"Magyarország számára elengedhetetlen a türk államok dinamizmusának megértése" - hangsúlyozták a Budapesten megrendezett Türk Államok Szervezetének csúcstalálkozóján, ahol számos égető kérdést vitattak meg.

"A türk államok hozzájárulnak Magyarország energiaellátásának biztonságához"
Orbán Viktor ezután a kontinensen egyre sürgetőbbé váló energiaválságra terelte a szót. Kiemelte, hogy Európában a gáz és az áram ára háromszor-négyszer magasabb, mint az Egyesült Államokban vagy Kínában. "Ezekkel az árakkal lehetetlen hatékony gazdaságot fenntartani és fejleszteni" – fogalmazott. Ezen a ponton arra is figyelmeztetett, hogy a jelenlegi szankciók "szétzúzták" a gazdasági stabilitást.
- fejtette ki.
Emlékeztetett arra, hogy amikor Ukrajna veszélyeztette Magyarország energiaellátását azzal, hogy elzárta a gázvezetéket, egy szinte "tragikus" helyzet fenyegetett. Azonban a korábbi, Törökországgal kialakított együttműködésnek köszönhetően, valamint a Török Áramlaton keresztül érkező gázszállítmányok révén hazánk sikeresen elkerülte a súlyos energiaválságot.
A magyar miniszterelnök egy friss tájékoztatót osztott meg arról, hogy a baráti és partnerországokkal folytatott együttműködések és gazdasági projektek jelenlegi állásáról van szó. Tavaly elindult az azeri és török földgáz szállítása Magyarországra, emellett a Mol is megkezdte a földgázkitermelést Kazahsztánban. Üzbegisztán és Kirgizisztán pedig atomerőművek építéséről határozott, ahol magyar technológiák alkalmazását is tervezik – tette hozzá.
Felszólalása végén Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy jelentős eredménynek számít: a TÁSZ-országokkal a kétoldalú kapcsolatok most már stratégiai magasságokba emelkedtek, lehetőséget teremtve arra, hogy nem csupán partnerek, hanem valódi barátok is lehessenek egymás számára - emelte ki a magyar miniszterelnök.
A hagyományoknak megfelelően a Türk Államok Szervezetének soros elnökségét betöltő ország képviselője, jelen esetben Szadir Zsaparov kirgiz elnök vette át a szót. Felszólalásában kiemelte Magyarország híd szerepét a tagállamok között. Zsaparov hangsúlyozta, hogy a mostani informális csúcs természetes folytatása a tavaly novemberi ülésnek, ahol olyan lényeges témák merültek fel, mint az integráció, a fenntartható fejlődés, a közlekedés és logisztika fejlesztése, valamint a digitális gazdaság ösztönzése a tagállamok között.
Szadir Zsaparov után Ilham Aliyev azeri elnök lépett színre, aki Magyarországot megbízható stratégiai szövetségesként méltatta. Aliyev véleménye szerint Magyarország nemzetközi pozíciója folyamatosan erősödik, ami új lehetőségeket nyithat meg a két ország közötti együttműködésben.
Kaszím-Zsomart Tokajev, Kazahsztán elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a tanácskozó felek között fennálló szilárd kapcsolat még inkább megerősíti a meglévő együttműködéseket.
A jövőbeni kilátásokra való tekintettel számos tervezett gazdasági, kereskedelmi és logisztikai együttműködési javaslatot említett, továbbá kezdeményezte az egyeztetéseket az illetékes miniszterek és a nemzeti bankok képviselői között a fenti témakörökben. Tokajev hangsúlyozta, hogy a mezőgazdasági és kutatási területeken is fontos a türk államok közötti együttműködés erősítése.
Mindezeket követően Recep Tayyip Erdoğan török elnök lépett a mikrofonhoz, aki...
Kiemelte, hogy a döntés mögött az a szándék áll, hogy a tanácskozást Budapesten szervezzék, hiszen Magyarország jelentős szerepet játszik a térségben. "Itt találkozik a kelet bölcsessége a nyugati újításokkal", és a TÁSZ-államok kulcsszereplői lehetnek a civilizációk összefonódásának – fogalmazott.
Erdogan a középső folyosó fontosságára is kitért, melyet biztonságos útvonalnak nevezett kelet és nyugat között. Mint ismert, ennek a korridornak a szerepe az orosz-ukrán konfliktust követően értékelődött fel, és olyan stratégiai országokon halad keresztül, mint Kazahsztán, Azerbajdzsán vagy Grúzia.
Ezután három fontos béketörekvést is megemlített. Leszögezte, hogy mind Gázában, mind az orosz-ukrán fél között, valamint Szíriában is arra kell törekedni a türk államoknak, hogy igazságos és stabil békét teremtsenek meg.
A török elnök szavait követően Savkat Mirzijojev, Üzbegisztán elnöke, közös fellépéseket sürgetett a globális kihívások, például a klímaváltozás ellen. Emellett hangsúlyozta, hogy a szervezet alapvető feladata a tudomány és az oktatás terjesztése, valamint a török és türk örökség átadása a jövő generáció számára. Ebben a folyamatban kiemelkedő szerepet játszik a Nemzetközi Török Kulturális Szervezet (TÜRKSOY), amely segíti a kulturális értékek megőrzését és népszerűsítését.
Az állam- és kormányfők találkozóját követően egy közlemény és sajtótájékoztató zajlott, amelyen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy Magyarország célja az együttműködés további elmélyítése a Türk Államok Szervezetével. A miniszter hangsúlyozta, hogy az eddigi partnerség már számos előnnyel járult hozzá hazánk fejlődéséhez.
Kiemelte, hogy hazánk sikeres a türk államokkal való együttműködés, melyet az is jól mutat hogy a TÁSZ európai központja Budapesten található, amelynek főigazgatója a tagállamok döntése alapján Hendrich Balázs volt isztambuli főkonzul lett.
A magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy a mai világban az emberiség számos veszéllyel kénytelen szembenézni. Európa különösen komoly kihívásokkal küzd a biztonság, a gazdaság és az energiaellátás terén. Ugyanakkor...
A miniszter szót ejtett a biztonság kérdéséről is, és a TÁSZ-t valódi "békeszervezetként" említette, amely a "béke valódi bajnoka". Kiemelte, hogy három súlyos fegyveres konfliktus esetében ezek az országok rendelkeznek a legnagyobb eséllyel a békés rendezés előmozdítására. Törökország közvetítő szerepét dicsérte az ukrajnai háborús felek között, és örömmel jelezte, hogy az azeri-örmény konfliktusban is sikerült véglegesíteni a békemegállapodás szövegét. Ezen kívül bejelentette, hogy a nap folyamán elfogadtak egy nyilatkozatot, amely kedvező lehetőségeket teremt Afganisztán stabilizálására, ezáltal csökkentve a globális terrorfenyegetés egyik legfőbb forrását.
"A béke és a világ biztonsága érdekében a türk államok nagyon komoly és sikeres erőfeszítéseket tettek, és Magyarország békepárti politikájával kíván hozzájárulni ehhez" - tette hozzá.
„Elkötelezettek vagyunk Magyarország fejlődése mellett, és célunk, hogy még szorosabbra erősítsük az együttműködést” – fogalmazott Szijjártó Péter.