelzés a vetőmag-szaporítók részére, arra ösztönözve őket, hogy készleteiket ne árugabonaként, hanem mint vetőmagot értékesítsék. Ezzel biztosítják a gazdálkodók számára a szükséges mennyiségű vetőmagkészletet, amely elengedhetetlen a sikeres termesztéshez.
Perczel Péter kifejtette, hogy a Vetőmag Szövetség 2025-ben is elkötelezetten folytatja fémzárolt vetőmagok használatát népszerűsítő kampányát a mezőgazdasági termelők körében. Ennek célja, hogy elősegítse Magyarország felzárkózását az európai átlaghoz.
A szakértő véleménye szerint a szántóföldi kultúrák, különösen a kalászosok területén, kulcsfontosságú lenne, hogy a gazdálkodók minél inkább a garanciát nyújtó, minősített és fémzárolt vetőmagokat válasszák a visszavetett magok helyett. Ennek oka, hogy csupán az ellenőrzött körülmények között előállított, minősítő bizonyítvánnyal rendelkező vetőmag biztosítja a fajtatisztaságot és a kívánt használati értéket.
A nemesítési folyamat során elért hozamnövekedés, a kibővített ellenálló képesség, valamint a folyamatosan fejlődő és egyre specifikusabb minőségi fajták előnyei kizárólag a fémzárolt vetőmagok alkalmazásával érvényesíthetők - állapították meg.
Az 1993-ban alakult Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) fő feladatai közé tartozik többek között az ágazattal kapcsolatos javaslatok kidolgozása, információk szerzése, feldolgozása és ismertetése, valamint törvényben rögzített jogainak gyakorlása, kötelezettségeinek betartása, betartatása. A VSZT feladata továbbá: a növénynemesítők, vetőmag-szaporítók, feldolgozók és forgalmazók termelési és piaci magatartásának országos szintű összehangolása, részvétele az államigazgatási szervek munkájában, döntés előkészítésekben, véleményezésben.