Lehetséges, hogy a Koszmosz-482 űrszonda már megérkezett a Földre, és most új utazásának nyomait hagyja hátra.


Mi zajlik? Orosz Barbara távozása után újra a TV2 képernyőjén bukkant fel.

A Blikk hírei szerint a Kozmosz 482 nevű szovjet űrszonda, amely több mint fél évszázaddal ezelőtt indult útnak, eredetileg a Vénusz felszínén kívánt landolni. Azonban az alacsony Föld körüli pályán való keringése során fokozatosan elkezdett szétesni, így végül sohasem érte el célját. Évtizedek teltek el, miközben bolygónk körül ovális pályán keringett, de most úgy tűnik, hogy végre visszazuhant a Földre.

Nem ritka jelenség, hogy űrszemét a Föld légkörébe visszatér. Az ESA statisztikái alapján 2022-ben több mint 2400, ember által létrehozott objektum zuhant vissza a világűrből, ami új rekordot jelent. A visszatérő tárgyak zöme elég a légkörben, míg a megmaradó részek általában az óceánokba csapódnak - számolt be róla az NBC News.

A Koszmosz-482 eredetileg úgy lett tervezve, hogy képes legyen áthatolni a Vénusz sűrű légkörén, és ott a felszínen működni, ahol a hőmérséklet átlagosan 464 Celsius-fok körüli. Ennek köszönhetően elméletileg elég robusztus ahhoz, hogy a Föld légkörén való viszonylag könnyebb áthaladást is sikeresen megélje.

Nincs nyilvántartott eset arról, hogy űrszemét emberi halált okozott volna.

Annak esélye, hogy egy visszatérő műhold sérülést okozzon, rendkívül csekély

- emelte ki az ESA a Koszmosz-482-ről szóló blogbejegyzésében.

Az űrszemét okozta egyéni sérülés kockázata évente kevesebb mint 1 a 100 milliárdhoz. Hasonlításképpen, az emberek körülbelül 65 ezer alkalommal nagyobb eséllyel szembesülnek villámcsapással.

Related posts