A Meta digitális vadnyugatán a határok egyre inkább elmosódnak.


Nagyobb szabadságot kapnak a felhasználók a Meta platformjain, hogy fajokra, nemzetiségekre, etnikai csoportokra, szexuális irányultságra és nemi identitásra vonatkozó becsmérlő megjegyzéseket és tartalmakat tegyenek közzé, ami a cég belsőseinek ellenérzését is kiváltotta.

Mark Zuckerberg nemrégiben bejelentett egy sor jelentős változtatást a Meta platformjainak működésében és moderálásában, amelyek a közelgő Trump-éra fényében figyelemre méltók. A vállalat kommunikációja szerint ezek az intézkedések a "szabad véleménynyilvánítást" kívánják elősegíteni. A gyakorlatban ez a tényellenőrző moderátorok alkalmazásának csökkentését és a közzétehető tartalmakra vonatkozó szabályozás enyhítését jelenti, először az Egyesült Államokban, majd várhatóan más régiókban is.

A Facebook, az Instagram és a Threads platformjait érintő új intézkedésekkel kapcsolatban számos kritikát fogalmaztak meg, amelyek a bejelentést követően jelentek meg. A bírálók arra figyelmeztettek, hogy a változások következtében várhatóan megnő a gyűlöletkeltő, uszító és hamis információkat tartalmazó posztok száma. A közösségi média óriás éppen most hozott meg ilyen döntéseket, miután hosszú évek küzdelmei ellenére nem tudta hatékonyan megfékezni a problémás tartalmak terjedését. Emlékezetes, hogy például a tavaly januári Capitoliumi zavargások idején sem sikerült megakadályoznia az erőszakra való felbujtást.

A hírek jobbára a tényellenőrzés gyakorlatának megszüntetésével foglalkoztak a napokban, de a The Intercept sorra vette azokat a moderálásra vonatkozó új szabályokat is a kiszivárgott belsős dokumentumok alapján, melyek a cég alkalmazottainak egy részéből is erős ellenérzést és felháborodást váltottak ki. A Meta platformjain ugyanis már semmi nem akadályozza meg, hogy a felhasználók olyan sértő és dehumanizáló mondatokat írjanak le, mint hogy "a bevándorlók mocskos szarok", és hogy az LMBTQ+ közösség tagjai mentálisan betegek.

Az új tartalommoderálási irányelvek jelentős könnyítéseket hoznak, amelyek különösen olyan érzékeny területeket érintenek, mint az immigráció, a nemi identitás és a gender. A Facebook és Instagram moderátorai számára készült belső képzési anyagban többek között ezek a változások kerülnek kiemelésre. Ez a kézikönyv áttekintést ad a gyűlöletbeszédre vonatkozó irányelvek módosításairól, és lépésről lépésre útmutatást nyújt az új szabályok alkalmazásához, amelyek jóval rugalmasabban közelítik meg a korábban érzékenynek számító témákat.

2025: Mennyit ér számodra a távmunka? Fedezd fel az IT szektor munkaerőpiacának 2025-re vonatkozó előrejelzéseit és lehetőségeit!

Az elmúlt években a Meta több intézkedést is bevezetett a politikai tartalmak visszaszorítására, maga Zuckerberg 2021-ben még azt mondta, hogy a felhasználók nem akarják, hogy a "politika és a viták" dominálják a felhasználói élményt. A korábbi törekvéseknek megy most ellen a cég azzal a filozófiával, hogy helyre szeretné állítani a "szabad véleménynyilvánítást", mintegy megismételve az Elon Musk által bekebelezett, X-szé alakított korábbi Twitter retorikáját.

Zuckerberg véleménye szerint a hagyományos média és a kormányok egyre fokozódó cenzúra alkalmazására törekednek a közösségi platformokon, míg a tényellenőrzők politikai elfogultságukkal egyre inkább megkérdőjelezhetővé váltak. Ez a lépés néhány nappal azután történt, hogy a Meta a globális ügyekért felelős elnökét, Sir Nick Clegget, aki korábban az Egyesült Királyság miniszterelnök-helyettese volt, Joel Kaplanra cserélte, aki nyíltan republikánus nézeteket vall. Ebből kifolyólag nem meglepő, hogy politikai motívumok is húzódnak a háttérben. Kate Klonick, a tartalommoderálás szakértője a The Intercept számára kifejtette, hogy a moderálási irányelvek meghatározása mindig is politikai jellegű volt, és az új szabályok „neutrálisabb” bemutatása csupán egy ámítás.

A szabályozások körüli változások sok felhasználóban aggodalmat keltenek, ami jól tükröződik abban, hogy a Facebook alternatívái iránti keresések száma jelentősen megnövekedett. A Google Trends adatai alapján egyre nagyobb az érdeklődés a decentralizált közösségi platformok, mint például a Bluesky és a Mastodon iránt.

Related posts