Merre tovább, Diósgyőr? Dambrauskas érkezése óta érezhetően pozitív irányba mozdultak a dolgok, de sajnos a DVTK még mindig az NB I leggyengébb csapatai között szerepel. | M4 Sport

Valdas Dambrauskas február végén lépett Miskolc földjére, hogy elfoglalja a DVTK kispadját. Ezen a klubon, amely a 2024/25-ös szezonra komoly átalakuláson megy keresztül, Horváth Csenger sportigazgató irányítása alatt. Cikkünk célja, hogy feltérképezzük, milyen irányba halad a munka a litván tréner vezetésével, sikerült-e megerősítenie a hullámvölgybe került piros-fehér csapatot, és milyen új ösvényen indult el a diósgyőriek játéka.
A DVTK szezonja igazán vegyes képet mutat. Ősszel szárnyaltak, míg tavaszra sajnos visszaestek, és a mögöttes statisztikák is meglepően ellentmondásos eredményeket tükröznek.
Három fordulóval a bajnokság vége előtt a miskolci klub a 6. helyen tanyázik, ám ha a várható pontokat nézzük, akkor a DVTK sajnos az utolsó, 12. pozíciót foglalná el (forrás: Wyscout).
Ennek a jelenségnek a fő mozgatórugója a védekezés, amely során egyik csapat hátsó vonala sem engedett meg több xG-t az ellenfelek számára. A statisztikák szerint 53,79-es xG-vel szemben csupán 45 gólt kaptak.
A csapat várható xG különbsége mérkőzésenként -0,5, azonban Dambrauskas kilenc mérkőzése jelentősen rontja az átlagot. Ezek alatt az összecsapások alatt -0,92-es xG értéket tudtak csak elérni, ami azt jelenti, hogy az ellenfelek átlagosan egy góllal felülmúlták őket minden egyes meccsen.
Ebben az értelemben Dambrauskas eddig nem hozott jelentős pozitív fordulatot, ám a játékstílust illetően már észlelhetők apróbb-nagyobb változtatások.
Horváth Csenger a klub hagyományaihoz és a miskolci emberekhez hű játékfelfogást ígért, amely agresszív, harcos, küzdelemre épülő játék, ez már többé kevésbé az idei szezonban is csapat jellemzőjének tekinthető. A magas presszing illik a bátor és harcos képbe, amelyben Dambrauskasszal egyértelműen előrelépett a csapat.
A PPDA mutató azt jelzi, hogy a védekező csapat hány passzt enged át a támadónak, mielőtt védekező akciót hajtana végre. A DVTK esetében a litván játékos érkezése előtt a mutató 10,84 volt, azonban az ő érkezésével ez az érték 8,54-re csökkent. Ez a változás azt mutatja, hogy a csapat védekezési intenzitása jelentősen javult, olyannyira, hogy jelenleg csak a Paks csapata előzi meg őket a maga 8,51-es mutatójával.
A labdabirtoklási fázisban már szintén tetten érhető Dambrauskas munkájának nyoma.
A DVTK játékstílusában figyelemre méltó változások tapasztalhatók, hiszen a csapat átlagosan 3,49 passzt hajt végre egy labdabirtoklás alkalmával, amely az utolsó kilenc fordulóban 4,09-re nőtt. Ez a trend, valamint a kapus aktívabb bevonása arra utal, hogy a litván edző célja a labdabirtoklás növelése. Érdekesség, hogy eddig mindössze egy mérkőzés során fordult elő, hogy a DVTK kevesebb időt töltött a labdával, mint az ellenfél.
Százalékosan kifejezve közel 55% az átlagos labdabirtoklásuk, ami több mint 7%-kal haladja meg az egész szezonos átlagukat, és ezzel az értékkel már a liga egyik legdominánsabb csapatának számítanak.
A teljes szezon során egyértelműen megfigyelhető, hogy a DVTK egy meglehetősen direkt játékstílust képvisel, amely nagymértékben támaszkodik a kontratámadásokra. Ez a jellemző főként Radenkovics irányítása alatt bontakozott ki, és mivel ő a szezon jelentős részében a kispadon foglalt helyet, a statisztikák is ezt a fajta játékdynamikát tükrözik.
Összességében a játékban megfigyelhető egy markáns átalakulás: a csapatok sokkal aktívabban és dinamikusabban lépnek fel, a védekezésük pedig magasabbra helyezett vonallal operál. A labdás játék során a korábbi közvetlen stílus helyett inkább a labdabirtoklásra és a kezdeményezésre helyezik a hangsúlyt.
Mindez eredményekben még nem jelenik meg, sőt, az egyik legrelevánsabb mutató, a várható gólkülönbség szerint még rosszabb is lett a csapat teljesítménye, de nem szabad félrerakni a tényt, hogy a DVTK-t nem fenyegette a kiesés veszélye, ezért úgymond beáldozhatták a tavaszi félszezonjukat, hogy felépítsék azt a játékrendszert, játékstílust, amelyben hosszútávon futballozni szeretnének.
Kérdés, hogy ez valóban tervezett volt-e és hosszú távon meg fogja-e hozni a várt eredményt.
A Diósgyőr csapata izgalmas összecsapásra készül az OTP Bank Liga 31. fordulójában, ahol vasárnap 15:30-tól a Nyíregyháza Spartacus gárdájával találkozik. A mérkőzés minden foci rajongó számára elérhető lesz, hiszen az M4 Sport csatornán és az m4sport.hu weboldalon élőben követhetjük az eseményeket! Ne hagyd ki ezt a fontos összecsapást!