Az utolsó szénalapú erőmű működése véget ér.


A Mátrai Erőműbe tervezett kombinált ciklusú gázturbinás erőmű (CCGT) megvalósítására kiírt tender sikeresen lezárult. Az energiaügyi miniszter bejelentette, hogy a győztes vállalkozással hamarosan megkötik a megállapodást, ezzel pedig Magyarországon az utolsó szénerőmű működése is véget ér. A bejelentés a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség budapesti konferenciáján hangzott el csütörtökön.

Lantos Csaba emlékeztetett arra, hogy a kormány határozatot hozott három kombinált ciklusú gázturbinás erőmű megépítéséről. Az első létesítmény a Mátrai Erőmű visontai telephelyén valósul meg, ahol már ki is hirdették a tender győztesét.

A pályázatot úgy írták ki, hogy a kazánok 30 százalékban hidrogénnel működjenek.

"A zöld átállás érdekében mindent elkövetnek, azonban a valóság azt mutatja, hogy a következő 20-25 év során sürgősen szükség lesz olyan nagy teljesítményű erőművekre, melyek gyorsan üzembe helyezhetők. Ezek a létesítmények kulcsszerepet játszanak majd a villamosenergia-rendszer fenntartható egyensúlyának megteremtésében." - nyilatkozta az energiaügyi miniszter.

Az MVM még 2023 márciusában írt ki közbeszerzési tendert a kombinált ciklusú gázturbinás (CCGT) erőművi blokkok építésére a Mátrai és a Tiszai Erőmű területén összesen 1600 megawatt kapacitással. Tavaly novemberben a Mátrai Erőmű területén építendő blokkokra az elvi engedélyt megkapta a vállalat.

6 milliárd forintos keretösszeg mellett foghat neki az építkezésnek egy egyiptomi partnerrel és a West Hungária Bauval közösen. Az Egységes Közbeszerzési Rendszerben január 23-án délelőtt 9:29-kor feltöltött dokumentum tanúsága szerint a tendert végül a Mészáros Lőrinchez tartozó Status KPRIA nyerte az Elsewedyvel és a WHB-val közösen. A kivitelezés becsült értéke nettó 14,74 millió euró (jelen árfolyamon 6 milliárd forint).

A további pályázók között a Siemens Energy Global nem tudott megfelelő szakmai ajánlatot benyújtani. Emellett érvénytelennek minősítettük a China National Machinery Import és Export Corporation, valamint a Calik Enerji Swiss ajánlatait is.

Related posts