Kutyák a szavazólapon – vajon milyen hatással lehet ez a Tisza Pártra? Ez a különös jelenség felveti a kérdést, hogy a választók hogyan reagálnak az ilyen szokatlan helyzetekre. A politikai tájképen valóban kockázatot jelenthet, hiszen a kutyák megjelenés


A Bűnvadászokkal szembeni intézkedések borzolják a kedélyeket: a Mi Hazánk politikai mozgalom Pintér Sándor leváltását követeli.

A Tisza Párt dominanciája új irányt szabott az ellenzéki politikai tájnak, új fejezetet nyitva ezzel a versengésben. Ugyanakkor a Kutyapárt és más, korábban már aktív ellenzéki formációk külön indulása arra utal, hogy a Tiszán kívül is van lehetőség alternatívákra. A 2026-os választások során derül majd ki, hogy valójában mekkora támogatottságot tudnak felmutatni. A helyzet kockázata abban rejlik, hogy néhány száz szavazat döntő szerepet játszhat egy-egy választókerület sorsának alakulásában. Ez a Pillanatkép, az Index elemzői cikksorozata, amely hétről hétre iránytűként szolgál a politikai tájékozódásban.

Élénk reakciókat váltott ki az ellenzéki, kormánykritikus és Tisza-párti szavazók körében, amikor a Kutyapárt bejelentette, hogy önállóan kíván részt venni a 2026-os országgyűlési választásokon. A lépés hátterében áll, hogy Magyar Péter mindenféle együttműködést elutasított. A Tisza Párt hívei a hozzászólásaikban többek között azzal vádolták a Kutyapártot, hogy - akár tudatosan, akár véletlenül - a Fidesz javára dolgoznak az ellenzéki szavazatok szétszórásával, ezzel pedig veszélyeztetik a kormányváltás lehetőségét.

A Demokratikus Koalíció és a Jobbik az utóbbi hetekben folyamatosan bemutatják képviselőjelöltjeiket, míg az MSZP korábban külön indulásról nyilatkozott. A Momentum viszont jelezte, hogy részt vesz a választásokon, de nyitott az együttműködés lehetőségére. A Mi Hazánk részvételét is biztosra vehetjük. Magyar Péter folyamatosan azt hangoztatja, hogy a Mi Hazánk "szatelitpárt", a DK pedig a "kék Fidesz", sőt, szerinte az összes többi ellenzéki formáció a Fidesz érdekeit szolgálja. Közben érdemes megjegyezni, hogy ezek a pártok már akkor is a Fidesszel szemben politizáltak, amikor ő még a rendszer kedvezményezettje volt.

A legutóbbi Magyar Infón Magyar Péter megismételte vádjait, és megemlítette, hogy "rossz nyelvek szerint" 2026-ra akár egy MSZP-Párbeszéd-Momentum szövetség is kialakulhat, amelyben Karácsony Gergelynek is szerepe lehet. Hangsúlyozta, hogy a cél az, hogy a kormányváltást támogató szavazóktól 1-2 százaléknyi voksot elvonjanak. Emellett arra is utalt, hogy a kormányoldal új baloldali és jobboldali kis pártok létrehozására készülhet. Ezt követően Farkas Dezső, a Tisza Párt korábbi prominens alakja, aki a Tisza-szigetek koordinálásáért felelt, bejelentette, hogy rövidesen új politikai formációt alapít.

Az Indexnek adott interjújában Nagy Attila Tibor hangsúlyozta, hogy a Kétfarkú Kutya Párt és az ellenzék viszonya régóta foglalkoztatja a politikai diskurzusokat. Az elemző kifejtette, hogy a választások közötti időszakban a párt sokak számára "kedves, humoros és szimpatikus" alternatívát képvisel, azonban amikor elérkezik a hatalom megszerzésének ideje, vagyis az országgyűlési választások, akkor a Kutyapárt gyakran teherként jelenik meg az ellenzéki politikai tájképen. A 2018-as és 2022-es választások után is többen megjegyezték, hogy a Kutyapárt önálló indulása hozzájárult a Fidesz győzelméhez, mivel megosztotta az ellenzéki szavazóbázist egyes egyéni választókerületekben. A párt erre mindig azzal reagál, hogy...

Az elemző megállapításai szerint a jelenlegi politikai táj képét új színekben festi meg, hiszen a NER történetében először lépett színre olyan erő, mint a Tisza Párt, amely önállóan is képes megszólítani a választók széles rétegét. Ez az új helyzet azt üzeni, hogy nem csupán a Tisza Párt képviseli az ellenzéki oldalt: a Kutyapárt és más politikai formációk külön indulása azt sugallja, hogy a Fideszt és a Mi Hazánkat elutasító szavazók számára több választási lehetőség is adott. Az egyéni választókerületekben kiélezett verseny várható, ahol akár néhány száz vagy akár csak néhány tucat szavazat is sorsfordító jelentőséggel bírhat. Ezeket a fontos voksokat pedig könnyen magához vonzhatja a Kutyapárt, a DK vagy más ellenzéki csoportok. Nagy Attila Tibor hangsúlyozta:

Bár Budapest esetében nem biztos, hogy a Fidesz végül a győztes kártyát húzza, a Tiszán elérhető győzteskompenzációs szavazatok - vagyis a két vezető jelölt közötti eltérés - valószínűleg kisebb lesz, mint amennyit a Kutyapárt és más ellenzéki szereplők hiányában elérne.

Az elemző véleménye szerint világos, miért figyeli a Tisza óvatosan a Kutyapárt külön indulási szándékát. Emellett több budapesti ellenzéki képviselő, mint például Jámbor András és Hadházy Ákos, is úgy döntött, hogy nem lép vissza, hanem saját jogon kíván elindulni 2026-ban. Fontos megjegyezni, hogy a választási törvények esetlegesen változhatnak - erre Nagy Attila Tibor is felhívta a figyelmet, ahogy Magyar Péter is említette a hétfői Magyar Infón. Amennyiben beigazolódik a hír, miszerint a közös listás indulás küszöbértékeit a jelenlegi 15 és 10 százalékról 5 százalékra csökkentik, az több kisebb pártot is ösztönözhet arra, hogy önállóan induljanak, anélkül, hogy csatlakoznának a Tisza listájához.

Az elemző úgy fogalmazott: erre lehetne azt mondani, hogy a Tisza saját magának köszönheti ezt a helyzetet, hiszen nem törekszik szövetségre a parlamenti ellenzéki pártokkal. Magyar Péter viszont attól tart, hogy egy ilyen összefogás hosszas és parttalan alkudozásba torkollna az egyéni és listás helyekről, amiből az elmúlt másfél évtized során számos rossz tapasztalat gyűlt össze - mutatott rá Nagy Attila Tibor. Ráadásul - tette hozzá - ha a Tisza elnöke más pártokkal összeállna, kevesebb befutó helyet tudna kínálni saját pártja és a Tisza-szigetek kulcsemberei számára, hiszen az elosztható mandátumok száma véges.

Ugyanakkor - emlékeztetett - korábban is volt példa arra, hogy az országgyűlési választások hajrájában döntő jelentőségű visszalépési megállapodások születtek. Az elemző felidézte, hogy 1998-ban két választási forduló között a Független Kisgazdapárt több mint 80 egyéni választókerületben léptette vissza jelöltjeit a Fidesz javára, ami végül a jobboldal győzelméhez és az első Orbán-kormány megalakulásához vezetett.

Related posts