Az orosz földgáz ukrajnai tranzitja leállt.


Ezentúl Magyarországra kizárólag Törökországon át jut el az orosz földgáz.

Az Oroszország és Ukrajna közötti gáztranzit-megállapodás január 1-jén, a korai reggeli órákban ért véget, így felfüggesztésre került a gázszállítás az Európai Unió és Moszkva között, ezen a legrégebbi nyomvonalon. A fejlemény már előre látható volt, hiszen Kijev többször is hangsúlyozta, hogy a folyamatban lévő konfliktus miatt nem kívánja meghosszabbítani a megállapodást - értesült a Sky News.

A lépést Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter jelentette be egy nyilatkozatban. "Ez történelmi esemény. Oroszország elveszíti piacait, pénzügyi veszteségeket fog szenvedni. Európa már meghozta a döntést, hogy lemond az orosz gázról" - mondta a tárcavezető.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, Moszkva eddigi legnagyobb vereségeként értékelte az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítását. "Amikor Putyin 25 évvel ezelőtt átvette a hatalmat Oroszországban, Ukrajna évente több mint 130 milliárd köbméter gázt szállított Európába. Ma viszont az orosz gáz tranzitja teljesen megszűnt" – osztotta meg gondolatait a Telegramon. Kiemelte, hogy Oroszország az energiaforrásokat fegyverként használta, cinikus módon zsarolva kereskedelmi partnereit.

Emlékeztetett arra, hogy most közös feladatunk Moldova támogatása az energiaátalakítás időszakában. Ezzel arra utalt, hogy az orosz gázszállítás leállítása különösen súlyosan érintheti Moldovát. Az országban december közepén már szükségállapotot hirdettek az energiaellátásban tapasztalható bizonytalanság miatt, és a tervek szerint harmadával kell csökkenteni a gázfelhasználást. Az oroszbarát szakadár vezetés, amely Dnyeszteren túli területeken működik, ezt a háztartások fűtésének és melegvíz-szolgáltatásának korlátozásával kívánja megvalósítani.

A Gazprom, az orosz gázóriás, a közelmúltban tapasztalt leállás következtében várhatóan körülbelül 5 milliárd dollár értékben szenved el értékesítési kiesést. Ennek ellenére Oroszország továbbra is aktívan folytatja a gázexportot a fekete-tengeri TurkStream gázvezetéken keresztül. Ez a szállítás nem csupán a török belső piacon történik, hanem eljut közép-európai fogyasztókhoz is, így Magyarország és Szerbia számára is biztosítja az energiahordozót.

Az Európai Bizottság legújabb nyilatkozata alapján az unió készen áll a leállások kezelésére, mivel az infrastruktúra "eléggé rugalmas ahhoz, hogy alternatív útvonalakon keresztül nem orosz forrásból származó gázt juttasson el Közép- és Kelet-Európába".

Radoslaw Sikorski, a lengyel külügyminiszter, úgy véli, hogy az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítása egy újabb diadalt jelent Finnország és Svédország NATO-hoz való csatlakozását követően. Ezzel szemben Robert Fico, a szlovák miniszterelnök, aki korábban már kifejezte aggodalmát, azt hangsúlyozza, hogy Ukrajnával szembeni megtorló intézkedések bevezetése válhat szükségessé, amennyiben Kijev valóban megszünteti az orosz gáz Szlovákián keresztüli tranzitját.

Related posts