Az S&P alaposan megvizsgálta Szlovákiát, és nemcsak a külső, hanem a belső aspektusokat is felforgatta, majd egy kis kritikát is megfogalmazott.

Az S&P Global Ratings nemrégiben a "A plusz/A-1" szintű elsőrendű befektetési besorolásnak a hosszú és rövid futamidejű külső és hazai szlovák államadósság-kötelezettségek kilátását negatívra módosította, ami az eddigi stabil helyzetről való jelentős elmozdulást jelent.
A nemzetközi hitelminősítő a Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte: az erősen exportorientált szlovák gazdaságot, amelyben jelentős súlya van az autóiparnak, a globális kereskedelmi feszültségekből eredő kockázatok terhelik, és ez a következő két-három évre várható alacsonyabb gazdasági növekedés miatt hátráltathatja a költségvetési konszolidációs erőfeszítéseket.
Az S&P arra figyelmeztet, hogy Szlovákia az amerikai piaccal való kapcsolatát tekintve a legnagyobb kitettséggel rendelkezik Európában. Az ország exportjának jelentős része az autóiparból származik, így különösen érzékenyen érinti a 25%-os amerikai vám, valamint az Európai Unióval szemben bevezetett 10%-os általános vámtarifa. Ezek a tényezők komoly kihívások elé állítják Szlovákia gazdaságát – derül ki a hitelminősítő legfrissebb elemzéséből.
Az S&P Global Ratings szerint az export éves értéke a szlovák hazai össztermék (GDP) több mint 90 százalékával egyenlő, így a protekcionizmus közvetve még nagyobb hatást gyakorolhat a kis, nyitott szlovák gazdaságra.
A vállalat hangsúlyozza, hogy Szlovákia szoros kapcsolatokat alakított ki a német ipar beszállítói ökoszisztémájában, így jelentős szereplővé vált ezen a területen.
Az S&P Global Ratings kiemeli, hogy a szlovák autóipar jelentős szerepet játszik a gazdaságban, hiszen a hazai össztermék 10 százalékát termeli, és az export 30 százalékát is biztosítja. Az ágazat több mint 200 ezer embert foglalkoztat, ami azt jelenti, hogy a szlovákiai munkavállalók körülbelül 10 százalékának megélhetése közvetlenül vagy közvetve az autóipartól függ - olvasható a hitelminősítő részletes elemzésében.