Dél-Szlovákiában felbukkant az afrikai sertéspestis, amely sajnos szinte teljes mértékben, közel 100%-os elhullási arányt mutat.

Újra megjelent az afrikai sertéspestis Dél-Szlovákiában, ezúttal az Érsekújvári járás területén ütötte fel a fejét.
Decemberben Muzslán egy befogott nőstény vaddisznónál és nyolc kicsinyénél diagnosztizálták a betegséget – számolt be róla a SME. Az önkormányzat arra kérte a lakosságot, hogy szigorúan kövessék a biztonsági előírásokat, ezzel is segítve a járvány terjedésének megakadályozását.
Szlovákiában az idei évben 264 alkalommal diagnosztizálták a sertéspestist elhullott vagy vadászott vaddisznók körében, különösen a Selmeci-hegység (Štiavnické vrchy) vidékén.
Egy különleges eset történt a Krupinai járásban, ahol egy háztáji sertéstenyészetben 52 állatnál kimutatták a betegség jelenlétét.
Szlovákiában 2024 januárjában 2514 sertéstelepet tartottak nyilván, amelyekben összesen 436 ezer sertést tartanak, a legtöbbet Nagyszombat és Nyitra megyében.
"Amíg az afrikai sertéspestis ellen nem áll rendelkezésre hatékony vakcina, a betegség folyamatosan jelen lesz, ami szigorú állategészségügyi intézkedések betartását és a lakosság alapos tájékoztatását igényli" - nyilatkozta korábban a földművelésügyi minisztérium. Bár a vírus nem veszélyes az emberre, mégis súlyos társadalmi és gazdasági következményekkel járhat.
Az afrikai sertéspestis sújtotta régiók komoly anyagi nehézségekkel néznek szembe, hiszen az állatok leölése, az export korlátozása és a húskivitel visszaszorítása jelentős veszteségeket okoz. Ezen felül, a biztonsági intézkedések bevezetése is jelentős anyagi terhet ró a helyi gazdaságokra.
A vírus lappangási időszaka háromtól öt napig terjedhet. A betegség első jelei közé tartozik a magas láz, amelyet az állat általános kedvetlensége kísér. Ezt követően súlyos tünetek, mint a véres hasmenés és légzési nehézségek léphetnek fel. Sajnos, a halálozási arány az érintett állatok körében akár kilencvenöt százalékra is rúghat.