Magyarország helyzete sajnos nem éppen rózsás, és sokan kétségekkel tekintenek a jövő felé. A remény és a bizalom hiánya mindennapjaink része lett, ami további aggodalmakat szül.


A honfitársainknak mindössze 6 százaléka mondja azt, hogy nagyon elégedett az életével.

2025 elején a magyarok egyértelmű többsége boldogtalan volt - olvasható az Ipsos 30 országot vizsgáló friss felmérésében. Míg a honfitársaink közül csak 45 százalék mondta azt, hogy legalább valamilyen szinten boldog - ebből 6 százalék nagyon is -, a 44 százalékuk inkább nem vallotta magát boldognak, 14 százalék pedig nagyon nem.

Egy évvel ezelőtt a magyarok elégedettségi aránya 48%-ra és 52%-ra oszlott, ami 3 pontos növekedést jelentett az elégedetlenség irányában. Még ha figyelembe is vesszük az 5 pontos hibahatárt, akkor is kijelenthetjük, hogy a magyarok hangulata legjobb esetben is stagnál az előző évhez képest, de valószínűbb, hogy romlott. Az Ipsos arra is felhívja a figyelmet, hogy a boldogságindex 2011-es bevezetése óta a magyar eredmény a második legrosszabb, csupán Törökország 2021-es 42%-os mutatója előzi meg.

Ha megnézzük a többi európai országot, ott már az alap is jóval biztatóbb volt, mint nálunk, és nagyobb változás sem következett be: a lengyeleknek a 72 százaléka, a németeknek a 64 százaléka, az olaszoknak pedig a 65 százaléka vallja magát elégedettnek. A lengyeleknél és a németeknél mindössze 1 pontos az eltérés 2024-hez képest, az olaszoknál azonban már 7 pontos az elmozdulás a boldog emberek irányába.

A hosszú távú tendenciák vizsgálata során azt tapasztalhatjuk, hogy a 14 év alatt, négy egymást követő Orbán-kormány időszakában mindössze 2 százalékponttal emelkedett azoknak a magyaroknak az aránya, akik boldogként definiálják magukat. Érdekes, hogy globális szinten 2017-ben jelentős visszaesést regisztráltak, de alapvetően a boldogságindex körülbelül 70 százalék körül alakult.

Lengyelországban a 2011-es 75 pont után 2023-ban volt egy 58 pontos mélypont, de tavaly már visszaugrottak 72 pontra. Érdekes zuhanást produkált viszont Törökország: a 2011-es, 89 százalékos boldogságarány után szinte folyamatos esésben voltak, és bár alkalmanként akadt egy-egy visszakapaszkodás, az idén januári eredmény csak egy hajszállal jobb, mint a magyar.

A felmérés során az életminőséghez fűződő attitűdöket is elemezték. A kérdés, miszerint "a jelenlegi életminőségem jó", csupán a magyar válaszadók 22%-ának tetszett, ami azt jelzi, hogy a japánok után mi vagyunk a legkevésbé elégedettek a helyzetünkkel. Miközben a lengyelek és németek többsége sem mondott igent erre az állításra, az ő körükben mégis kétszer annyian érezték magukat pozitívan. A legmagasabb elégedettségi szintet India, Hollandia és Indonézia képviseli a listán.

Bár nem túl rózsás a helyzet, mégis van némi vigasz: a legfrissebb felmérés szerint Magyarország a negyedik legpesszimistább ország a vizsgálatban részt vevő államok között. A válaszadók 35 százaléka bízik abban, hogy öt év múlva életkörülményeik jelentősen javulni fognak. Ezzel szemben Belgiumban mindössze 30 százalék, Franciaországban 29 százalék, míg Japánban csupán 15 százalék tapasztal hasonló reményeket. Figyelembe véve, hogy Kolumbiában, Indiában és Argentínában sokkal pozitívabb a hozzáállás, látható, hogy a globális optimizmus nem mindenhol oszlik el egyenlően.

Ha különböző régiók szerint vizsgáljuk, mi hoz boldogságot és mivel küzdünk a szomorúság, feszültség vagy stressz ellen, akkor Magyarországon a család és a gyermekek boldogságforrásként kiemelkedően a legfontosabbak. Ezt követi az a megnyugtató érzés, amikor szeretetteljes kapcsolatban élünk, míg a harmadik helyen az élettársi vagy házastársi viszony áll, amely szintén jelentős hatással van életünk örömére.

A boldogtalanság forrásai közül a legmeghatározóbb tényezők a pénzügyi helyzetünk, az egészségünk, és az ország gazdasági környezete. Ezek a problémák megelőzik a mentális jóllétet vagy a lakhatással kapcsolatos nehézségeket. Ebből arra lehet következtetni, hogy a nehéz gazdasági és társadalmi viszonyok ellenére a magyar emberek a családi kapcsolatokban találnak némi megnyugvást és támogatást.

Related posts