Mintegy egymillió ember kerülhet a szegénység szorításába.

A világjárvány kezdete óta Szlovákia szegénységi mutatói folyamatosan romlanak. A legújabb statisztikák alapján 2024-re már közel egymillió ember élhetett olyan körülmények között, ahol a mindennapi életükben a szegénységgel vagy a társadalmi kirekesztettség különböző megnyilvánulásaival kellett szembenézniük.
A szegénység kockázata Szlovákiában továbbra is aggasztó mértékben növekszik. Az érintettek száma csupán egy év leforgása alatt 37 ezer fővel emelkedett, így 2024-re már meghaladja a 980 ezret. Ezt az adatot a munka-, szociális és családügyi minisztérium legfrissebb jelentése tárta fel, amely főként a társadalmi helyzet alapos vizsgálatára összpontosít.
Szlovákiában egészen 2020-ig folyamatosan csökkent azok száma, akiket a szegénység, esetleg a társadalmi kirekesztettség kockázata fenyegetett. A világjárvány kitörése azonban negatív fordulatot hozott, a pandémia óta a szegénységi mutatók folyamatosan romlanak. Ez egyebek mellett a gyorsuló infláció által kiváltott, egyre emelkedő megélhetési költségeknek tudható be.
Örömteli hír, hogy a növekedés üteme a korábbi évekhez viszonyítva tavaly valamelyest csökkent. Míg 2023-ban a veszélyeztetett polgárok száma 1,1 százalékpontos emelkedést mutatott, 2024-re ez az érték 0,7 százalékponttal nőtt.
A szegénység három fő dimenziója közül Szlovákia lakosait leginkább a jövedelmi szegénység fenyegeti. Ez a jelenség azokat az egyéneket érinti, akik olyan háztartásokban élnek, ahol a jövedelem nem éri el a szegénységi küszöb aktuális szintjét. 2024-re az egyszemélyes háztartások esetében a küszöbérték évi 6103 euróra lett meghatározva, ami havi szinten legfeljebb 509 eurót jelent. Ebből az összegből kiindulva tavaly körülbelül 778 ezer szlovákiai lakos élt a szegénységi küszöb alatt, ami aggasztó mértékű problémát jelez.
A szegénység második dimenziója a súlyos anyagi és szociális nélkülözést takarja, amelyben 408 ezer ember él. Ebbe a csoportba tartoznak azok a lakosok, akik számára a váratlan kihívásokkal való megküzdés szinte lehetetlen feladatot jelent. Számukra a megkopott bútorok cseréje is komoly gondot okozhat, és sokan közülük azt sem engedhetik meg maguknak, hogy évente legalább egy hétre elutazzanak otthonról, így a pihenés és a feltöltődés lehetősége is távol áll tőlük.
A harmadik dimenzió egy olyan kihívást tükröz, amely az alacsony munkaintenzitással kapcsolatos. Az érintett 206 ezer ember olyan háztartásokban él, ahol a családtagok az éves munkakapacitásuknak csupán egyötödét használják ki.
Fontos hangsúlyozni, hogy az ország lakosságának egy olyan szegmense is létezik, amelyet nem csupán a szegénység különböző aspektusai érintenek, hanem egyszerre szenvednek a jövedelmi hátrányoktól, súlyos anyagi hiányosságoktól, továbbá az érintett háztartások munkaerő-felhasználása is rendkívül alacsony szinten mozog. Ez a csoport körülbelül 112 ezer embert, a lakosság 2,1 százalékát képezi. Amennyiben a kormány valóban elkötelezett a szegénység felszámolása mellett, akkor a politikai intézkedéseik középpontjában éppen ezeknek az embereknek és családoknak a helyzete kellene, hogy álljon.
Ha a szegénység kérdését az egyes háztartások összetétele alapján vizsgáljuk, arra jutunk, hogy a kiskorú gyermeket eltartó családok 1,5-szer nagyobb kockázattal néznek szembe, mint a gyermektelen párok. A legnagyobb veszély az egyszülős háztartásokat fenyegeti, de azok a családok is kifejezetten nehéz helyzetben vannak, ahol két felnőtt három vagy annál több gyereket nevel.
"Ha a rangsor felállításakor az életkort vesszük alapul, egyértelműen kiderül, hogy a társadalom legsérülékenyebb csoportja a gyermekek (0-17 év)" - cáfolták a pénzügyminisztérium szakemberei azt a felvetést, mely szerint a nyugdíjasok szorulnak rá leginkább az állami támogatásra.
"Amennyiben egy 65 év feletti személy egyedül él, egyáltalán nincs könnyű dolga. Ha azonban egy másik felnőttel osztja meg az otthonát, akkor közösen már azon háztartások közé tartoznak, akiket a legkevésbé fenyeget a szegénység kockázata" - mutattak rá jelentésükben a szaktárca munkatársai, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy a nők ebben az esetben is hátrányból indulnak a férfiakhoz képest, mivel a nemek közötti bérkülönbség itt is tetten érhető.