Kövér László: Nyitott füllel és szívvel állunk a javaslataik előtt, és ahol csak tudunk, támogatjuk önöket abban, hogy együtt segíthessük azokat, akik szeretnék túllépni saját határaikon.

A fogyatékossággal élők közössége mindig számíthat a magyar állam támogatására, mind anyagi vonatkozásban, mind pedig a jogszabályalkotás terén – hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke csütörtökön, a Göllesz Viktor-ösztöndíj és a Frim Jakab-emlékérem átadásának ünnepélyes alkalma során az Országházban.
Kövér László az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) által rendezett díjátadón hangsúlyozta, hogy az elismerések nem csupán egyéni teljesítményeket tükröznek, hanem azt is bizonyítják, hogy képesek vagyunk túllépni saját határainkon, és másokat is inspirálni, hogy hasonló utat járjanak be.
A pedagógiai fejlődés nem képzelhető el az emberi értékek fejlesztése nélkül – hangsúlyozta a házelnök. Kiemelte, hogy erre elkötelezett és a magas szintű emberi minőséget megtestesítő gyógypedagógusokra és fejlesztő szakemberekre van szükség. Az ő fáradhatatlan munkájuk révén, még a legnehezebb körülmények között is, folyamatosan születnek lényeges és figyelemre méltó eredmények.
A Frim Jakab-emlékéremmel kitüntetett szakemberek kapcsán Kövér László kiemelte, hogy ők "egy alkotó élet munkájával gazdagították" a neves gyógypedagógus küldetésének örökségét.
A házelnök szavai szerint Göllesz Viktor, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kar korábbi főigazgatója, mindig is a hivatása iránti elkötelezettségéről és a fogyatékosok érdekeinek szolgálatáról volt híres. E hűség inspirálta az ÉFOÉSZ megalapítását és folyamatos működését, amely azóta is ezt az elvet képviseli.
"Ez a hűség a közösségük legfőbb erénye és értéke, amely összeköti tagjait, és hajtóereje a fejlődésnek."
- emelte ki Kövér László.
A Göllesz Viktor-ösztöndíjban részesülő fiatalokat méltatva azt mondta, teljesítményük - amely messze túlmutat közösségükön - követésre méltó példát ad társaiknak: igenis érdemes keményen dolgozni, bátran képviselni közösségüket a nyilvánosság előtt.
A házelnök végül hangsúlyozta, hogy a fogyatékossággal élők és az őket segítő közösség mindig számíthat a magyar állam támogatására. Az állam elkötelezett abban, hogy a lehetőségeihez mérten anyagi támogatást nyújtson, valamint aktívan részt vegyen a jogszabályok kidolgozásában is.
"Folyamatosan várjuk javaslataikat, és ahol csak tudunk, támogatjuk önöket abban, hogy segítsenek azoknak, akik szeretnék túllépni saját határaikon."
- jelentette ki Kövér László.
Gyene Piroska, az ÉFOÉSZ elnöke elmondta, szervezetük 23 ezres tagságával a fogyatékosügy második legnagyobb szervezete Magyarországon.
A közelmúlt jelentős történései közé tartozik az önálló életviteli központok országos szintű létrehozása, valamint a fogyatékosságügyi államtitkárság felállítása.
A 2002-ben alapított Göllesz Viktor-ösztöndíj célja a tehetséges értelmi fogyatékossággal élő fiatalok kiemelkedő teljesítményének elismerése, közösségi tevékenységük és beilleszkedésük támogatása. Idén hatan részesültek a díjban sport, önérvényesítés, művészet, munka és tanulás kategóriában.
A Frim Jakab-emlékérem, melyet 1990 óta adnak át, azokat a szakembereket és közéleti személyiségeket jutalmazza, akik kiemelkedő teljesítményeikkel hozzájárultak az értelmi fogyatékossággal élő emberek jogainak és érdekeik védelméhez. Idén öten büszkélkedhetnek e rangos elismeréssel.
A szociális munka fundamentumát a humánus értékek, a közösségek iránti elkötelezettség és a szolidaritás jellemzi.