Megérkezett az elsőfokú ítélet a novemberi amszterdami pogrom ügyében.
Az amszterdami kerületi bíróság nemrégiben öt férfit ítélt el, akik részt vettek a holland Ajax és az izraeli Maccabi Tel Aviv csapata közötti novemberi mérkőzés után kirobbant antiszemita incidensben. Az ítéletek szerint az egyik elítélt hat hónap börtönbüntetést kapott, míg egy másik férfi 2,5 hónapra vonult börtönbe. Két további vádlott egy hónapra ítéltetett, míg az ötödik férfi száz óra közmunkát teljesít. A vádlottak mind helyi lakosok, koruk 19 és 32 év között mozog. Az ügyészség nyilvános erőszak, lopás és testi sértés vádjával lépett fel ellenük.
Hat újabb gyanúsított, köztük három kiskorú, a közeljövőben kerül bíróság elé. A fiatalkorúak ügyét zárt ajtók mögött fogják megvitatni, ahogyan azt a holland jogszabályok előírják.
A rendőrség november eleje óta aktívan nyomoz az incidensekkel kapcsolatos ügyekben, és több gyanúsított arcképét is közzétette, hogy a közösség segítségével azonosítani tudja őket.
A nemzetközi közvélemény, a diplomácia és az ügyészség egyaránt a gázai háborúra hivatkozik, amikor a november 7-i UEFA Európa Liga-mérkőzés utáni megdöbbentő indulatokat próbálja megmagyarázni, amelyek gyakorlatilag embervadászattá fajultak Amszterdamban. A nyomozás viszonylag rövid időn belül arra a megállapításra jutott, hogy a futballhuliganizmusnak tűnő utcai összecsapások valójában a közösségi médiában előre megszervezett akciók voltak, kifejezetten izraeli állampolgárok ellen irányulva. A konspiráció hátterében pedig állítólag az Uber taxitársaság több amszterdami sofőrje áll. Ennek következtében a cég nyilvánosan is elhatárolódott az eseményektől, hangsúlyozva, hogy semmilyen módon nem támogatja az erőszakot.
"A közlemény szerint, amelyet az ügyészség a meghallgatások után tett közzé, úgy tűnik, hogy az erőszakos cselekmények mögött erős palesztinbarát érzelmek, a gázai helyzettel kapcsolatos elégedetlenség, valamint a jelenlévő izraeliekkel szembeni harag állt."
A holland fővárosban, november 8-án, éjjel öt ember került kórházba, míg húsz másik könnyebb sérülésekkel távozott. A kormány és a városvezetés az eseményeket antiszemita erőszaknak minősítette, és szigorú intézkedések bevezetését ígérte. Az ezt követő hetekben több mint hatvan személyt tartóztattak le az ügy kapcsán.
A támadások szervezettségére vall az is, hogy a támadók pontosan tudták, mely szállodákban szálltak meg az izraeli drukkerek, illetve, hogy civil beszámolók szerint voltak taxisok, akik nem vettek fel külföldieket, csak ha igazolták, hogy nem izraeli állampolgárok.
A hatóságok már a mérkőzés előtti napon is több zűrzavart észleltek. Például egy izraeli szurkolócsapat letépte egy palesztin zászlót egy amszterdami épület faláról, és egy taxit is megtámadtak. Azonban, mivel bizonyítékok támasztják alá, hogy a mérkőzés utáni hajtóvadászat előre megtervezett akció volt, így ezek az események nem tekinthetők a konfliktus kiváltó okának.
A november 7-i amszterdami rangadót azután engedélyezték a hatóságok, hogy a holland terrorelhárítás kijelentette, nincs "konkrét fenyegetés", amely veszélyeztetné az izraeli szurkolókat Hollandiában. A mérkőzés így nem minősült magas kockázatúnak. A Johan Cruyff Aréna elé tervezett palesztinbarát tüntetést viszont nem engedélyezték.
Az érzelmek lángjai továbbra is nehezen aludtak el. A rémületes éjszaka után következő napokban sorra következtek be a támadások, mindegyikük világosan antiszemita indíttatású volt.